Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dny evropského dědictví otevřou i nepřístupné památky. Lidé uvidí kostýmované prohlídky

 
čtvrtek, 12. září 2019, 10:05

V rámci Dnů evropského dědictví se o víkendu na Vysočině otevřou další památky, z nichž některé jsou běžně nepřístupné. Jiné zpestří svůj obvyklý program divadly či kostýmovanými prohlídkami. Lidé budou moci i do kostela v Zahrádce na Havlíčkobrodsku, který zbyl z vesnice zatopené při vytvoření přehrady, řekla za Národní památkový ústav Markéta Slabová.

Dny evropského dědictví mají za cíl podpořit ochranu kulturního dědictví. Česká republika se jich účastní od roku 1991. Jejich letošní slavnostní program byl zahájený 7. září v Litomyšli, jejíž zámecký areál se stal před 20 lety součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Do 15. září se při nich otevře asi 800 památek.

Do kostela v Zahrádce, který spravuje NPÚ, mohou lidé jen výjimečně. Stojí u přehrady Švihov vybudované v 70. letech minulého století. Návštěvníci si ho budou moci prohlédnout v neděli.

Živé obrazy, duchovní hudba i podzemí

Kostýmovanými prohlídkami zintenzivní zážitek z návštěvy zámek v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. O víkendu nabídne připomínku půlstoletí od dobytí Měsíce a dalších události. V 15 živých obrazech bude účinkovat více než stovka herců. Speciální prohlídky pro rodiny s dětmi budou 14. a 15. září také na hradě Kámen na Pelhřimovsku.

V Havlíčkově Brodě otevřou v sobotu šest kostelů včetně klášterního kostela svaté Rodiny. Přístupné budou také podzemní chodby v centru města. Duchovní hudbu zase nabídne v sobotu chrám Nanebevzetí Panny Marie Polná na Jihlavsku a vážná hudba zazní v polenské synagoze a rabínském domě.

Napsal(a) ČTK | Foto mistnikultura.cz
 


 

Kam dál?

Festival Voda Moře Oceány: Zvítězí doba plastová?

pondělí, 9. září 2019, 19:48

Stále aktuálnější problém znečištění oceánů bude hlavním tématem 16. ročníku Mezinárodního filmového festivalu...

Letní akce pokračují i v září. Jihlava zveřejnila další výjimky z...

čtvrtek, 29. srpna 2019, 17:33

Přestože hlavní nápor kulturních akcí lehce polevuje, i v září se v Jihlavě a jejím blízkém okolí koná několik akcí, jejichž...

Telč zpřístupní sklepení dalšího historického domu na náměstí

středa, 28. srpna 2019, 08:43

Telčská radnice zpřístupní sklepení dalšího historického domu na náměstí. Jde o dům dětí a mládeže (DDM). Po jeho rekonstrukci,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.