Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odbory společnosti Automotive Lighting vyhlásily pohotovost kvůli jednání o mzdách

 
sobota, 5. května 2018, 08:11

Odboráři jihlavské společnosti Automotive Lighting dnes ráno zahájili neomezenou stávkovou pohotovost. Hlavním důvodem je podle nich neochota vedení podniku uzavřít kolektivní smlouvu pro příští rok. Automotive zaměstnává ve výrobě světlometů aut okolo 2500 lidí. O chystaném protestu dnes informoval Tomáš Valášek z vedení odborového svazu KOVO. Členové managementu podniku uvedli, že nemají oprávnění se k záležitosti vyjadřovat.

„Trpělivost odborářů a snaha o udržení smíru ve firmě je u konce,“ uvedl předseda podnikové odborové organizace Petr Fous.

Odboráři chtějí zároveň požádat ministerstvo práce o zprostředkovatele, který nezávisle posoudí jejich požadavky, stejně jako hospodářské výsledky a mzdovou politiku podniku. Do vyjednávání o nové kolektivní smlouvě šli odboráři s požadavkem na mzdový růst zhruba o 20 procent. Požadavek Fous zdůvodnil tím, že se mzdy v podniku tři roky nezvedaly plošně, ale jen individuálně. Pracovníci podle něj odcházejí do jiných firem.

Svaz KOVO má ve firmě Automotive Lighting zhruba 700 členů. Stávkovou pohotovost odboráři zahájili dnes v 6:00. Potrvá tak dlouho, dokud základní odborová organizace nerozhodne o jejím ukončení.

Nynější kolektivní smlouva je podle předsedy odborů platná dva roky. Pro letošek k ní chtěli odboráři prosadit dodatek. Podle nich by měla firma vzhledem ke svým dobrým hospodářským výsledkům poskytnout pracovníkům další mzdové benefity. „To nám bylo zamítnuto,“ řekl Fous. Doplnil, že požadavky pro rok 2019 předložili odboráři už před dvěma měsíci.

Odboráři kritizují i další záležitosti, podle nich firma nedodržuje nynější kolektivní smlouvu. Zatímco zkušení pracovníci odcházejí, nabírá nekvalifikované pracovní síly. Odbory uvádějí, že Automotive deklaruje průměrnou hrubou mzdu kolem 29 tisíc korun. Podle Fouse jí ale řada zaměstnanců může dosáhnout jen za cenu přesčasové práce.

Automotive Lighting vyrábí světlomety pro přední světové automobilky. Vlastníkem je společnost Magneti Marelli, která je součástí koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Napsal(a) ČTK | Foto Youtube.com
 


 

Kam dál?

V jihlavské firmě Bosch Diesel uzavřeli novou kolektivní smlouvu....

sobota, 28. dubna 2018, 17:37

Tarifní platy v jihlavské společnosti Bosch Diesel stoupnou příští rok o šest procent a v roce 2020 o další 2,1 procenta. Ve...

Na Vysočině se nejlépe podniká v Humpolci. Třetí místo patří krajské...

sobota, 31. března 2018, 17:10

Nejlepším městem pro podnikání na Vysočině se na Vysočině stal po roční pauze znovu Humpolec. Druhé místo v krajském kole...

Hledá se Stavba roku 2017 na Vysočině. Celkem je vyhlášeno šest...

sobota, 3. března 2018, 16:33

Investoři, architekti, projektanti a stavební firmy mohou pro své realizace získat titul Stavba roku Kraje Vysočina 2017 v šesti...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.