Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jemnice dokončuje koupací biotop za 28 milionů korun. Návštěvníkům se otevře 1. července

 
úterý, 21. května 2019, 12:10

Jemnice na Třebíčsku dokončuje po dvou letech výstavby nový koupací biotop. Bude třetí na Vysočině. Radnice za něj zaplatí asi 28 milionů korun. Oproti původním plánům cenu zvýšily rozsáhlejší terénní úpravy a vrt hluboký 60 metrů, díky kterému nebude nutné dopouštět vodu z vodovodního řadu. Koupaliště využívající jen přírodní postupy čištění vody by podle starosty Miloně Slabého (SNK) mohlo zvýšit návštěvnost města. Lidem se otevře 1. července.

První veřejný koupací biotop, který se v čištění vody obejde bez chemie, funguje na Vysočině od roku 2010 v Šiklově mlýně na Žďársku.

Jemnice se při stavbě inspirovala v Třešti na Jihlavsku, kde biotop provozují od roku 2016. Letošní sezonu tam chtějí zahájit 10. června, technologie už byla spuštěna.

Podle provozního dispečera Technických služeb Třešť Jana Mikeše je potřeba začít bazén připravovat s asi čtyřtýdenním předstihem. „Už jsme nasadili mikroorganismy a točíme vodu, aby se všechny procesy nastartovaly. Samotný provoz je nenáročný, provádí se jen průběžné kontroly, je to denně tak o půl až hodině času," řekl Jan Mikeš. Na podzim je nutné zkrátit asi na třetinu vodní rostliny a zazimovat čerpadla.

Biotop leží v místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. V jeho těsném sousedství vede cyklostezka spojující Jihlavu s rakouským městem Raabs. Systém filtrace má zajistit biotopu kvalitní vodu po celou letní sezonu. I to by podle Slabého mohlo návštěvníky přilákat. Lidé se odtud často jezdí koupat třeba na Vranovskou přehradu, kde je ale často voda už v červenci špinavá. Přehrada leží asi 30 kilometrů od Jemnice.

Lepší tobogán než v Budějovicích

Vybavení bazénu hodně směřuje k dětem. Jeho součástí budou vodní hřiby, skluzavky a tobogán. „Očekáváme, že bude pro návštěvníky atraktivní. Tobogán je lepší než v nedalekých Moravských Budějovicích, kam se lidé odtud také jezdí často koupat," řekl starosta Miloň Slabý. Vstupné podle něho bude stát do 70 korun.

Vedle koupací plochy pro asi 400 návštěvníků je součástí areálu nová přízemní budova bufetu, šaten a sociálního zařízení včetně sprch a terasy. Za budovou je umístěná část s mechanickými i biologickými filtry a vodní plocha s rostlinami. „Použili jsme modernější technologie, díky kterým jsme schopni efektivněji čistit vodu, takže nároky na velikost biologické části nejsou tak velké," řekl Ondřej Doležal ze společnosti Bioaqua, která jemnické koupaliště staví.

PSALI JSME: FOTO A VIDEO: Lidé na Vysočině mají k dispozici nové koupaliště. Je jím přírodní biotop v Třešti

Veškerá voda v koupací části projde přes filtrační část za den a půl. Nároky na obsluhu, energie i dopouštění vody jsou u biotopu podstatně menší než u chemicky čištěních bazénu, řekl Doležal. V Jemnici bude nutné dopouštět jen vodu, která se odpaří. Šedesátimetrový vrt s vydatností 25 kubických metrů vody denně bude podle Doležala dostatečný.

Na zaplacení stavby si Jemnice s asi 4500 obyvateli vzala patnáctimilionový úvěr, zbytek hradila z vlastních rezerv. „Našetřeno bylo víc peněz, ale nechtěli jsme veškeré rezervy spotřebovat. Úvěr jsme pořídili za velmi příznivých podmínek," řekl starosta.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jemnice
 


 

Kam dál?

Dukovany snižují výkon druhého bloku. Podle plánu bude stát do června

pátek, 17. května 2019, 20:05

Jaderná elektrárna Dukovany dnes podle plánu odstavila jeden ze čtyř výrobních bloků. Blok číslo dva bude stát necelé dva měsíce...

Letecká základna u Náměště nad Oslavou hostí cvičení Dark Blade

pátek, 10. května 2019, 19:16

V České republice se poprvé koná mezinárodní cvičení Dark Blade 2019. Hostí ho 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec u...

FOTO: Skvělý úspěch! Čtveřice studentek z Třebíče se svým menu veze z...

čtvrtek, 28. března 2019, 12:42

Čtyřčlenné družstvo složené ze studentek Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč absolutně ovládlo 22. ročník Gastrofestivalu...

Neznámý řidič na přechodě srazil nezletilou chodkyni. Hledá ho...

pátek, 22. března 2019, 12:48

Policisté v Třebíči vyšetřují dopravní nehodu, která se stala 21. března kolem 13:40 v Náměšti nad Oslavou na Třebíčské ulici na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.