Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Červená Řečice je otevřený. Na podzim by měla začít jeho oprava

 
středa, 10. července 2019, 08:44

Zámek Červená Řečice na Pelhřimovsku je v letních měsících na rozdíl od loňské sezony přístupný veřejnosti. Lidé si mohou bez průvodce prohlédnout jeho stav před rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava se chystá několik let. Majitel, kterým je družstvo Zámek Šebestián, získal na asi stomilionovou opravu z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci přes 82 milionů korun. Zatím ale nenašel dodavatele. Věří, že bude úspěšný do podzimu, kdy by mohly začít přípravné práce, řekl Daniel David, předseda družstva Zámek Šebestián.

Oprava měla začít loni. Do původního výběrového řízení se ale nikdo nepřihlásil. Podle Davida byl jedním z důvodů rozpočet připravovaný pro dotační řízení. Ceny stavebních prací se ale od té doby zvýšily a o zakázku nikdo nestál. „Pořád upravujeme rozpočet do takového stavu, aby se nám podařilo někoho vysoutěžit. Počítám, že do podzimu bychom měli mít generálního dodavatele," řekl Daniel David. Na stavebních pracích podle něho šetřit nelze. Úspory se proto hledají především v technologiích, včetně původně nadstandardně řešeného systému zabezpečení.

Červenořečický zámek patřil v minulosti pražskému arcibiskupství. Ve 13. století na místě zámku stála opevněná tvrz s kostelem později přestavěná na hrad.

V 16. století vlastnil hrad Šebestián z Leskova, který nechal areál renesančně upravit a doplnil ho na tu dobu unikátním opevněním.

O století později se Červená Řečice vrátila do majetku pražského arcibiskupství, kterému patřila do roku 1948.

Družstvo získalo na opravu zámku dotaci s podmínkou dokončení oprav do roku 2021. Stavět se podle Davida bude dvě sezony, během kterých bude zámek nepřístupný. „Rádi bychom to dokončili do roku 2021, i když víme, že podle kontrolního orgánu se běžně může prodloužit činnost o dva roky. Ale to pro nás neznamená, že bychom se na to spoléhali," doplnil David. Přípravné práce by podle něho mohly začít letos na podzim.

Veřejnost na první a druhé nádvoří 

Zámek se veřejnosti otevřel 20. června a bude přístupný do 31. srpna. „Je to bez jakékoli moderované prohlídky. Lidé se mohou dostat na první a druhé nádvoří," vysvětlil David. Očekává, že jich za sezonu přijde asi 1500.

Zámek dlouho chátral a památkáři ho řadili mezi nejohroženější památky v kraji. Jeho vyhlídky se zlepšily díky dořešení majetkoprávních vztahů. V posledních letech byly na zámku zahájeny dílčí záchranné práce s podporou Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Napsal(a) ČTK | Foto Kraj Vysočina
 


 

Kam dál?

Závěrečný den Vysočina Festu přinese Divokýho Billa, Mňágu a Žďorp,...

sobota, 6. července 2019, 12:58

Do závěrečného dne vstupuje multižánrový kulturní festival Vysočina Fest. Po emocemi a skvělou hudbou nabitém pátku slibuje i...

Vysočina Fest, den druhý. Těšit se můžeme na Davida Kollera, Mig 21...

pátek, 5. července 2019, 14:24

Největší hudební akce v Jihlavě – Vysočina Fest 2019 nezadržitelně pokračuje druhým dnem. Po úspěšných vystoupeních hvězd...

Startuje Vysočina Fest! Ve čtvrtek vystoupí Tomáš Klus, Chinaski nebo...

čtvrtek, 4. července 2019, 14:24

Vysočinu opět navštíví hvězdy československého hudebního nebe. První červencový týden je už pošesté neodmyslitelně spojen s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.