Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihlavská zoo hostí výstavu dvaceti zvířat z hlíny. Pochází z dílny Volšové ruce

 
pondělí, 12. srpna 2019, 14:25

Dvacítka exponátů především zvířat vymodelovaných z šamotové hlíny v dílně Volšové ruce při Domově Zboží zdobí až do 12. září Zoo Jihlava. Autory vystavených děl je devět klientů domova, kteří výstavu připravovali několik měsíců.

„Z více než čtyřiceti připravených exponátů jich v Jihlavě vystavují zhruba polovinu. Jde o premiérovou prezentaci s tím, že na začátku října bychom rádi podobnou výstavu uspořádali i v sídle Kraje Vysočina,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Dílna Volšové ruce umožňuje klientům s mentálním handicapem pracovat s hlínou tzv. tasovskou metodou modelování. Podle informací Jaromíra Dubského, vedoucího dílny, se předlohou pro budoucí díla staly běžné fotky zvířat. Jejich originální podobu pak vtiskly do hlíny ruce devíti klientů.

„Při modelování používají klienti pouze ruce, k dispozici není ani voda, ani hrnčířský kruh. Nikdo nikoho nenapodobuje, vznikají vždy čistě originální výrobky. Inspiraci se meze nekladou. Na začátku všeho byly misky a dnes jsme veřejnost pozvali na vernisáž velice zdařilých autorských výtvorů,“ chválí své svěřence ředitel Domova Háj Josef Procházka.

Výstava prací dílny Volšové ruce mohla být instalována do jihlavské zoologické zahrady za podpory ředitele Jana Vašáka. Dobrou zprávou asi nejen pro děti je to, že ohmatat si vystavené exponáty je dovoleno.

Tisková zpráva | Foto Kraj Vysočina
 


 

Kam dál?

Také v srpnu bude v Jihlavě živo. Některé akce dostaly prodlouženou...

sobota, 10. srpna 2019, 09:48

Letní akce v krajském městě pokračují také v druhém prázdninovém měsíci. Podporuje je i jihlavská radnice, a to tak, že některým...

Šestnáctý ročník festivalu Trampský širák proběhne na Hanesově Mlýně...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 08:42

Ve dnech 16.-17. srpna proběhne na Hanesově mlýně u Štoků u Jihlavy šestnáctý ročník festivalu Trampský širák. Za svoji dosavadní...

Meziříčko se připravuje na další technoparty. Areál se lidem otevře v...

pondělí, 5. srpna 2019, 19:54

Obec Meziříčko na Třebíčsku se připravuje na další letošní technoparty. Je ohlášená na 9. až 12. srpna, řekla dnes starostka...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.