Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

V jihlavské firmě Bosch začala vozit materiál souprava bez řidiče. Za den najezdí 60 kilometrů

 
sobota, 17. června 2017, 14:13

V závodě firmy Bosch Diesel v Jihlavě začala převážet materiál 12 metrů dlouhá souprava řízená autopilotem. Pohybuje se sama po trase dlouhé skoro kilometr, za den najezdí přes 60 kilometrů. Pilotní projekt autonomního transportu je součástí trendu digitalizace výroby, řekl Pavel Jelínek, který se v závodě zabývá logistikou. Bosch je největším závodem na Vysočině, ve výrobě dílů pro dieselové motory aut teď zaměstnává 4700 lidí.

Šéf skupiny Bosch v České republice a na Slovensku Milan Šlachta uvedl, že domácí závody do určité míry těží z levnější pracovní síly, tato výhoda se ale s další modernizací výroby bude ztrácet. „Proto je důležité i pro závody společnosti Bosch pracovat na Průmyslu 4.0, aby zůstaly konkurenceschopné v rámci skupiny," řekl. Průmysl 4.0 je trend digitalizace označovaný také jako čtvrtá průmyslová revoluce.

Nově zavedená přepravní souprava v jihlavském závodě se skládá z tahače a čtyř vozíků, vozí obaly i výrobky. Testovaná byla od loňského listopadu, naplno slouží od ledna. Výši investice firma nezveřejnila, návratnost očekává do tří let.

Ovládání dotykem 

Kvůli navádění soupravy byly po trase rozmístěny speciální body, které tahač snímá pomocí laseru. Místo, kam má být materiál dopraven, volí pracovník na dotykové obrazovce soupravy. „Ten stroj jede na centimetr přesně," uvedl Jelínek. Firma díky němu ušetřila jednoho pracovníka na směnu. Bezpilotní transport hodlá Bosch v Jihlavě dál rozvíjet. O práci se prý ale lidé bát nemusí, podnik přibírá a vzhledem k nízké nezaměstnanosti má problém sehnat lidi do skladů.

Projekt Bosch uskutečnil ve spolupráci s firmou Toyota Material Handling. Její zástupce Aleš Hušek řekl, že v Evropě už firma dodala přes 500 vozíků. „V České republice máme tři instalace v provozu a několik dalších rozpracovaných," uvedl.

Skupina Bosch v ČR se skládá z šesti společností, loni zvýšila konsolidovaný obrat meziročně o 13,3 procenta na 21,2 miliardy korun. Pokud by se sečetly obraty všech firem skupiny, včetně tržeb za dodávky ostatním společnostem Bosch, které se do konsolidovaného obratu skupiny nezapočítávají, šlo by o částku 50,6 miliardy korun. Závod v Jihlavě se na ní podílel 22,7 miliardy.

Napsal(a) ČTK | Foto www.vysocinaexpo.cz
 


 

Kam dál?

Start-up GoodCall je díky sociálním sítím po třech letech již na 80...

pondělí, 15. května 2017, 17:03

Že je pryč doba, kdy jste si hledali novou práci pomocí inzerátu v tisku, nikoho nepřekvapí. V roce 2017 se však pomalu otočí i...

Bosch představil již podesáté studentům firmu, výrobu a moderní...

středa, 26. dubna 2017, 11:49

Na akci „High-Tech Day“ přijelo 22. dubna 2017 do jihlavského závodu firmy Bosch přibližně 100 vysokoškolských studentů...

Bosch Diesel pořádá High-Tech Day. Studenti techniky se seznámí s...

neděle, 16. dubna 2017, 13:11

Významný jihlavský zaměstnavatel Bosch Diesel pořádá v sobotu 22. dubna v pořadí již desátý High-Tech Day. Ten je určený zejména...

Nejlepším městem pro byznys se pro letošek stal Pelhřimov. Jihlava...

čtvrtek, 6. dubna 2017, 15:38

Nejlepším městem pro podnikání na Vysočině byl letos vyhodnocen Pelhřimov. V krajském kole srovnávacího výzkumu přerušil...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V rybníce nedaleko Krahulčí v autě byl...

  • Téměř čtyřiapadesát tisíc putuje na...

  • Kvůli situaci na dálnici D1 zasedá krizový...

  • Mladá žena se bála reakce svého...

Reklamní sdělení

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman se postavil za inzeráty spojující Drahoše s migrací

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je spojen s migrací, na inzerátech v tisku tak šlo o pravdivé...

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...

Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro bezpečnostní...

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce...