Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památky na Vysočině získaly za poslední roky z Evropské unie stovky milionů

 
sobota, 27. dubna 2019, 17:29

Jen za poslední tři roky získali vlastníci památek na Vysočině na jejich opravu z evropských dotací asi 250 milionů korun, vyplývá z údajů na webu ministerstva pro místní rozvoj. Obnoven byl například poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Dalších asi 300 milionů mají přislíbené historické objekty, jejichž oprava se teprve chystá, nebo dokončuje. Stav památek se zlepšuje i tam, kde majitelé v minulosti s žádostmi o evropské dotace neuspěly. Musejí ale spoléhat na státní či krajské příspěvky a vlastní kapitál a opravy rozložit na mnoho let.

Bez evropských dotací obnovuje svůj zámek Budišov na Třebíčsku. V posledním desetiletí se zaměřuje na zámeckou kapli. Strop, krov a střechu opravila obec v letech 2011 a 2012 za asi 1,5 milionu korun. Vloni začalo restaurování interiéru včetně sedmi nástěnných obrazů. Po dokončení všech prací by měla kaple sloužit veřejnosti, řekl místostarosta Milan Boček. Náklady na dokončení obnovy kaple odhadl na dalších 1,5 milionu korun.

Umělé nadhodnocování projektu 

V roce 2003 se stal Budišov součástí projektu Bono Publico, který se soustředil na obnovu a propagaci památek. Z Vysočiny byl jeho součástí i třebíčský zámek. Projekt se neuskutečnil a měl i soudní dohru. Policie vyšetřovala, zda nebyl projekt uměle nadhodnocován. Pochybení soud neshledal. Neoprávněně byla v kauze stíhaná i nynější eurokomisařka Věra Jourová. Třebíčský zámek i předzámčí se později s přispěním evropských peněz podařilo opravit.

Část projektu spojená s Budišovem zahrnovala kromě rekonstrukce zámku i obnovu předzámčí a zámeckého parku. Nyní chce podle Bočka Budišov usilovat o dotace z takzvaných norských fondů, aby mohl v zámeckém parku obnovit některé stavby. „Jen sala terrena bude stát asi 15 až 20 milionů korun," řekl Milan Boček. Opravovat zámek pro městys s asi 1200 obyvateli a rozpočtem okolo 20 milionů je náročné. Momentálně podle Bočka asi čtvrtina ročního rozpočtu padne na splátky kanalizace. S placením oprav tak obci pomáhá dotacemi ministerstvo kultury a kraj.

PSALI JSME: Zámek v pohádkové Telči se začne opravovat nejdřív na podzim. Letní sezonu to neohrozí 

Českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) spravuje na Vysočině pět památek. „Finance z Evropské unie byly NPÚ poprvé poskytnuty v roce 2018, a to na obnovu státního zámku Telč, který je od roku 1992 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO," řekl ředitel českobudějovického NPÚ Petr Pavelec. Na opravu za více než 211 milionů korun přispěje EU asi 179 miliony korun. Oprava telčského zámku začne až po letošní turistické sezoně. Výběrové řízení na dodavatele začne zřejmě v červnu.

Dodavatele v těchto dnech hledá brněnské biskupství pro opravu barokního chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Podávání přihlášek skončilo v polovině dubna. Biskupství na opravu získalo dotaci 95 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto www.chateauheralec.cz

Štítky památky, dotace, podpora, EU, Unie,

 


 

Kam dál?

Na místě Roštejna stála dřevěná stavba, potvrdili archeologové při...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 08:47

Archeologové odkryli na hradě Roštejn na Jihlavsku pozůstatky středověké dřevohliněné stavby. Potvrdili tak předpoklady...

Brtnice slaví! Díky svým památkám se stala historickým městem roku...

středa, 17. dubna 2019, 12:15

Historickým městem roku 2018 je Brtnice na Jihlavsku. Dostala cenu za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči...

Chmurný den pro grunge a vůbec rockovou muziku. Připomínáme si výročí...

pátek, 5. dubna 2019, 18:39

Výstřel z brokovnice ukončil 5. dubna roku 1994 život jedné z nejvýznamnějších osobností rockových dějin – Kurta Cobaina. Aby...

Jižní Čechy vstoupí do roku 2019 znovu jako Pohodové

úterý, 2. dubna 2019, 16:32

Projekt, který organizuje Jihočeská centrála cestovního ruchu, pokračuje v pohodovém duchu i v letošním roce. Cílem je všem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.