Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Adventní program v Jihlavě zaplní i radnici. Jarmark na náměstí začne za dva týdny

 
pátek, 17. listopadu 2017, 15:14

Adventní program v Jihlavě se kromě náměstí bude odehrávat také v gotické síni radnice. Vánoční jarmark začne 3. prosince, denně by tam mělo být okolo 50 prodejců. Město je vybírá tak, aby byl sortiment zboží různorodý. Chybět nebudou vánoční dekorace ani horké nápoje, trdelníky a jiné občerstvení.

Zájemců o stánkový prodej je dostatek, řekl ČTK mluvčí radnice Radek Tulis. Program a trhy chystá před Vánoci tradičně více měst v kraji.

„Novinkou Jihlavských Vánoc jsou kulturní programy, které se budou na Masarykově náměstí odehrávat vždy od úterý do neděle v odpoledních hodinách,“ uvedl Tulis. Vystupovat budou kapely i divadla. Dojde i na osvědčené akce jako Mikuláš, Česko zpívá koledy či vyhlášení výsledků soutěže o nejhezčí vánoční stromeček. V gotické síni radnice mimo jiné vystoupí operní pěvci Gabriela Beňačková a Jakub Pustina.

Jarmark na náměstí bude od 3. do 23. prosince. Město nabízí čtyři desítky dřevěných prodejních domečků, prodejci mohou přijet i s vlastními stánky.  Cena pronájmu stánku se liší i s ohledem na spotřebu elektřiny a délku prodeje; s rostoucím počtem dnů nájem klesá. „Například prodejce občerstvení zaplatí za 21 dní ve velkém dřevěném stánku 10 500 korun, prodejce keramiky v malém stánku 5250 korun,“ uvedl Tulis.

Tradiční horácké Vánoce 

V Třebíči se první rozsvícení vánočního stromu uskuteční 3. prosince.  Vánoční trhy s kulturním programem budou na centrálním Karlově náměstí od 15. prosince. Zamluvené jsou všechny velké prodejní stánky, jichž městské kulturní středisko nabízí dvě desítky. Méně je zatím rozebráno menších stánků, jichž je rovněž 20, řekla ČTK ředitelka kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Podle ní to může souviset s tím, že drobní prodejci omezili činnost po zavedení elektronické evidence tržeb.

Nájem velkého stánku v Třebíči trhovce stojí 500 korun na den, za malý platí 300 korun. Lidé na náměstí najdou řemeslné výrobky i občerstvení.  Sortiment organizátoři omezují, jen když se sejde více obchodníků se stejnou nabídkou. To se netýká prodejců občerstvení, kteří jsou na rozlehlém náměstí potřeba ve větším počtu.

Ve Žďáru nad Sázavou není trh součástí adventního programu města. „Jedná se o ryze komerční záležitost, byť s množstvím vánočního sortimentu,“ uvedl mluvčí města Jakub Axman. Zatímco v létě byl zájem prodejců nižší, na zimní trh přišlo téměř o polovinu více přihlášek, než je kapacita žďárského náměstí. Za metr čtvereční trhovci platí 100 korun na den. Městose snaží dát přednost prodejcům vánočního zboží. „Ovšem pouze těmito prodejci bychom náměstí nezaplnili, takže nebude chybět ani textil a podobné spotřební zboží,“ uvedl mluvčí.

Kulturní program Žďáru nad Sázavou během adventu nabízí mimo jiné výstavu připomínající tradiční horácké Vánoce, slavnost světla ke svátku svaté Lucie na Zelené hoře a 19. prosince na náměstí hru o narození Ježíše s živým betlémem.

Napsal(a) ČTK | Foto Lukáš Březina
 


 

Kam dál?

Mezinárodní setkání mládeže v Jihlavě vyvrcholí Mírovým koncertem v...

středa, 15. listopadu 2017, 19:42

Mírovým koncertem v Horáckém divadle vyvrcholí v pátek 17. listopadu v Jihlavě týdenní Mezinárodní setkání mládeže z devíti...

KULTURNÍ TIPY: Tomáš Klus, Kabát, Wohnout, Mňága a Žďorp, Žalman nebo...

pondělí, 13. listopadu 2017, 17:37

V týdnu, který nás čeká, na Vysočinu dorazí hned několik zvučných jmen. Kromě slavných zpěváků a kapel by vás mohly zaujmout akce...

Jihlavské muzeum vystaví ze svých sbírek cizokrajné suvenýry. Vůbec...

neděle, 12. listopadu 2017, 10:57

Na 170 zajímavých cizokrajných exponátů ze svých sbírek představí jihlavské Muzeum Vysočiny na výstavě s názvem Z dálek do muzea....

Na hradech Roštejn a Kámen skončila turistická sezona. Kolik lidí...

pátek, 10. listopadu 2017, 16:58

Poslední říjnový víkend byla ukončena letošní turistická sezona na hradech Kámen a Roštejn. Tyto dva hrady jsou ve vlastnictví...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • U Kosteleckých uzenin začne výstavba okružní...

  • Práce jdou dle harmonogramu, zní z Aventinu....

  • VIDEO: Zareagoval jsem asi nejlépe, jak jsem...

  • Na festivalu v Šiklově mlýně dnes zemřel...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Naštvěte se – a Facebook už zařídí zbytek. Populisté profitují z hněvu na sociálních sítích

Málokterý populistický politik se obejde bez emotivních gest při veřejných vystoupeních nebo emočně zabarvených výrazů v příspěvcích na sociálních sítích. Právě tam, konkrétně na Facebooku, můžou emoce – a nejvíce hněv – populistům pomoci zasáhnout větší publikum. Algoritmus Facebooku totiž takovým emotivním příspěvkům „fandí“.

Jak správně postupovat při reklamaci zájezdu?

Vrátili jste se z dovolené rozčarovaní ze služeb, které vám poskytla cestovní kancelář? Ubytování bylo horší, vzdálenost od moře neodpovídala informaci v katalogu a slibovaný bazén úplně chyběl? Braňte se a vady zájezdu reklamujte.

Nepřipouštěli si neúspěch, řekl český hasič o záchraně Thajců

Neúspěch akce na záchranu 12 thajských fotbalistů uvězněných v zatopené jeskyni si nikdo nepřipouštěl, řekl dnes novinářům český hasič David Kareš, který byl na místo vyslán z České republiky. Společně s kolegou Petrem Vodičkou měli za úkol posoudit, zda by se pro vyproštění dětí a jejich trenéra dala využít velkokapacitní čerpadla. Nasazení českých hasičů dnes ocenil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a předal jim skleněné plakety.