Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Film Skauti bez lilie zavítá v polovině června do Jihlavy. Ke zhlédnutí bude v Dukle

 
středa, 7. června 2017, 09:04

Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny dvacátého století „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli mimo zákon a vždy museli volit strategii přežití. Především o třetím období skautské ilegality, tedy o období od roku 1970 do sametové revoluce, pojednává společný filmový počin Skautského institutu a Post Bellum, který bude za účasti jihlavského skautského střediska Divočáci promítán ve čtvrtek 15. června v Kině Dukla Jihlava.

V průběhu natáčení filmu stanulo před kamerou celkem 15 skautských vedoucích, kteří řešili dilema plynoucí z normalizačních represí. Škála jejich řešení je opravdu velmi pestrá. Film tak přibližuje nejen tyto nástrahy a zvraty 20. století, ale také hledá odpověď na hlubší otázku: Kde je ona hrana, kdy skautský oddíl přestává být oddílem skautským? A existuje nějaké objektivně správné řešení?

„Dilema, před kterým stálo skautské hnutí, je pro normalizaci vlastně strašně typické. Nejen skauti řešili otázku: Jak moc mohu vstoupit do oficiálních struktur a zůstat sám sebou?“ říká režisér snímku a vedoucí audiovizuální sekce projektu Paměť národa Viktor Portel. Pod scénářem je podepsán Adam Drda. Zdrojem historických informací a materiálů jim byl především Skautský archiv a archivy mnoha českých skautských oddílů.

Po samotném jihlavském promítání snímku bude v Kině Dukla Jihlava probíhat debata s pozvaným zástupcem tvůrců snímku a s přímými pamětníky. Všichni diváci jsou k debatě zváni a mohou do ní přispět svým dotazem, názorem či připomínkou.

Začátek promítání je nachystán na 17. hodinu, za vstupenku lidé zaplatí 50 korun. Rezervace vstupenek je možná na e-mailu: divocaci@divocaci.cz.

Napsal(a) Lenka Dvořáková s využitím TZ | Foto www.jihlavanasbavi.cz

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...