Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na hradě v Ledči se připravuje expozice historických hodin ze soukromých sbírek

 
neděle, 28. května 2017, 17:28

V opravených prostorách jižního křídla hradu v Ledči nad Sázavou se 1. června otevře stálá výstava historických hodin. Návštěvníci si budou moci prohlédnout na 150 kusů nejrůznějších druhů historických stolních, nástěnných i sloupových hodin vyrobených od renesance po 19. století. Exponáty pocházejí ze soukromých sbírek, řekl kastelán Luděk Šíma.

„Jedná se o stálou výstavu, historické hodiny by tady měly být minimálně dvě desetiletí. Je to nejrozsáhlejší sbírka historických hodin na Vysočině a patří mezi nejvýznamnější v České republice,“ řekl Šíma.

Expozici lidé najdou v nově opravených prostorách jižního hradního křídla.  Čtyři místnosti, kde budou hodiny vystaveny, se opravovaly restaurátorským způsobem, ve dvou z nich se podařilo obnovit historickou renesanční výmalbu. Obnova teď čeká další tři místnosti. Tam by se podle Šímy měly v příštím roce objevit další historické hodiny, které expozici rozšíří.

Kromě expozice hodin se na ledečském hradě od poloviny června otevře také Muzeum Jaroslava Foglara. V šesti výstavních místnostech lidé najdou spisovatelovy fotografie z nejrůznějších životních období, časopisy, knihy a tábornické potřeby. „Chceme prezentovat také skauting na Ledečsku,“ řekl Šíma. Muzeum se otevře 15. června.

Na hradě dále pokračují opravy vstupního kamenného mostu pocházejícího z roku 1838. Dělníci pracují na obnově spodku mostu, práce neomezují vstup návštěvníkům. Oprava potrvá dva roky. Celkové náklady dosáhnou přibližně pěti milionů korun. Pro letošek má správa hradu na tuto akcí slíbenou dotaci z ministerstva kultury a od kraje.

Původně gotický hrad v Ledči nad Sázavou prošel několika stavebními úpravami, v roce 1879 ho poškodil požár. Záchranné práce začaly v roce 2000, kdy dominantu města ze tří čtvrtin převzala radnice. Zbývající díl má ledečská firma Kovofiniš.

 Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví.

Napsal(a) ČTK | Foto cestovanipocesku.cz

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna