Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památky na Vysočině získaly za poslední roky z Evropské unie stovky milionů

 
sobota, 27. dubna 2019, 17:29

Jen za poslední tři roky získali vlastníci památek na Vysočině na jejich opravu z evropských dotací asi 250 milionů korun, vyplývá z údajů na webu ministerstva pro místní rozvoj. Obnoven byl například poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Dalších asi 300 milionů mají přislíbené historické objekty, jejichž oprava se teprve chystá, nebo dokončuje. Stav památek se zlepšuje i tam, kde majitelé v minulosti s žádostmi o evropské dotace neuspěly. Musejí ale spoléhat na státní či krajské příspěvky a vlastní kapitál a opravy rozložit na mnoho let.

Bez evropských dotací obnovuje svůj zámek Budišov na Třebíčsku. V posledním desetiletí se zaměřuje na zámeckou kapli. Strop, krov a střechu opravila obec v letech 2011 a 2012 za asi 1,5 milionu korun. Vloni začalo restaurování interiéru včetně sedmi nástěnných obrazů. Po dokončení všech prací by měla kaple sloužit veřejnosti, řekl místostarosta Milan Boček. Náklady na dokončení obnovy kaple odhadl na dalších 1,5 milionu korun.

Umělé nadhodnocování projektu 

V roce 2003 se stal Budišov součástí projektu Bono Publico, který se soustředil na obnovu a propagaci památek. Z Vysočiny byl jeho součástí i třebíčský zámek. Projekt se neuskutečnil a měl i soudní dohru. Policie vyšetřovala, zda nebyl projekt uměle nadhodnocován. Pochybení soud neshledal. Neoprávněně byla v kauze stíhaná i nynější eurokomisařka Věra Jourová. Třebíčský zámek i předzámčí se později s přispěním evropských peněz podařilo opravit.

Část projektu spojená s Budišovem zahrnovala kromě rekonstrukce zámku i obnovu předzámčí a zámeckého parku. Nyní chce podle Bočka Budišov usilovat o dotace z takzvaných norských fondů, aby mohl v zámeckém parku obnovit některé stavby. „Jen sala terrena bude stát asi 15 až 20 milionů korun," řekl Milan Boček. Opravovat zámek pro městys s asi 1200 obyvateli a rozpočtem okolo 20 milionů je náročné. Momentálně podle Bočka asi čtvrtina ročního rozpočtu padne na splátky kanalizace. S placením oprav tak obci pomáhá dotacemi ministerstvo kultury a kraj.

PSALI JSME: Zámek v pohádkové Telči se začne opravovat nejdřív na podzim. Letní sezonu to neohrozí 

Českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) spravuje na Vysočině pět památek. „Finance z Evropské unie byly NPÚ poprvé poskytnuty v roce 2018, a to na obnovu státního zámku Telč, který je od roku 1992 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO," řekl ředitel českobudějovického NPÚ Petr Pavelec. Na opravu za více než 211 milionů korun přispěje EU asi 179 miliony korun. Oprava telčského zámku začne až po letošní turistické sezoně. Výběrové řízení na dodavatele začne zřejmě v červnu.

Dodavatele v těchto dnech hledá brněnské biskupství pro opravu barokního chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Podávání přihlášek skončilo v polovině dubna. Biskupství na opravu získalo dotaci 95 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto www.chateauheralec.cz

Štítky památky, dotace, podpora, EU, Unie,

 


 

Kam dál?

Na místě Roštejna stála dřevěná stavba, potvrdili archeologové při...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 08:47

Archeologové odkryli na hradě Roštejn na Jihlavsku pozůstatky středověké dřevohliněné stavby. Potvrdili tak předpoklady...

Brtnice slaví! Díky svým památkám se stala historickým městem roku...

středa, 17. dubna 2019, 12:15

Historickým městem roku 2018 je Brtnice na Jihlavsku. Dostala cenu za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči...

Chmurný den pro grunge a vůbec rockovou muziku. Připomínáme si výročí...

pátek, 5. dubna 2019, 18:39

Výstřel z brokovnice ukončil 5. dubna roku 1994 život jedné z nejvýznamnějších osobností rockových dějin – Kurta Cobaina. Aby...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.