Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Před 90 lety zemřel básník Otokar Březina. Narodil se v Počátkách, studoval v Telči

 
neděle, 24. března 2019, 12:34

Básník Otokar Březina, od jehož úmrtí uplyne 25. března 90 let, je považován za nejvýznamnějšího představitele českého symbolismu. Samotářský básník, jenž nacházel inspiraci ve filozofii a také u francouzských mystiků, psal také eseje a prózu. Březinův volný verš se stal vzorem nejen pro jeho současníky, ale svou nosností, hudebností a plností i pro moderní českou poezii dvacátých a třicátých let minulého století.

Březina, jenž byl vícekrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu, se narodil 13. září 1868 v Počátkách na Pelhřimovsku jako Václav Jebavý. V Telči vystudoval reálku a poté působil jako učitel mimo jiné v Nové Říši na Jihlavsku. Tam také v letech 1895 až 1901 vznikla jeho nejzávažnější díla - básnické sbírky Tajemné dálky, Svítání na Západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce.

Poslední léta života strávil v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kde v roce 1929 zemřel a kde je také pochován.

Napsal(a) ČTK | Foto literatura.jecool.net
 


 

Kam dál?

Konference Travelcon rozebere nejen seriál MOST!

čtvrtek, 21. března 2019, 10:34

Více než tři stovky manažerů, marketérů, podnikatelů v cestovním ruchu a dalších expertů na turismus z celé České republiky...

Zámek Telč zahájí sezonu 30. března. Vstupné se zvýší až o dvacet...

středa, 20. března 2019, 16:31

Státní zámek v Telči zahájí sezonu 30. března, kdy otevře hlavní prohlídkový okruh s renesančními sály. Od května zpřístupní i...

Tři malí čmuchalové vyhráli za detektivní práci koloběžky. Po Jihlavě...

neděle, 3. března 2019, 16:20

Žáci z jihlavských základních škol se během prvního pololetí probíhajícího školního roku mohli účastnit kulturně pátrací hry...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.