Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Návštěvníků památek pod Národním památkovým ústavem na Vysočině loni meziročně přibylo

 
sobota, 11. února 2017, 12:34

Památky na Vysočině, které spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), navštívilo loni mírně více lidí než o rok dřív. Jejich pokladnami prošlo přes 170 tisíc lidí, což proti předchozímu roku znamená nárůst o víc než šest procent. Nárůst byl patrný také v nejvíce navštěvovaném památkovém objektu Vysočiny - na zámku v Telči na Jihlavsku, kam loni zavítalo víc než 93 tisíc lidí, to je meziročně o 9000 více, sdělila mluvčí územní památkové správy v Českých Budějovicích Petra Vacková.

Podle ředitele územní památkové správy Petra Pavelce jsou památky na Vysočině oblíbenými turistickými cíli. „Telčský zámecký areál patřící mezi památky UNESCO skýtá velký potenciál, který nebyl doposud plně využit. Nové možnosti by mohl přinést chystaný projekt revitalizace zámku,“ uvedl Pavelec. NPÚ bude letos předkládat žádost o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Na růstu návštěvnosti se loni podílela řada akcí spojených se 700. výročím narození českého krále a římského císaře Karla IV. a připomínkou působení Lucemburků v českých zemích. Například hrad Lipnice si výročí připomněl kulturními akcemi během celé návštěvnické sezony a také vyvěšením praporu českých lucemburských králů.

Vyšší počet zájemců zaznamenala minulý rok většina památek ve správě NPÚ. Hrady a zámky v České republice zažily v loňském roce rekordní sezonu. Jejich branami prošlo více než 5,6 milionu návštěvníků.

Napsal(a) ČTK | Foto mapio.net

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policisté objasnili krádež v jihlavské...

  • Po těžké nemoci zemřela wimbledonská vítězka...

  • Je rozhodnuto: U jihlavské nemocnice vznikne...

  • Jihlava po roce zažije Vánoce dětem....

Reklama