Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysočina zavede nový dopravní systém postupně. Začne regionálními vlaky

 
čtvrtek, 28. února 2019, 08:45

Kraj Vysočina bude zavádět nový systém ve veřejné dopravě po etapách. Od poloviny prosince se začne týkat regionálních vlaků, autobusoví dopravci by se měli k jednotnému odbavovacímu systému přidávat postupně. Finálním krokem bude zapojení MHD v jednotlivých městech. Vyplývá to z tiskové zprávy kraje. Dlouho chystaný systém má zajistit lepší propojení regionálních autobusových a vlakových spojů, jimiž také budou moci lidé cestovat s jedním jízdním dokladem.

V okolních krajích už integrované dopravní systémy fungují. Kraj Vysočina připravuje svůj systém pod názvem Veřejná doprava Vysočiny. Některé spoje už podle něj byly upraveny, v poslední době jde například o nové autobusové linky mezi Jihlavou, Velkým Meziříčím a Brnem nebo železniční spojení z Havlíčkova Brodu směrem na Pardubice.

„Průběžné začleňování konkrétních spojů do nového systému regionální dopravy je účelové. Díky rychlejší připravenosti můžeme eliminovat budoucí skokové a nárazové změny,“ uvedl ve zprávě hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Desetiletá smlouva s Českými drahami 

Zavedení změn na železnici s novým jízdním řádem od 15. prosince by měla umožnit nová desetiletá smlouva s Českými drahami (ČD). Tento dopravce pak také bude schopen odbavovat cestující kromě svého tarifu i v novém tarifu kraje. Navrhované jízdní řády jsou na webu. Vysočina zároveň jedná s autobusovými dopravci o jejich integraci do nového odbavovacího systému.  Kraj na tyto dopravce sice připravuje výběrové řízení, ale není jisté, jak dlouho potrvá.

Smlouvu s ČD se kraj chystá uzavřít formou přímého zadání. Její návrh už schválilo krajské zastupitelstvo, podepsaná by mohla být počátkem dubna.  Letos Kraji Vysočina končí také smlouvy s autobusovými dopravci, jichž využívá 19. U nich podle hejtmana kraj stejný postup jako u železnice použít nemůže.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Taxíky nebudou muset mít taxametr, schválila to vláda

středa, 27. února 2019, 12:41

Vozidla taxislužeb už zřejmě nebudou muset být vybavená taxametrem a střešní svítilnou. Řidiči navíc nebudou muset podstupovat...

Jihlavská radnice chce znát stav silničních mostů, které má převzít...

neděle, 24. února 2019, 14:05

Jihlavská radnice chce dostat odborné posouzení stavu mostů, které by měla se silnicemi převzít od kraje po dokončení...

ŘSD opravuje kanalizaci na D1 na Vysočině, namrzala tam voda. Pruh na...

sobota, 23. února 2019, 12:28

Na 98. kilometru dálnice D1 na Vysočině je havárie kanalizace. Levý jízdní pruh ve směru na Prahu je uzavřen. Omezení zřejmě...

Řidiči, v Jihlavském tunelu dejte nohu z plynu. Od pondělí se v něm...

pátek, 22. února 2019, 10:25

Již brzy, konkrétně od pondělí 25. února, si musí všichni řidiči projíždějící Jihlavským tunelem dát pozor na své tachometry. Od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.