Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihlavské Muzeum Vysočiny připravuje unikátní výstavu fotografií z první světové války

 
pondělí, 19. září 2016, 08:50

Sbírku fotografií a předmětů z první světové války z pozůstalosti třebíčského rodáka Antonína Kurky ukáže výstava s názvem Velká válka 1914-1918 objektivem vojáka, kterou připravuje jihlavské Muzeum Vysočiny. Poprvé ve velkém rozsahu veřejnosti zpřístupní jedinečný soubor fotografií pořízených příslušníkem jihlavského 81. pěšího pluku za první světové války a jeho působení v československých legiích. ČTK to oznámil historik Muzea Vysočiny Radim Gonda.

„Jedinečnost sbírky spočívá v počtu několika set dochovaných a popsaných snímků pořízených jedním autorem,“ uvedl Gonda. Sbírka podle něj představuje mimořádně hodnotnou kolekci dokumentující život i smrt vojáků pocházejících z širší oblasti Českomoravské vysočiny nasazených na východní i italské frontě.

Kurka se narodil v roce 1888 jako jedno z devíti dětí mlynáře v Řípově. V srpnu 1914 nastoupil jako poddůstojník v záloze ke štábu 81. pěšího pluku v Jihlavě. Ve stejném roce umírá ve věku 24 let na frontě jeho bratr, desátník 6. pluku dragounů Arnošt Kurka, který se stal zároveň prvním padlým občanem Třebíče v první světové válce. Po řadě válečných útrap se Kurka vrátil do vlasti a k rodině začátkem roku 1920.

„Jako jeden z mála vlastnil fotoaparát a tomuto koníčku zcela propadl. Za dobu svého pobytu na frontě nafotil přes 500 unikátních fotografií míst, kterými prošel, a lidí, s kterými se na frontě setkal,“ uvedl Gonda.  Všechny jeho pečlivě a přesně popsané, datované fotografie se dochovaly do dneška i s většinou negativů. „Tyto fotografie tvoří v dnešní době unikátní sbírku, která se řadí k největším dochovaným souborům fotografií z první světové války vytvořeným jedním autorem,“ dodal Gonda.

Výjevy z bojišť i zničených obcí, hroby padlých vojáků, jež se podařilo identifikovat, i chvíle odpočinku ve frontovém zázemí na území současné Ukrajiny a severní Itálie přibližují těžkou životní zkušenost, kterou musely před sto lety projít tisíce mužů odvedených ze svých domovů na Vysočině. V závěru výstavy jsou zařazeny fotografie z dlouhé cesty legionářů lodí z Vladivostoku přes Čínu, Indický oceán a Egypt zpět do Evropy.

Vedle fotografií uvidí návštěvníci výstavy také předměty z pozůstalosti Antonína Kurky, jako je jeho fotoaparát, pomůcky pro zpracování fotografií, vojenské mapy se zakreslenými pozicemi, dalekohled, kompas, ale i součást japonského zdobného dámského oděvu či ruský samovar.

Výstava začne ve čtvrtek 22. září v 17 hodin. Její součástí bude v úterý 27.  září v 17 hodin v Malovaném sále muzea přednáška Radima Kapavíka, předsedy spolku Signum belli 1914, nazvaná Jihlavský 81. pěší pluk na frontách první světové války.

Napsal(a) ČTK | Foto Lenka Dvořáková

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...