Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Řidiče v Jihlavě zaskočily BUS pruhy v Okružní ulici. Došlo i k nehodě auta s trolejbusem

 
pátek, 13. dubna 2018, 08:07

V Jihlavě především v Okružní ulici je několik nových BUS pruhů. V době uzavírky Brněnského mostu, kdy je po Okružní ulici vedena frekventovaná objízdná trasa, toto opatření napomáhá vozidlům městské i meziměstské dopravy dodržovat jízdní řády.

První BUS pruh byl v Jihlavě vyznačen už před třemi lety na Havlíčkově ulici, novinka na Okružní ulici přesto některé řidiče zaskočila, dokonce zde došlo ke kolizi osobního auta s trolejbusem.

Magistrát města Jihlavy si proto dovoluje řidičům připomenout několik pravidel provozu na komunikaci s BUS pruhy, dle § 14 zákona č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích.

1. Pokud vozidlo přejíždí z BUS pruhu do přilehlého jízdního pruhu, má přednost. Řidič vozidla jedoucí ve vedlejším pruhu mu musí umožnit přejezd snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla. Řidič vozidla ve vyznačeném jízdním pruhu je povinen dávat znamení o změně směru jízdy.

2. Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu. A řidič odbočující vpravo musí dát přednost v jízdě vozidlům ve vyhrazeném jízdním pruhu.

3. Jede-li vozidlo ve vyhrazeném jízdním pruhu rychleji než ostatní vozidla jedoucí stejným směrem, nejde o vzájemné předjíždění.

Všechny BUS pruhy, které se nyní v Jihlavě objevily, nejsou vyznačeny nastálo. Po ukončení uzavírky Brněnského mostu zůstanou zachovány jen bíle vyznačené pruhy v dolní části Okružní ulice (na straně u sportovní haly) a před prodejnou Lidl.

Vyznačení BUS pruhů není ojedinělou aktivitou, zapadá do dlouhodobé strategie Jihlavy a je jedním z kroků pro podporu hromadné dopravy osob jako udržitelné formy dopravy.

Tisková zpráva | Foto Magistrát města Jihlavy
 


 

Kam dál?

Co bude s dopravou v Jihlavě? Přijďte diskutovat do DIODu nad návrhy...

úterý, 10. dubna 2018, 16:46

Tým projektu Jihlava [ne]jede dal dohromady návrh dvaadevadesáti opatření, kterými chce zlepšit dopravu v krajském městě v...

Začíná modernizace úseku silnice II/150 mezi Světlou nad Sázavou a...

úterý, 10. dubna 2018, 11:16

Kraj Vysočina zahajuje modernizaci silnice II/150 v úseku mezi obcemi Leštinka a Pavlíkov v okresu Havlíčkův Brod. Modernizace...

Lidé v Jihlavě se seznámí s podobou nového přestupního dopravního...

pondělí, 9. dubna 2018, 10:11

Jihlavská radnice chystá na středu 25. dubna setkání s veřejností, kde bude představena podoba nového Centrálního dopravního...

Dálnice D1 je na Vysočině po bourání nadjezdů opět průjezdná. Žádné...

neděle, 8. dubna 2018, 11:34

Dálnice D1 je mezi Humpolcem a Jihlavou opět průjezdná. Komunikace byla od sobotního večera mezi exity 90 a 112 uzavřena kvůli...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.