Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Letošní Ji.hlava nabídne přes tři stovky dokumentárních filmů. Náměstí už okupuje Maják

 
čtvrtek, 11. října 2018, 08:31

Letošní dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava nabídne divákům 327 filmů, takřka 150 z nich ve světové, evropské nebo mezinárodní premiéře, uvedla v tiskové zprávě za organizátory festivalu Zuzana Kopáčová. Šestidenní festival začne 25. října a filmy se budou promítat v osmi sálech včetně Horáckého divadla.

V jedné z 11 soutěžních sekcí nazvané Česká radost bude 13 snímků včetně dokumentu Iluze, ve které Kateřina Turečková přibližuje politickou situaci v současném Maďarsku.

Sekce Opus Bonum nabídne 17 snímků. Ve světové premiéře například belgický film Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové, která zachycuje osudy čtyř lidí v jednom chátrajícím americkém motelu jako koncentrovaný konec amerického snu.

ČTĚTE TAKÉ: Blíží se festival dokumentů. Organizátoři hledají pomoc s ubytováním návštěvníků 

Mimo soutěž zůstane přehlídka 25 snímků z francouzské, kanadské a americké produkce zařazená do sekce Direct Varité. Dokumentární styl, jinak označovaný jako direct cinema, staví na přísné autenticitě. Dramaturgem sekce je David Čeněk, podle kterého je většina zařazených filmů pro české diváky neznámá. Promítat se bude i Námořní pěchota, která inspirovala úvodní scénu Olověné vesty Stanleyho Kubricka.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO, VIDEO: Jihlavu bude brázdit festivalový trolejbus. Letošní program myslí i na ty nejmenší 

Festival připravil program také pro děti a spolupracoval na něm s Oblastní galerií Vysočina, kde bude i dětský koutek, výtvarné dílny, divadelní představení nebo promítání dětských filmů.

Od včerejška je v horní části Masarykova náměstí k vidění už i oblíbený Maják - festivalové centrum pro návštěvníky festivalu.  

Festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a loni jej navštívilo asi 4500 akreditovaných diváků.

Napsal(a) Lenka Dvořáková + ČTK | Foto Dalibor Mašek
 


 

Kam dál?

Bezhotovostní placení na festivalech budí emoce. Pořadatelé si ho...

úterý, 9. října 2018, 15:16

Cashless. Není žádné slovo, které by mezi návštěvníky hudebních festivalů vyvolávalo tolik emocí, jako toto. Pod anglickým...

Jižní Čechy čekají tradiční výlovy rybníků a několik gastronomických...

neděle, 7. října 2018, 16:48

Říjen a listopad jsou od nepaměti obdobím výlovů rybníků. Neopakovatelnou atmosféru těchto akcí můžete zažít už nadcházející...

Stonařov zažije slavnostní koncert. Připomene letošní sté výročí...

pátek, 5. října 2018, 11:21

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava v tomto roce řadou svých vystoupení připomíná stoleté výročí naší republiky, které připadá na...

TRAILER TÝDNE: Zařadí se Zlatý podraz mezi českou klasiku?

čtvrtek, 4. října 2018, 16:28

Na konci října do kin dorazí nový český film o lásce, přátelství a životě ve stínu politiky. Jak se hlavní hrdina, basketbalový...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z jihočeských policistů, kterého vyšetřovala GIBS, spáchal sebevraždu

Jeden z jihočeských policistů, které od září stíhá Generální inspekce bezpečnostních souborů kvůli údajnému mučení třiadvacetiletého Roma, spáchal na začátku týdne sebevraždu. S informací přišel jako první dnes ráno Českobudějovický deník.

Otec věřil, že ho můj bratr udal, uvedl Rath ve sporu o závěť

Bývalý středočeský hejtman David Rath trvá na pravosti závěti, kterou mu jeho otec Ratmír odkázal veškerý majetek. Staršího syna Michala prý Ratmír v testamentu opominul, protože věřil, že ho tento syn udal na policii. Lékař a někdejší politik to dnes uvedl u soudu. Michal Rath v projednávané žalobě zpochybňuje, že závěť napsal a podepsal jeho otec.

Číslo, které by nemělo chybět v mobilu každého lyžaře? 1210

Zimní sezona už běží, pro horskou službu začala 1. prosince. Záchranáři se připravují na své zásahy hlavně o vánočních prázdninách, kdy budou vyjíždět rodiče s dětmi na lyžovačky.