Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V jihlavském muzeu si lidé vyzkouší historická řemesla. Výstava je hlavně pro větší děti

 
čtvrtek, 23. března 2017, 21:06

Práci na středověkém šlapacím soustruhu nebo mletí obilí v keltském mlýnu si budou moci vyzkoušet návštěvníci interaktivní archeologické výstavy Stroj času, která dnes začala v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Ve výstavní síni najdou lidé předměty od doby kamenné až po novověk. Podle kurátora Aleše Hocha je výstava, která je svého druhu první v jihlavském Muzeu Vysočiny, ideální pro rodiče s většími dětmi. Potrvá minimálně do poloviny června.

„Chceme vzít návštěvníky zpět do minulosti. Mohou si vyzkoušet práci s předměty a nástroji, které už se dnes nepoužívají. Vlastníma rukama si mohou také zkusit už zaniklá řemesla,“ řekl Hoch. Řada lidé si podle něj už dnes nedovede představit, jak složité bylo s těmito předměty pracovat. Pro nevidomé jsou popisky u exponátů také v Braillovu písmu.

Lidé si mohou vyzkoušet například práci s kamennými noži a sekerami a zároveň si při tom představit, jak těžké bylo pokácet strom nebo naporcovat maso. Středověk reprezentuje replika šlapacího soustruhu nebo bojový trenažér pro rytíře, takzvaná kvintána. Trenažér bude podle Hocha velmi atraktivní hlavně pro děti. „Jezdec, v našem případě s maketou koně, zasahuje kopím terč a rychle musí uhnout před břemenem pootočeným zásahem do terče, které ho může udeřit do hlavy,“ vysvětlil Hoch.

Lidé si odnesou namletou mouku 

Novověk připomene mimo jiné například keltský mlýn a tkalcovský stav.  Repliky jsou vyrobené podle archeologických nálezů nebo písemných historických pramenů. Všechny exponáty si lidé mohou nejen vyzkoušet, ale také si něco vyrobit a odnést. „Je možné namlít si obilí a odnést si domů mouku, někdo si může vyrobit kousek kroužkové zbroje, jiný si na středověké listině může vymalovat iluminaci,“ uvedl kurátor. Hodně lidí podle něj bude překvapeno, že sekery i nože jsou téměř stejně ostré jako ocelové nástroje.

Pokud bude o výstavu velký zájem, může podle Hocha vydržet přes celé léto.  Část exponátů pak bude umístěna na hradě Roštejn, další část zůstane v muzeu. Návštěvnost výstav je v jihlavském Muzeu Vysočiny v průměru několik set lidí. Výjimkou byla výstava věnovaná stavebnici Lego, na kterou přišly za měsíc tři tisíce lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Po těžké nemoci zemřela wimbledonská vítězka...

  • Muž na Jihlavsku u sebe nechal přespat...

  • V Jihlavě byl pokutován první klub za...

  • Nejstarší občankou Jihlavy je Helena...