Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Opravy zámku v Červené Řečici dotované Evropskou unií začnou zřejmě na jaře

 
sobota, 12. srpna 2017, 19:18

Zásadní opravy zchátralého zámku v Červené Řečici na Pelhřimovsku by mohly začít zjara příštího roku. Družstvo Zámek Šebestián, které tuto národní kulturní památku vlastní, má na její obnovu v předpokládané hodnotě skoro sto milionů korun slíbenou dotaci. Teď dokončuje prováděcí dokumentaci, zahájení soutěže na dodavatele předpokládá v září, řekl předseda družstva Daniel David.

V letošní sezoně je zámek přístupný v omezeném režimu. „Po dobu rekonstrukce nepředpokládáme, že by tam byly prohlídky," doplnil David. Obnova se bude týkat vnějšího a vnitřního zdiva i střech, práce by měly být provedeny do dvou let od jejich zahájení. S projektem památkové obnovy zámku Červená Řečice letos družstvo uspělo v evropském dotačním programu IROP.

V areálu zámku se neuskuteční ani festival Slámování, který se tam konal minulá dvě desetiletí. Za vznikem této výtvarně recesistické akce, při níž lidé vyráběli různé slaměné objekty, stál Spolek na záchranu památek červenořečických. Snažil se tak upozornit na havarijní stav zámku.

„Doba našeho aktivismu už v podstatě skončila někdy před pěti lety a je dobře, že skončila. Pak už nastoupili profíci a majitelé, a tak by to mělo být," řekl ČTK Jiří Jedlička, ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny, který ve spolku působil. 

Červenořečický zámek patřil v minulosti pražskému arcibiskupství. Dlouho chátral a památkáři ho řadili mezi nejohroženější památky v kraji. Jeho vyhlídky se zlepšily díky dořešení majetkoprávních vztahů, podle Jedličky pomohlo také angažmá památkářů. V posledních letech už byly na zámku prováděny dílčí záchranné práce s podporou Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Napsal(a) ČTK | Foto www.cestyapamatky.cz
 


 

Kam dál?

Opravy na Zelené hoře začnou až zjara, přípravy se protáhly. Obnova...

pátek, 11. srpna 2017, 13:27

Opravy fasády a oken poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře začnou příští rok zjara. Farnost, jíž tato...

KULTURNÍ TIPY: Zahraje Janek Ledecký a budou letní kina i divadla

pondělí, 7. srpna 2017, 21:12

Zaplněný kulturní program jistě zpestří vaše letní dny. Na Vysočinu přijede Janek Ledecký & Band a v Jihlavě zahraje dechovka...

Zemřel dlouholetý ředitel Horáckého divadla Josef Fila

pátek, 4. srpna 2017, 07:56

Jihlavskou kulturu postihla nemilá zpráva. V noci 2. srpna, pouhý den po svých 66. narozeninách, zemřel po těžké nemoci...

Věž svatého Ducha na náměstí v Telči bude mít do listopadu obnovenou...

čtvrtek, 3. srpna 2017, 08:59

Věž svatého Ducha v historickém centru Telče bude mít do listopadu obnovenou střechu. Její rekonstrukce je nutná kvůli značnému...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V rybníce nedaleko Krahulčí v autě byl...

  • Téměř čtyřiapadesát tisíc putuje na...

  • Kvůli situaci na dálnici D1 zasedá krizový...

  • Mladá žena se bála reakce svého...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman se postavil za inzeráty spojující Drahoše s migrací

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je spojen s migrací, na inzerátech v tisku tak šlo o pravdivé...

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...

Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro bezpečnostní...

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce...