Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

FOTO: Jihlavské Horácké divadlo uvedlo premiéru hry se zpěvy Kabaret z lágru

 
neděle, 5. února 2017, 12:55

Horácké divadlo včera uvedlo premiérové představení hry se zpěvy Kabaret z lágru současného britského dramatika Roye Kifta. Inscenaci autentického kabaretu, který existoval během druhé světové války v Terezíně, připravila se souborem v dramaturgii Kateřiny Jonášové režisérka Kateřina Dušková. Hlavního hrdinu, slavného německého herce a režiséra Kurta Gerrona, ztvárnil František Mitáš. Uvedení hry, kterého se zúčastnil i autor, bylo zároveň českou premiérou.

Hra byla pod názvem Camp Comedy s úspěchem uvedena v Německu, Francii, USA a v Polsku. Použité písně a skeče jsou autentické písně a skeče napsané a hrané v německém a českém kabaretu v Terezíně v letech 1942 až 1944. Tvůrčí tým využil překladu Dany Vlčkové a hudby Jakuba Kudláče. Scénu k představení vytvořil hostující Pavel Kocych, autorem kostýmů je Tomáš Kypta.

Gerron byl v Terezíně na přání nacistů nucen založit kabaret a také natočit nechvalně známý „dokumentární film“ o bezstarostném životě v terezínské pevnosti s názvem Vůdce daroval Židům město. Kift ve hře sleduje umělecké a životní dilema slavného herce, který byl krátce po dokončení filmu obviněn ze zrady a zemřel na podzim 1944 v osvětimské plynové komoře.

„Rozhodli jsme se na jevišti neukázat prvoplánově Terezín tak, jak ho známe, ale jako místo mimo čas, jako ghetto, které může vzniknout kdykoliv, kdekoliv a pro kohokoliv. Používáme aktualizující prvky, současné kostýmy.  Ukazujeme divákům, že propaganda a zneužití informací, zejména těch audiovizuálních, které se zdají tak autentické, je možné i v naší době,“ uvedla Dušková.

První čtenou zkoušku Kabaretu z lágru absolvovali herci Horáckého divadla v polovině prosince přímo v Terezíně v půdních prostorách zrekonstruovaných Magdeburských kasáren přesně v prostoru, kde se původně kabaret hrál.

Napsal(a) ČTK | Foto Horácké divadlo Jihlava

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna