Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zelená hora potřebuje lepší zázemí pro poutníky i turisty. Třeba toalety a obchod se suvenýry

 
pondělí, 16. dubna 2018, 14:26

Vyhledávaný kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou potřebuje lepší zázemí pro návštěvníky i průvodce. Umístění takové stavby u památky vedené v seznamu UNESCO není jednoduché. Řešení hledá město s farností a památkáři.

Podobné problémy řeší církevní památky i jinde na Vysočině, mezi i další významné poutní místo Křemešník u Pelhřimova.

Areál na Zelené hoře, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, si ročně prohlédne okolo 30 tisíc návštěvníků. Žďárský starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město) nedávno novinářům řekl, že už se odehrálo jednání mezi městem, farností, krajem a památkáři.

„Shodli jsme se na tom, že město Žďár nad Sázavou připraví návrh textu memoranda o spolupráci, jehož cílem by byl vznik návštěvnického zázemí této památky UNESCO,“ uvedl. „Nebude to asi nic velikého. Jde nám hlavně o to, aby tam byly toalety, zázemí pro průvodce a možnost nějakého malého nákupu suvenýrů,“ řekl kněz Vladimír Záleský z místní farnosti, jež památku spravuje.

Novostavba by neměla porušit ani památku, ani výhledy na ni. Možné místo by zřejmě bylo ve směru k obřadní síni na hřbitově ve svahu pod kostelem, kde už pozemky patří městu. Farnost se bude v nejbližších pěti letech věnovat rozsáhlým opravám poutního areálu, které dotuje unie. Na stavby mimo památku se však podle kněze dotace čerpat nedají.

Turistů pomalu přibývá 

Na webu věnovaném církevní turistice figurují čtyři desítky poutních míst na Vysočině. Mezi nimi Křemešník u Pelhřimova navazující na poutnickou tradici trvající několik století. Pravidelné prohlídky se tam konají čtvrtým rokem, zajišťuje je Matice Křemešnická. O prázdninách si lidé mohou areál s barokním kostelem Nejsvětější Trojice prohlížet denně, od dubna do října o víkendech. Turistů pomalu přibývá.

Podle Víta Škody z matice se prohlídek zatím ročně účastnilo přes 2 tisíce lidí, podobný počet přichází na pouť. Také tento památkově chráněný areál na přírodním vrchu s výškou 765 metrů naráží na potíže s chybějícím zázemím. „Průvodci jsou schovaní pod ambity nebo v kapli, je tam chladno,“ uvedl Škoda. V kostele se kvůli vlhku kroutí upomínkové publikace a pohlednice.

Útočiště zatím lidé nacházejí v nedalekém hotelu. Mobilní WC je pod kopcem u parkoviště, nahoře u kostela jen suchý záchod. Plány na vytvoření sociálního zařízení a ubytování, vhodného třeba i pro dětské tábory a sálu pro různé akce a duchovní cvičení, podle Škody doprovázejí složitá jednání s památkáři. Jednoduché nebude ani zajištění potřebných peněz.

Napsal(a) ČTK | Foto www.chateauheralec.cz
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Znovu se strhnou Hvězdné války

čtvrtek, 12. dubna 2018, 08:21

Vydejte se po stopách jednoho z nejoblíbenějších syčáků v galaxii, Han Sola. Legendární postava znovu ožije na filmových plátnech...

Jihlavská galerie nabídne kolektivní výstavu sedmnácti autorů. Potrvá...

středa, 11. dubna 2018, 09:11

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě připravuje výstavu Okno před záclonou. Představí na ní 17 umělců včetně těch, co vystavují...

KULTURNÍ TIPY: Petr Vondráček, Jakub Smolík, Zdeněk Izer nebo třeba...

úterý, 10. dubna 2018, 08:25

Máme před sebou další týden, který nabídne hodně kulturních zážitků. V tipech potěšíme příznivce hudby, ale i dobrého divadla....

TRAILER TÝDNE: Mamma mia! Here we go again

pátek, 6. dubna 2018, 13:03

Rozjařený muzikál naplněný hudebními klasikami od legendární kapely ABBA se vrací na filmová plátna o letošních prázdninách a...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Odbory se činily, zaměstnanci firmy...

  • Rekonstrukce Brněnského mostu spěje do...

  • O víkendu a v pondělí bude kvůli opravě...

  • Politické strany v Jihlavě preferují koalici...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Hologram Amy Winehouse na turné. Já vám nevím…

Amy Winehouse vyrazí na světovou šňůru. Ve formě hologramu. Tato zpráva snad všem zpěvaččiným fanouškům zvýšila tep. Někdo je nadšený, další rozpačitý. Spadám do druhé kategorie.

Prezident Zeman jmenoval Tomáše Petříčka ministrem zahraničí

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes před polednem Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Koaliční vláda ANO s ČSSD se tak tři a půl měsíce po svém jmenování dočkala plnohodnotného šéfa diplomacie. Původního kandidáta sociální demokracie - europoslance Miroslava Pocheho - Zeman jmenovat odmítl, úřad proto dočasně vedl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Analýza: Systém zdravotního pojištění není připraven na krizi

Český systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá dostatečné rezervy. I když bude letos zřejmě v mírném přebytku, výdaje rostou výrazně rychleji než příjmy. Vyplývá to z analýzy zdravotních pojišťoven, jejíž výsledky v Praze na Vysoké škole ekonomické představili její autoři Štěpán Křeček a Karina Kubelková. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.