Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Letošní vánoční výstava ve Svratce se bude věnovat bruslení, lyžování a sáňkování

 
středa, 7. prosince 2016, 16:56

Městské muzeum ve Svratce na Žďársku připravuje tradiční vánoční výstavu, která bude letos věnována zimním sportům. Uspořádá ji ve spolupráci s muzei ve Skutči a Novém Městě na Moravě, které zapůjčí některé exponáty. Lidé na výstavě najdou řadu dobových sportovních potřeb i bohatý obrazový doprovod. Výstava začne 26. prosince, potrvá do 30. prosince. Muzeum očekává tradičně několik stovek návštěvníků. ČTK to dnes řekl vedoucí muzea Martin Mudroch.

Výstava se bude týkat převážně sportů, které jsou pro Vysočinu typické, jako je bruslení, lyžování nebo sáňkování. „Dotkneme se i rychlobruslení, které má tradici přímo ve Svratce,“ řekl Mudroch.

Mezi desítkami exponátů budou například hokejové hole od svratecké firmy Swerd. Firma má dlouholetou tradici, v minulosti vyráběla slavné hole značky Vítěz, s nimiž hráli hokejoví reprezentanti. „Některé vystavené hokejky budou s podpisy tehdejších reprezentantů,“ uvedl Mudroch. Ze skutečského muzea bude na výstavě kolekce bruslí i lyžařských bot značky Botas. Další exponáty připomenou výrobu lyží na Vysočině, zastoupena bude slavná novoměstská značka Slonek nebo svratecká rodinná firma Rekord.

„Dominantou výstavy s názvem Zimní radovánky by měly být řiditelné sáně s volantem pro osm až devět dětí od svratecké firmy Ehrenberger,“ řekl Mudroch. Kromě sportovních potřeb najdou návštěvníci na výstavě spoustu fotografií, historických reklam nebo například dobových vosků na lyže.  Stříbrnou medaili ze zimní olympiády v Sarajevu z roku 1984 včetně lyží a dresu muzeu na výstavu zapůjčila lyžařská reprezentantka Dagmar Švubová.  „Jednáme ještě o některých dalších exponátech,“ dodal Mudroch.

Městské muzeum ve Svratce uspořádá vánoční výstavu už počtrnácté.  Každoročně na ni přijdou stovky lidí. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum například výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars. Návštěvnicky nejúspěšnější byla výstava v roce 2013 věnovaná čokoládovým dobrotám.  „Přišlo kolem 1500 lidí, což už bylo na hraně kapacity,“ dodal Mudroch.

Napsal(a) ČTK | Foto www.jablonec.online.cz

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna