Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stavba cyklostezky z Bedřichova do průmyslové zóny nabírá zpoždění, město chystá sankce pro zhotovitele

 
pátek, 14. června 2019, 16:04

V Jihlavě nabírá zpoždění stavba 3,1 kilometru dlouhé cyklostezky do průmyslové zóny v části Pávov, na niž má město dostat dotaci. Stezka zhruba za 60 milionů korun měla být hotová do konce května, nynější odhady mluví o konci srpna. Kvůli zpoždění už město pokutovalo stavební firmu Alpine Bau a další sankce chystá. Podle firmy zpoždění způsobily chyby v projektové dokumentaci a změny u přeložek sítí v úvodu stavby.

Cyklostezka R08, která má propojit Jihlavu s Pávovem, nabere tříměsíční zpoždění. Zhotovitel, firma Alpine Bau, který měl stezku za 60 milionů korun dokončit do 31. května, termín nedodržel a město se s ním nyní snaží dohodnout, aby stavbu dokončil alespoň do konce srpna.

Problémy provázely stavbu od samého začátku, kdy stavební činnost naplno na místo v červnu rozběhla až od října. Uvedl, že firma nastoupila o tři měsíce později a pozdě složila i bankovní záruky. Na konci roku už za nesplnění některých milníků dostala pokutu 1,2 milionu korun.

Na jaře pak došlo k dalšímu zpoždění na přeložkách inženýrských sítí a poté začal zhotovitel napadat kvalitu projektové dokumentace. „Nemyslím si, že by projektová dokumentace vykazovala nějaké vady větší než je běžné,“ řekl náměstek primátorky pro rozvoj města Petr Laštovička. Ten uznal problém s hrází rybníka zasahující do trasy stezky, jinde podle něj ale firma pracovat mohla.

PSALI JSME: V Jihlavě se buduje nová cyklostezka. Propojí Bedřichov s průmyslovou zónou

Na problémy s dokumentací podle zástupce firmy Tomáše Nentvicha ukazuje to, že v průběhu stavby nastalo kolem 40 změn. Stavba podle firmy Alpine Bau začala později, protože se město rozhodlo uložit jinak inženýrské sítě, což byly práce které Alpine nezajišťovala.

Nyní však staviteli za nedodržení termínu běží sankce 0,2 procenta z celkové ceny denně, což představuje do konce srpna možnou pokutu až 12 milionů korun. To stavební firma společnost rozporuje.

„Stavebník na stavbě chce pokračovat, ale my bohužel musíme uplatnit smluvní pokutu a zároveň se postarat o to, abychom neohrozili čerpání dotace 54 milionů korun,“ přiblížil aktuální situaci Petr Laštovička. „Po dlouhém jednání rada města schválila prodloužení termínu dokončení u některých stavebních objektů do konce srpna, ale zhotovitel tento dodatek odmítl podepsat.“

Město podle něj nyní podniká všechny zákonné kroky k tomu, aby se podařilo najít cestu, jak stavbu nejpozději do konce srpna dokončit a vyhnout se odstoupení od smlouvy a soudnímu sporu.

Cyklostezka s označením R08 povede z městské části Bedřichov, kde mezi železniční tratí a dálničním přivaděčem by podle dokumentace zveřejněné na webu města měla být napojená k ulici Pávovská 78 metrů dlouhou lávkou. Město má na stavbu dostat 54 milionů korun z evropských fondů. Cyklostezka usnadní dopravu na kolech především pracujícím v průmyslové zóně, využití najde nepochybně ale i jako spojnice do oblíbených míst trávení volného času.

 

 

 

 

Vizitka autora

 

Dalibor Mašek

šéfredaktor portálu Jihlavská Drbna

Kontakt: sefredaktor@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto jandova-chalupa.cz | Zdroj Magistrát města Jihlavy, ČTK
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 14. června 2019, 14:42

FOTO, VIDEO: U ústředního hřbitova se zase pracuje. Řidiči nové P+R...

pátek, 14. června 2019, 14:38

V Jihlavě už na podzim přibydou další parkovací místa. Statutární město Jihlava úspěšně ukončilo zadávací řízení na zhotovitele...

Havíření bude o příštím víkendu velká sláva, ale také dopravní omezení

čtvrtek, 13. června 2019, 20:32

Havíření 2019, největší akce letošního roku, se pomalu blíží. Od 21. do 23. června se Jihlava zaplní havíři z celé republiky i...

Jihlavské trolejbusové „Éčko“ o víkendu pojede trochu jinak. Kvůli...

čtvrtek, 13. června 2019, 17:35

Cestující v Jihlavě, kteří využívají trolejbusovou linku E, se musí připravit na drobné změny. A to už o víkendu, který je před...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.

Na Slovensku začal soud s Ruskem a Kočnerem za padělání směnek

Kočner, kterého policie letos v březnu obvinila také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, je v kauze směnek už déle než rok ve vazbě a zahájení líčení se na vlastní žádost nezúčastnil. Rusko zase v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové.

Rapper Leo Beránek částečně popřel obžalobu, která ho viní ze dvou napadení

Soud dnes začal projednávat případ amatérského thaiboxera a rappera Lea Beránka, kterému hrozí až 12 let vězení za dvojí napadení. Beránek, jenž už byl za obdobnou trestnou činnost ve vězení, jednu část obžaloby popřel. Označil ji za past, kterou na něj nachystali uživatelé drog z pražské Lhotky. Druhý útok přiznal, avšak uvedl, že při něm bránil dívku před agresivním zfetovaným dealerem.