Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do ulic Jihlavy vyjel „dokumentární" trolejbus. Festival bude klást důraz na ekologii

 
pondělí, 19. srpna 2019, 18:53

Jihlavskými ulicemi ode dneška znovu jezdí festivalový autobus. Upozorňuje na nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který začne 24. října. Výzdobu navrhl Juraj Horváth. Jeho grafika nechává prostor fantazii, i když odkazuje na ochranu životního prostředí, kterou se festival letos inspiruje. Proto bude jeho součástí výsadba 23 ovocných stromů, které budou základem budoucího festivalového sadu.

Místo pro stromy našla Ji.hlava ve spolupráci s městem v jihlavských Březinových sadech u řeky Jihlávky. Počty stromů v sadu by měly růst podle festivalových ročníků. „Pokládáme to, za důležité, i když malé gesto, kterým chceme zmírnit environmentální zátěž, kterou festival představuje,“ řekla výkonná ředitelka Katarína Holubcová.

Jihlavský festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a každoročně promítne přes 300 dokumentů. Jako nejlepší český dokument byl loni na festivalu oceněn Uzamčený svět mapující život ve vězení. Cenu za nejvýraznější světový dokument si z festivalu odnesl existenciální belgický snímek Volný pokoj.

Festival se rozhodl vyřadit jednorázové plasty. Rauty budou vegetariánské. Hosty festivalu chce ve větší míře vozit hromadnou dopravou. Dokonce i některé letecké přepravy by měly nahradit vlaky.

Environmentální tématika se objeví i ve filmové nabídce, i když podle Holubcové jí nebude věnovaná speciální sekce. Rezonovat bude i v loni přidané sekci Svědectví o přírodě. Klimatická změna bude také jeden den tématem Inspiračního fóra, které celý festival provází.

Letošní ročník festivalu potrvá do 29. října. Jeho součástí bude podruhé dětský program, který se podle pořadatelů osvědčil. Znovu bude fungovat v Oblastní galerii Vysočiny.

Ochutnávkou festivalu bude od pátku 23. srpna Živé kino Jihlava. Na neobvyklých místech uvidí i letos zájemci pětici dokumentárních filmů. Mohou se těšit na snímek Central Bus Station režiséra Tomáše Elšíka, který zkoumá mikrosvět jednoho nádraží v Tel Avivu, nebo na film Můj neznámý vojín vracející se k srpnové invazi roku 1968.

David Jařab nabídne v Lovu na černého žraloka svůj osobní pohled na Vratislava Effenbergera, klíčovou postavu české kultury po druhé světové válce. Jiří Holba představí pod hlavičkou Feral písničkáře Charlieho Soukupa a Martin Páv představí svým filmem Kibera: příběh slumu největší slum na světě.

Promítat se bude v jihlavském Prioru, na Masarykově náměstí, v městském parku, na sídlišti Březinky anebo na břehu řeky. Živé kino je zdarma.

 

Foto Magistrát města Jihlavy | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jihlavská zoo hostí výstavu dvaceti zvířat z hlíny. Pochází z dílny...

pondělí, 12. srpna 2019, 14:25

Dvacítka exponátů především zvířat vymodelovaných z šamotové hlíny v dílně Volšové ruce při Domově Zboží zdobí až do 12. září Zoo...

Také v srpnu bude v Jihlavě živo. Některé akce dostaly prodlouženou...

sobota, 10. srpna 2019, 09:48

Letní akce v krajském městě pokračují také v druhém prázdninovém měsíci. Podporuje je i jihlavská radnice, a to tak, že některým...

Šestnáctý ročník festivalu Trampský širák proběhne na Hanesově Mlýně...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 08:42

Ve dnech 16.-17. srpna proběhne na Hanesově mlýně u Štoků u Jihlavy šestnáctý ročník festivalu Trampský širák. Za svoji dosavadní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.