Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V Jihlavě byl pokutován první klub za neoprávněné podnikání. Problémy jsou i se zákazem kouření

 
neděle, 19. listopadu 2017, 13:12

Obecní živnostenský úřad v Jihlavě už udělil jednomu klubu za neoprávněné podnikání pokutu několik desítek tisíc korun. Další řízení se chystá zahájit. Soukromé kluby nyní úřad kontroluje intenzivně. Zjišťuje, zda je hostinští nevyužívají k tomu, aby se vyhnuli zákonným povinnostem, mezi něž od loňského prosince patří elektronická evidence tržeb (EET) a od 31. května povinnost dodržovat zákaz kouření.

„Skutečně vznikají kluby, které se předělaly z hospody a fungují v tomto režimu, jenom tvrdí, že jsou jen pro členy,“ uvedl Kubišta. Provozovatelé klubů se na živnostenském úřadu hlásit nemusí, protože jejich činnost nemá být o podnikání. Pracovníci úřadu si ale takových míst všímají, ví o několika. „Když se objeví něco v uvozovkách nového, tak se to v nějakém čase, buď dříve nebo později, dozvíme. Dostáváme i různé podněty,“ řekl vedoucí jihlavského živonostenského úřadu Jan Kubišta.

Při kontrolách klubů úřad spolupracuje s hygieniky, podněty předává také celnímu úřadu. Minulý týden v pátek se noční kontrola jednoho klubu konala ve spolupráci se strážníky. Ředitel městské policie Jan Frenc uvedl, že tam kontrolorkám nalili, ačkoliv nejsou členkami klubu.

Provozovatelé soukromých klubů uvádějí, že příjmy, které mají, jsou členskými příspěvky. „Prokázat, jestli tam dochází k nějakému neoprávněnému podnikání, jestli ta činnost je skutečně vykonávána za účelem zisku, není úplně jednoduché,“ vysvětluje Kubišta. Podle něj je ale potřeba se tím zabývat, aby nebyli znevýhodněni podnikatelé, kteří plní dané povinnosti, což pro ně znamená větší náklady.

Jihlavským hospodám vadí více zákaz kouření

Jihlavské městské policii po zákazu kouření přibyly stížnosti na rušení nočního klidu. Hosté restaurací chodí kouřit ven a ruší obyvatele okolních bytů. V několika případech strážníky volal i personál restaurace, v níž si host zapálil cigaretu a nechtěl ji zhasnout. „Za celou dobu to bylo, myslím, tak do deseti věcí,“ uvedl Frenc.

Hospodám a restauracím podle ankety ČTK vadí víc zákaz kouření než povinnost elektronické evidence tržeb. U jihlavského hostince Pančava, kde se scházejí i hráči mariáše, zaznamenala provozovatelka Jaromíra Ošťádalová pokles návštěvnosti asi o třetinu.

Podobné ohlasy má od hostinských, které zásobuje, humpolecký Rodinný pivovar Bernard. Stížností na úbytek hostů přibývá s podzimními měsíci, protože kuřákům je venku zima. „Ne každá restaurace je v takovém místě, aby kuřáci mohli jít třeba do nějaké chodby nebo na terasu,“ podotkl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

Napsal(a) ČTK | Foto www.kolinskypres.cz
 


 

Kam dál?

Policisté dopadli sprejera, který v Jihlavě poškodil dům a penzion

sobota, 18. listopadu 2017, 15:34

Na začátku listopadu došlo v Jihlavě k posprejování domu a zdi v ulici Hluboká a také na Jakubském náměstí. Po svém řádění...

Řidič nerespektoval stopku a srazil se s jiným autem. Jedna z...

čtvrtek, 16. listopadu 2017, 18:22

Ke střetu dvou osobních aut došlo v úterý 14. listopadu na silnici II/130 na Havlíčkobrodsku. Výsledkem je zranění spolujezdkyně...

Soud v Jihlavě zamítl žalobu náměstka hejtmana Vysočiny na web...

čtvrtek, 16. listopadu 2017, 16:18

Okresní soud v Jihlavě zamítl žalobu náměstka hejtmana Kraje Vysočina Josefa Pavlíka (za ANO) na server obcasnik.eu kvůli údajně...

Muž z Jihlavy neplatí alimenty na svého devítiletého syna. Dluží přes...

čtvrtek, 16. listopadu 2017, 14:47

Dvaatřicetiletý muž z Jihlavy neplatí na svého devítiletého syna výživné. Případ v těchto dnech řeší policisté.

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V jihlavské firmě se v pátek odpoledne...

  • Studenti se na Vysočině připojili k...

  • Jihlavský Život 99 pořádá dobročinný bazar....

  • Máte doma oblečení nebo věci, co už...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...

Myjete nádobí v ruce? Vezměte si raději rukavice

Více než třetina tuzemských domácností vlastní myčku nádobí, přípravek pro ruční mytí však někdy...

Putin obhájil mandát, po sečtení třetiny hlasů má 74 procent

Ruský vůdce Vladimir Putin dnes podle očekávání s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním...