Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mladý muž z Jihlavska se dostal do dluhové pasti. Bral si půjčky na své známé i na jmenovce

 
pondělí, 11. února 2019, 15:45

Závažného případu podvodu se dopustil čtyřiadvacetiletý muž z Jihlavska, který skončil v dluhové pasti a nebyl schopný se z ní dostat. Nyní mu hrozí až pět let ve vězení.

Zmíněný muž měl finanční problémy, protože nedokázal splácet předešlé úvěry od různých finančních společností. Bral si proto další nevýhodné úvěry nebo půjčky.

A jeho jednání rozhodně nebylo „čisté“. „Při žádostech se vydával i za svého blízkého příbuzného a také náhodného podnikajícího muže, který měl shodné jméno a příjmení. Situaci nechal dojít tak daleko, že již nebyl schopen úvěry a zápůjčky splácet, a to jak ze zoufalých finančních důvodů, ale i proto, že už ani sám neměl přehled o svých pohledávkách,“ sdělila informace k případu Jana Kroutilová, mluvčí policistů.

Šetření případu pro jihlavské kriminalisty začalo přijetím dvou trestních oznámení. Na policii se totiž obrátili dva muži, po kterých bylo ze strany finanční společnosti požadováno zaplacení půjčených peněz, o které ale sami nepožádali. V jednom případě se jednalo o fyzickou a v druhém o podnikající osobu. Ačkoli byl jeden z mužů z Jihlavska a druhý ze Středočeského kraje, kriminalisté velmi rychle zjistili, že je spojuje zmíněný čtyřiadvacetiletý muž.

Do případu se vložili kriminalisté oddělení hospodářské kriminality. „Na základě šetření zjistili, že muž požádal o úvěry či zápůjčky u velkého množství finančních společností a následovalo složité rozplétání podvodů, kterých se muž dopustil. Případ se tak stal velmi rozsáhlým a komplikovaným. Kriminalisté si vyžádali a vyhodnotili velké množství informací a písemností od dotčených finančních společností, museli prostudovat a vytěžit značné množství různých písemných materiálů, provedli výslechy osob a shromáždili důkazy,“ pokračuje Kroutilová.

Kontakty hledal na internetu

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání čtyřiadvacetiletého muže z Jihlavska. „Muž byl obviněn z pokračujícího přečinu podvodu a pokračujícího přečinu úvěrového podvodu, přičemž u obou byla činem způsobena větší škoda,“ řekl Juraj Papiež, komisař oddělení hospodářské kriminality.

Čtyřiadvacetiletý muž je obviněn z toho, že uzavíral s různými finančními společnostmi smlouvy o poskytnutí úvěru nebo zápůjčky, přičemž do nich uváděl nepravdivé informace a uzavíral je i na další osoby, které o tom nevěděly. V průběhu přibližně jednoho roku uzavřel tři desítky úvěrů a více než desítku zápůjček.

„Společnosti, od kterých chtěl peníze získat, si vyhledával na internetu. Do smluv uváděl nepravdivé informace zejména ohledně svých dalších finančních závazků, které zamlčel, a v době uzavření smlouvy si byl vědom, že peníze nebude moci uhradit. Dále se v některých případech vydával za svého blízkého příbuzného, když do smlouvy uvedl jeho údaje získané z ofoceného osobního dokladu. Příbuzný o této skutečnosti nevěděl a jeho údaje muž zneužíval bez jeho vědomí. Když narazil při hledání dalšího zdroje peněz na internetu na finanční společnost poskytující úvěry pro podnikatele, i s tím si poradil,“ doplňuje Kroutilová.

A to tak, že si na internetu našel svého jmenovce a použil do smlouvy jeho údaje. Výše částky, o které žádal, se různila, pohybovala se od jednoho tisíce po dvacet tisíc korun. Předchozí poskytnuté peníze se muž snažil splatit dalším úvěrem nebo zápůjčkou, to se mu ale postupem času dařilo stále méně a nakonec se stala jeho situace neúnosnou, takže značná část z nich zůstala neuhrazena. Způsobená škoda přesáhla částku 300 tisíc korun.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Muži hrozí až pětiletý pobyt ve vězení.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto upenize.cz

Štítky půjčka, dluh, podvod, policie,

 


 

Kam dál?

Řidič osobáku nezvládl řízení a poškodil plot. Policistům nadýchal...

pondělí, 11. února 2019, 08:48

Policisté v Pelhřimově museli v pátek 8. února vyjíždět k dopravní nehodě, kterou měl na svědomí třiašedesátiletý řidič osobního...

Muž ukradl pálenku za pár stovek. Protože jde o recidivistu, hrozí mu...

neděle, 10. února 2019, 17:57

Dalekosáhlé následky pro pětapadesátiletého muže může mít jeho nenechavost a touha po tvrdém alkoholu. Vzhledem k tomu, že již...

Muž na Tolstého ulici poškodil světelné zařízení. Kopnul do něj a...

sobota, 9. února 2019, 18:21

Škodu kolem třiceti tisíc korun způsobil třicetiletý muž z Českobudějovicka, který v sobotu 22. prosince kolem půlnoci poškodil...

Tragédie v Havlíčkově Brodě. Na železničním mostě usmrtil vlak...

sobota, 9. února 2019, 09:40

V pátek večer došlo k dopravní nehodě, která přinesla fatální následky. Vlak na železničním mostě nad ulicí Lidická střetl s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.