Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Radnice ve Velkém Meziříčí žádá zrušení poplatku na dálnici D1 mezi sjezdy u města

 
středa, 11. ledna 2017, 19:25

Radnice ve Velkém Meziříčí na Žďársku chce prosadit zrušení dálničního poplatku v úseku D1 mezi sjezdy u města. Osobní auta by pak mohla dálnici využívat jako objízdnou trasu v případě složité dopravní situace ve městě. Starosta Radovan Necid (ODS) dnes ČTK řekl, že je potřeba řešit také nedostatek odstavných ploch u dálnice, protože kamiony s odpočívajícími řidiči blokují parkoviště ve městě, včetně průmyslové zóny.

Ministerstvo dopravy se všemi žádostmi na vyjmutí úseků dálnic ze zpoplatnění zabývá a situaci analyzuje. Zdeněk Neusar z jeho tiskového oddělení dnes ČTK sdělil, že nejprve ale musí být vyhodnocena současná situace, kdy byla dálniční síť bez poplatku rozšířena o 100 kilometrů. „A až následně rozhodneme o případném vyjmutí dalších úseků. K tomuto kroku ovšem nedojde dříve než od roku 2018,“ uvedl. V případě, že bude na D1 stanovena objízdná trasa, pak ji podle Neusara řidiči mohou využívat bez poplatku.

Zrušení dálničního poplatku chce Velké Meziříčí skutečně nejprve vyjednat na přechodnou dobu, aby auta bez dálniční známky mohla přejíždět po D1 při rekonstrukci mostu na silničním průtahu městem, již kraj podle starosty připravuje na letošek. U Velkého Meziříčí už byl kvůli opravám silnice II/602 ve městě poplatek na dálnici jednou zrušen, a to v roce 2014.  „Druhým naším cílem je dosáhnout toho, aby naše exity byly navždy vyňaty z poplatku na D1,“ řekl Necid. Podotkl, že bez poplatku mohou jezdit auta po dálnici třeba v Brně.

Budou pokračovat další opravy 

Ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) oslovil Necid dopisem loni v prosinci. Z následujícího jednání podle starosty vyplynulo to, že ministerstvo považuje zrušení poplatku za složitý legislativní proces, který nechce absolvovat. „Já počítám s tím, že s ministerstvem dopravy budeme jednat neustále,“ řekl Necid.

V případě kolon na dálnici sjíždějí řidiči na souběžnou silnici číslo 602 procházející městem. „Z měst v okolí dálnice D1 je na tom Velké Meziříčí z tohoto pohledu bezkonkurenčně nejhůř,“ uvedl starosta. Zjara budou navíc pokračovat opravy D1 z Velkého Meziříčí do Měřína a na opravy dalšího úseku dálnice od Meziříčí do Lhotky vybírá státní Ředitelství silnic a dálnic dodavatele.

Starosta Velkého Meziříčí řekl, že by město stálo také o zavedení úsekového měření rychlosti aut v opravovaných úsecích D1 u města, aby se tam zvýšila bezpečnost. Podle údajů ČTK loni ŘSD úsekové měření dělalo nedaleko Brna v úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou.

Napsal(a) ČTK | Foto www.concentus-moraviae.cz

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Po těžké nemoci zemřela wimbledonská vítězka...

  • Muž na Jihlavsku u sebe nechal přespat...

  • V Jihlavě byl pokutován první klub za...

  • Adventní program v Jihlavě zaplní i radnici....

Reklama