Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Jihlavě začaly dvouleté opravy střechy kostela svatého Jakuba. Lidem se zpřístupní krov

 
úterý, 16. května 2017, 19:27

V Jihlavě začaly dvouleté opravy střechy kostela svatého Jakuba. Dělníci už rozebrali první část krytiny nad gotickým krovem. Postupně budou opravovat poškozené dřevěné části a měnit za nové glazované střešní tašky. Práce budou ukončeny v dubnu 2019, řekl dnes Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež spravuje i tuto národní kulturní památku v Jihlavě.

Převážná část krovu pochází z roku 1539. „Je velice hodnotný. Je to úžasná tesařská práce, jak z hlediska konstrukčního, tak z hlediska řemeslného,“ uvedl Dostál. Krov je v některých místech poškozen hnilobou, ublížily mu i dříve provedené opravy. Odborné zásahy teď budou provedeny tak, aby se krov co nejvíce vrátil do původního stavu.

Jde o rozsáhlé prostory. Půdorysná plocha kostela je 1501 metrů čtverečních, krov od vazného trámu do hřebene střechy měří bezmála 20 metrů. Opravy v hodnotě 26,8 milionu korun provádí firma Báča, začala s nimi tento měsíc. Dělníci nejdříve sejmuli krytinu v zadní části kostela, nad kněžištem. Odkrývat budou postupně vždy jen část střechy.

Kromě tesařských prací bude na kostele měněna krytina. Nynější pálené tašky z roku 1904 nahradí obdobná glazovaná krytina. Vzhled střechy se pro kolemjdoucí nezmění. Nová krytina bude mít životnost do 150 let, ale krov by měl vydržet minimálně 300 let, podotkl Dostál.

Kostel je stále přístupný, uzavřena je ale po dobu oprav věž s vyhlídkou.  Po dokončení tohoto projektu dotovaného z evropského programu IROP se však veřejnost bude moci nově podívat i do opraveného krovu. „Budou tam udělané bezpečné lávky se zábradlím, bude to osvětlené,“ uvedl Dostál.

Kostel zasvěcený patronu horníků svatému Jakubovi byl vysvěcen v roce 1257.  Při velkém požáru města v roce 1523 vyhořel, opravy trvaly 40 let. Národní kulturní památkou je chrám od roku 2008.

Napsal(a) ČTK | Foto www.turistik.cz

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna