Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stavebním firmám z Vysočiny loni stoupla výroba skoro o dvanáct procent

 
úterý, 2. dubna 2019, 10:20

Stavebním firmám na Vysočině loni stoupla základní výroba o 11,6 procenta na 6,6 miliardy korun. Platy v meziročním porovnání zvýšily skoro o desetinu, přesto počty zaměstnanců v těchto firmách klesly. Vyplývá to z údajů, které poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu. V celé ČR se stavební výroba zvýšila ještě výrazněji.

Někteří investoři si loni na Vysočině stěžovali na nedostatek stavebních kapacit. Některé radnice musely kvůli nezájmu stavbařů vypisovat výběrová řízení opakovaně, stoupla podle nich i cena stavebních prací. Celkové výsledky ve stavebnictví na Vysočině mohla poznamenat insolvence společnosti PSJ.

Statistici sledují základní stavební výrobu firem s 50 a více zaměstnanci. V Česku jejich výroba minulý rok stoupla v průměru o 14,7 procenta. Vyšší růst než na Vysočině měly tyto podniky v osmi krajích. Platy v těchto firmách se v ČR během uplynulého roku průměrně zvýšily o 7,8 procenta na 37 182 korun hrubého měsíčně, přesto počty zaměstnanců v meziročním porovnání klesly o desetinu procenta.

PSALI JSME: Společnost PSJ podala návrh na insolvenci, nesehnala strategického finančního partnera 

Na Vysočině tyto podniky loni průměrně zaměstnávaly 3986 lidí, o tři procenta méně než v roce 2017. Na platech si přitom jejich pracovníci v průměru polepšili o 9,8 procenta na 33 295 korun. Ještě lépe byli zaměstnanci těchto firem placení v sedmi krajích. Nejvíc peněz, v průměru 43 809 korun hrubého měsíčně, dostávali v Praze. Naopak v Karlovarském kraji byla průměrná mzda v těchto stavebních firmách jen 25 797 korun.

Firma PSJ sídlící v Jihlavě, která měla miliardové roční obraty a zaměstnávala několik stovek lidí, je v úpadku od prosince. Insolvenční návrh na sebe loni podala firma kvůli platební neschopnosti. Soudu vedení PSJ sdělilo, že finanční ztráty společnost utrpěla na zakázkách v Rusku i v tuzemsku. O řešení úpadku PSJ budou věřitelé rozhodovat v tomto týdnu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ajťáci z Jihlavy a okolí se už nemusí za prací stěhovat

pondělí, 29. října 2018, 16:00

Stěhování do velkých měst je pro mnoho lidí, kteří se chtějí uplatnit ve svém oboru běžnou praxí. Pro IT nadšence byl ještě...

Společnost PSJ podala návrh na insolvenci, nesehnala strategického...

úterý, 11. září 2018, 13:46

Stavební společnost PSJ se sídlem v Jihlavě podala sama na sebe návrh na insolvenci. Představenstvo ho předložilo v pondělí...

Holding PSJ prodává firmu Alpine rakouské společnosti PORR. Zhruba za...

středa, 29. srpna 2018, 19:32

Společnost PSJ prodává svou firmu Alpine Bau CZ zaměřenou na stavby v oblasti dopravní infrastruktury společnosti PORR. Jde o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.