Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Válečný pilot a příslušník RAF Bedřich Kružík má v Třebíči pamětní desku

 
pátek, 6. září 2019, 16:36

Pamětní deska odhalená v prostorách někdejší Baťovy továrny v třebíčské části Borovina nově připomíná Bedřicha Kružíka. Ve druhé světové válce byl příslušníkem Britského královského letectva (RAF). Po návratu do vlasti ho čekal vykonstruovaný proces a jáchymovské uranové doly, řekla spisovatelka Eva Pokorná, která se věnovala osudů i dalších letců RAF z Třebíče.

Kružík se narodil se v roce 1909 v Pitíně a zemřel 3. září 1971 v Třebíči.

V RAF působil jako mechanik a navigátor. Vídal se tam i s letcem Stanislavem Huňáčkem, který v roce 1948 unesl letadlo, aby se dostal do Američany kontrolované části Německa. Kontakt s Huňáčkem o několik let později Kružíkovi přitížil, když byl souzen za údajnou velezradu, řekla Pokorná.

Bedřich Kružík se vyučil holičem a kadeřníkem. Profesi nějakou dobu v Třebíči vykonával. Po vojně u leteckého pluku v Olomouci nastoupil do Baťových závodů ve Zlíně. Jako jejich pedikér a prodavač působil od roku 1938 v Indii. Tam ho dostihla zpráva o agresi Německa a vzniku protektorátu.

Z Indie odjel do Londýna a odtud do Francie. Na pozici letec - střelec tam vydržel do francouzské kapitulace, po níž putoval zpět do Británie.

Zbaven majetku i hodnosti

Po návratu do vlasti sloužil Kružík v československém letectvu v hodnosti poručíka ve funkci navigátora. Propuštěn byl v červnu 1949. Následovalo jeho nepřetržité sledování Státní bezpečností a v únoru 1953 zatčení. Byl zbaven majetku i hodnosti a jako vězeň pracoval v uranových dolech v Jáchymově.

Vrátil se po amnestii prezidenta republiky v roce 1960. Nastoupil jako frézař do tehdejších Západomoravských strojíren v Třebíči, kde se spřátelil s Karlem Picmausem. I když byl o generaci mladší, pojila je láska k letectví. „Vyprávěl mi o tom, jak byl v letadle zraněný, dostal dávku z kulometu, když přistáli, měl pět průstřelů lýtek a vysoké letecké boty plné krve," řekl Karel Picmaus.

Napsal(a) ČTK | Foto Kraj Vysočina
 


 

Kam dál?

Třicetiletý recidivista v Jemnici přepadl svého známého. Z tašky mu...

čtvrtek, 5. září 2019, 11:22

Až deset let může strávit ve vězení třicetiletý muž, který má na svědomí loupežné přepadení v Jemnici na Třebíčsku. Přepadený muž...

Aktualizováno 4. září 2019, 13:15

Čtyři jednotky hasily požár domu, byla zničena střecha a podkroví....

středa, 4. září 2019, 10:52

Bez střechy a podkroví se dnes ráno po 7. hodině ocitli majitelé rodinného domu ve Starči na Třebíčsku. Poničily ho plameny, k...

Třebíč chce zklidnit dopravu v židovské čtvrti. Turisté se musí...

úterý, 3. září 2019, 12:13

Třebíčská radnice by výhledově chtěla omezit dopravu v židovské čtvrti, která je od roku 2003 zapsaná mezi památkami UNESCO....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.