Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Před 90 lety zemřel básník Otokar Březina. Narodil se v Počátkách, studoval v Telči

 
neděle, 24. března 2019, 12:34

Básník Otokar Březina, od jehož úmrtí uplyne 25. března 90 let, je považován za nejvýznamnějšího představitele českého symbolismu. Samotářský básník, jenž nacházel inspiraci ve filozofii a také u francouzských mystiků, psal také eseje a prózu. Březinův volný verš se stal vzorem nejen pro jeho současníky, ale svou nosností, hudebností a plností i pro moderní českou poezii dvacátých a třicátých let minulého století.

Březina, jenž byl vícekrát navržen na Nobelovu cenu za literaturu, se narodil 13. září 1868 v Počátkách na Pelhřimovsku jako Václav Jebavý. V Telči vystudoval reálku a poté působil jako učitel mimo jiné v Nové Říši na Jihlavsku. Tam také v letech 1895 až 1901 vznikla jeho nejzávažnější díla - básnické sbírky Tajemné dálky, Svítání na Západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce.

Poslední léta života strávil v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku, kde v roce 1929 zemřel a kde je také pochován.

Napsal(a) ČTK | Foto literatura.jecool.net
 


 

Kam dál?

Konference Travelcon rozebere nejen seriál MOST!

čtvrtek, 21. března 2019, 10:34

Více než tři stovky manažerů, marketérů, podnikatelů v cestovním ruchu a dalších expertů na turismus z celé České republiky...

Zámek Telč zahájí sezonu 30. března. Vstupné se zvýší až o dvacet...

středa, 20. března 2019, 16:31

Státní zámek v Telči zahájí sezonu 30. března, kdy otevře hlavní prohlídkový okruh s renesančními sály. Od května zpřístupní i...

Tři malí čmuchalové vyhráli za detektivní práci koloběžky. Po Jihlavě...

neděle, 3. března 2019, 16:20

Žáci z jihlavských základních škol se během prvního pololetí probíhajícího školního roku mohli účastnit kulturně pátrací hry...

Myšlenka Mostu! začne v lidech pracovat až po posledním dílu, říká...

úterý, 26. února 2019, 14:05

Rok 2019 odstartovala Česká televize novým seriálem Most!. Baví diváky napříč všemi generacemi. Před několika hodinami jsme mohli...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.