Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odsouzené ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou absolvovaly pracovní pohovory

 
středa, 15. května 2019, 09:07

Asi dvacítka odsouzených žen z vězení ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku dostala šanci vyzkoušet si nanečisto pracovní pohovor. Přímo ve věznici ho pro osm zaměstnavatelů uspořádala nezisková organizace Rubikon Centrum (RC). V loňském roce podobné pohovory s úspěchem odzkoušela v mužských věznicích, řekla Gabriela Hendlová z RC.

Pro řadu lidí ve vězení jsou podle ní podobné akce vůbec první zkušeností s pracovním pohovorem, protože před nástupem do vězení nepracovali, nebo pracovali nelegálně.

Rubikon Centrum pracuje s lidmi s trestní minulostí už 25 let. Podporuje jejich začlenění do společnosti, pomáhá jim najít práci nebo si pracovní dovednosti nacvičit v takzvaných tréninkových místech. Řeší s nimi také jejich dluhy a další složité životní situace. Od roku 2012 má pracovní nekomerční agenturu a okruh asi 500 zaměstnavatelů, kterým prověřené lidi doporučuje.

V loňském roce se na organizaci obrátilo kvůli zajištění zaměstnání přes 800 lidí. Asi 70 procent těch, kterým se podaří do zaměstnání nastoupit, v ní vydrží i po zkušební době.

Ve Světlé nad Sázavou se s odsouzenými ženami, které vyjdou na svobodu nejpozději za půl roku, setkali i zástupci České pošty nebo společnosti Arriva Transport.

Podle personální expertky České pošty Pavly Knotkové spolupracuje Česká pošta s Rubikonem přes dva roky. Pohovory nanečisto už její zástupci vedli s vězni ve Slavkově. „Každá taková návštěva je možností, jak se seznámit s odsouzenými a jak pro ně v budoucnu vytvořit vhodné pracovní podmínky," řekla Pavla Knotková. Česká pošta podle ní zaměstnává přes dvě desítky lidí s trestní minulostí. „Naší výhodou je, že můžeme nabízet lidem práci napříč celou republikou," dodala Knotková.

Působily málo sebevědomě 

Poprvé se pohovorů přímo ve věznici zúčastnila společnost Globus ČR, s. r. o. Podle její personalistky Ludmily Šefrané působily adeptky ve srovnání s účastníky běžných pohovorů málo sebevědomě. Společnost se sítí hypermarketů jim nabízí zaměstnání v běžném provozu obchodů nebo v řeznictví či pekárnách. „Beru to jako jednu z variant, jak získat zaměstnance. Navíc každý někdy uděláme chybu, a tady je možnost ji napravit," řekla Ludmila Šefraná.

PSALI JSME: Ve věznici ve Světlé nad Sázavou získalo 23 odsouzených žen výuční listy

Jednou z žen, kterou pohovory nadchly, byla Adéla. Příjmení si nepřála zveřejnit. Ve vězení je půl roku kvůli úvěrovému podvodu. Za dalšího půl roku bude propuštěná. Na svobodě zvládla dokončit základní školu a dva roky chodit na střední zdravotnickou školu, kterou nedokončila. „Venku jsem pracovala ve třísměnném provozu a dvanáctky," řekla Adéla. Na pohovoru získala nabídku pracovat po opuštění věznice jako páječ. „V podobných fabrikách už jsem pracovala na brigádách a taková práce mě baví, je to něco jiného než jen práce na pásu," řekla.

V současné době je ve Věznici Světlá nad Sázavou ve výkonu trestu odnětí svobody 824 žen. Přímo ve věznici, ve skladech, v kuchyni při údržbě a úklidu pracuje 59 z nich, dalších 427 žen pracuje mimo věznici u deseti podnikatelských subjektů, uvedla mluvčí věznice Jana Rajdlová.
Napsal(a) ČTK | Foto Vězeňská služba ČR
 


 

Kam dál?

Havlíčkobrodská nemocnice má nový laser. Jeho pořízení vyšlo skoro na...

úterý, 19. března 2019, 08:40

Havlíčkobrodská nemocnice má nový laser k odstraňování kamenů v močových cestách i nádorové tkáně. Spolu s flexibilním endoskopem...

Vysočina má novou přírodní památku. Je domovem ohrožených čolků a...

čtvrtek, 14. března 2019, 09:11

Mělký rybníček o rozloze 0,2 ha na přítoku Křivoláčského potoka nacházející se přibližně dva kilometry jihovýchodně od Lipnice...

VIDEO: Víska odchovala býka šampiona. Jmenuje se Rolls, jsou mu skoro...

pondělí, 25. února 2019, 17:44

Hodně skloňované je teď jméno Zemědělského družstva Nová Ves – Víska na Havlíčkobrodsku. Mohou se totiž pyšnit mimořádným...

Obec Věžnice zůstane na Havlíčkobrodsku. Svůj název ale měnit nemusí

pondělí, 4. února 2019, 13:58

Obec Věžnice by podle návrhu ministerstva vnitra měla zůstat na Havlíčkobrodsku, ačkoliv její obyvatelé teď využívají úřady v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.