Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na trati Jemnice - Moravské Budějovice kraj objedná víkendové vlaky. Po sedmileté pauze

 
středa, 6. prosince 2017, 08:13

Kraj Vysočina objedná příští rok na trati Jemnice - Moravské Budějovice na Třebíčsku víkendové vlaky. Jezdit budou od jara do podzimu. Provoz na této železniční dráze kraj podpoří po sedmileté pauze. Radní kraje dnes uložili odboru dopravy uzavřít smlouvu o zajištění provozu na této trati s dopravcem Railway Capital sídlícím v Praze.

Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla mluvčí kraje Jitka Svatošová. Starosta Jemnice Miloslav Nevěčný (ODS) rozhodnutí kraje uvítal.

Na památkově chráněné jednokolejce z roku 1896 měřící skoro 21 kilometrů byla pravidelná osobní doprava zastavena 31. prosince 2010, podle úřadů kvůli ztrátovosti. Místní samosprávy se s tím nechtěly smířit a spolu s nadšenci ze Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě organizují příležitostné jízdy. „My jsme pak ještě jako město objednávali víkendovou dopravu přes prázdniny,“ doplnil Nevěčný.

Pravidelné osobní vlaky kraj na této dráze neobjednává od ledna 2011.  Příští rok je znovu objedná na víkendy a na svátky, a to pro období od velikonočních svátků do 2. listopadu. Vyčleněno na tento účel má 683 tisíc korun. Provoz těchto vlaků bude zaveden nejpozději s červnovou změnou jízdního řádu. V případě, že se na tom kraj dohodne se Správou železniční dopravní cesty, budou vlaky moci jezdit už od Velikonoc.

Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se teď ale železnici Moravské Budějovice - Jemnice pokouší prodat. V první neúspěšné veřejné soutěži ukončené v září za ni chtěla 94,7 milionu korun, nyní cena klesla na 8,377 milionu korun. Zájemci se mohou hlásit do konce února. „Z praktického hlediska je lhostejné, kdo tu trať vlastní. Dokud se tam objednává doprava, musí se udržovat,“ řekl Nevěčný. Za lepší variantu by ale vzhledem k zavedení víkendových vlaků považoval to, kdyby správa prodej trati zastavila.

Napsal(a) ČTK | Foto České dráhy

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Bedřichově došlo k tragédii. Neznámý...

  • Ze spáchání páteční vraždy je podezřelý...

  • Muž podezřelý ze spáchání páteční vraždy byl...

  • Policisté hledají třiatřicetiletého muže z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé si stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna