Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Měříně se před zraky tří tisícovek lidí již po dvanácté narodil Ježíšek

pátek, 25. prosince 2015, 10:03

Téměř tři tisíce lidí včera, na Štědrý den, sledovaly na prostranství u kostela v Měříně na Žďársku tradiční biblický příběh o narození Ježíše Krista. Představení se uskutečnilo už podvanácté, zájem diváků byl pravděpodobně vůbec největší v historii.

Do celého představení o narození Ježíše se zapojilo přibližně 60 amatérských herců. Na přírodní scéně jim vypomohli dva velbloudi, dva koně, ovce a oslík. Stádo oveček hlídal spolu s pastýři ovčácký pes. V kolébce leželo živé půlroční miminko představující Ježíška. Stejně jako loni provedli diváky dějem dva vypravěči, tentokrát stylizovaní do role Štěstí a Smůly. Organizátoři také nachystali občerstvení. Vypilo se kolem 250 litrů svařeného vína a přibližně 200 litrů horkého čaje.

Letos jsme opět přepsali scénář. Děj je každoročně velmi podobný, ale snažíme se vždy přijít s něčím novým,“ upřesnila Tereza Motyčková z pořádajícího spolku Rybníkáři a přátelé. Přítomní diváci ocenili také novou scénu, přibyla další místa na mobilních tribunách.

Amatérských herců proti loňsku mírně ubylo. „Někteří ztratí zájem, když zjistí, co je za tím práce, dalším se rozrůstají rodiny,“ řekla Motyčková. Další přibližně padesátka lidí podle ní není vidět na scéně, ale dělá všechny ostatní potřebné práce.

Každý z diváků letos dostal drobný dárek. Organizátoři pro návštěvníky živého betléma nachystali kolem 5 tisíc upomínkových zlatých mincí připomínajících měřínský živý betlém.

Náklady na oblíbenou akci se podle Motyčkové se zájmem diváků zvyšují, letos dosáhly přibližně 250 tisíc korun. Spolek, který v Měříně připravuje i maškarní průvody, sportovní turnaje a další společenské akce, je uhradí z dobrovolného vstupného, z příspěvků sponzorů a dotací městyse. „Měřínský živý betlém patří k největším podobným akcím v republice,“ je přesvědčená Motyčková.

Včera se hrálo hned ve dvou časech. Dopoledne v 10 hodin a večerní představení začalo ve 20.30 hodin.

 
 

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Lenka Dvořáková | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Po 75 letech se do poutního kostela na Zelené hoře ve Žďáru vrátí...

úterý, 8. prosince 2015, 18:43

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou bude mít znovu zvony. Chybí tam od druhé světové...

Ve Žďáru nad Sázavou hořel sklad s pyrotechnikou, jeden člověk se...

pondělí, 2. listopadu 2015, 13:12

Hasičům byl požár skladu na žďárské Vnitřní ulici oznámen po jedenácté hodině. Na místo události byli vysláni žďárští...

Po padesáti letech mizí TOKOZ 395, kultovní zámek ze Žďáru nad Sázavou

středa, 14. října 2015, 22:41

Ikonický zámeček TOKOZ 395, který si pamatují celé generace, se přestává po 50 letech vyrábět. Nahradí ho jeho mladší alternativa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.