Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Pyrotechnici v Chotěboři likvidovali částečně odjištěný ruční granát

neděle, 6. prosince 2015, 14:14

Policejní pyrotechnici včera v Chotěboři likvidovali velmi nebezpečnou munici, která byla v pátek nalezena na Chotěbořsku. Vzhledem k tomu, že se jednalo o částečně odjištěný granát, se kterým v zájmu zajištění bezpečnosti již nebylo možné jakkoli manipulovat, bylo nutné explozi provést odborně v prostoru před garáží, kam ho nálezci přinesli.

Při samotné likvidaci munice brněnskými pyrotechniky nedošlo ke zranění osob a nebyla způsobena ani žádná škoda na majetku.

V pátek 4. prosince dva mladí lidé nalezli v katastru Chotěboře za použití přístroje určeného k vyhledávání kovů podezřelý předmět. Předmět vzali a odnesli ho do garáže nedaleko centra Chotěboře. Zde lidé začali s předmětem neodborně manipulovat. Zjistili, že se pravděpodobně jedná o munici, předmět vynesli před budovu na oplocený dvorek a na místo zavolali policii.

Policisté z obvodního oddělení Chotěboř zjistili, že se jedná o granát a zavolali na místo policejní pyrotechniky z Brna. Ti munici identifikovali jako částečně odjištěný, aktivovaný, velmi nebezpečný útočný granát.

Jednalo se o ruční útočný granát vzor 34, který používala naše armáda již v době první republiky. Granát byl, bohužel, částečně odjištěný, byla z něho částečně odstraněna vrhová pojistka, tím byl velice nebezpečný, tudíž ho bylo nezbytné zničit výbuchem,“ upřesnil Milan Doleček z Pyrotechnické služby Policie ČR.

Dalším postupem tak byla možná pouze řízená exploze přímo v prostoru před garáží. Likvidaci granátu však nebylo možné provést - kvůli tmě a nepříznivému počasí.

Garáž a její okolí zabezpečili krajští hasiči pytli s pískem. Pro bezpečnou likvidaci munice bylo stanoveno sobotní dopoledne. V průběhu noci se při střežení místa střídaly policejní hlídky a při zajištění bezpečnosti občanům spolupracovali s policisty také strážníci městské policie.

Policisté uzavřeli celou ulici přilehlou ke garáži. Obyvatelé ulice si museli přeparkovat svá auta a v bezprostřední blízkosti munice byla zakryta okna.

Vše proběhlo bez komplikací

Kolem půl jedenácté byl prostor kolem garáže a ulice vyklizený a pyrotechnici provedli řízenou explozi granátu. Vše proběhlo dle připraveného plánu a bez komplikací. Nedošlo ke zranění osob ani škodě na majetku

Ihned od přijetí oznámení, že se v Chotěboři nachází nebezpečný granát, bylo naším prvořadým cílem zajistit bezpečnost pro občany. Všechna opatření, která jsme přijímali, byla pečlivě vyhodnocována a volena tak, aby nevznikla újma občanům a co nejvíce bylo sníženo riziko vzniku škoda na majetku. Nyní po likvidaci munice je naším úkolem prověřit veškeré okolnosti nálezu granátu a následné manipulace s ním,“ řekl Pavel Nováček, vedoucí územního odboru Havlíčkův Brod.

Policisté budou zjišťovat, zda nedošlo ke spáchání protiprávního jednání. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, veškeré okolnosti nálezu granátu, jeho přenášení a následné manipulaci s ním prověřují.

V každém případě doporučuji všem občanům v případě nálezu jakékoli munice nebo výbušniny na tuto nalezenou věc nesahat, nezvedat ji, místo zajistit, střežit z bezpečné vzdálenosti a okamžitě přivolat policisty prostřednictvím tísňové linky 158,“ dodal pyrotechnik Milan Doleček.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...