Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obec Věžnice zůstane na Havlíčkobrodsku. Svůj název ale měnit nemusí

 
pondělí, 4. února 2019, 13:58

Obec Věžnice by podle návrhu ministerstva vnitra měla zůstat na Havlíčkobrodsku, ačkoliv její obyvatelé teď využívají úřady v okrese Jihlava. Na Jihlavsku už ale jedna vesnice s názvem Věžnice je. Druhá v případě převedení do stejného okresu měla svůj název upravit, aby nedocházelo k záměnám, což nechtěla.

Starosta Věžnice na Havlíčkobrodsku David Drahoš (bezpartijní) řekl, že když zůstane stejný okres, občané sice budou jezdit na jiné úřady, ale nebudou muset měnit doklady.

Ministerstvo vnitra chce sjednotit územní členění České republiky. Kvůli dvěma souběžně existujícím zákonům totiž některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle návrhu zákona, který má v pondělí projednat vláda, se má okres, či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím. Z Vysočiny se jedná jen o vesnici Věžnice se zhruba 400 obyvateli, která sice patří do okresu Havlíčkův Brod, ale její obcí s rozšířenou působností je sousední Polná na Jihlavsku. Nově by Věžnice měla spadat pod Havlíčkův Brod.

Komplikace třeba pro záchranáře 

„Já osobně s tím nemám žádný problém," řekl starosta David Drahoš. Vedení obecního úřadu převzal po komunálních volbách loni na podzim, a od té doby podle něj po obci nikdo k záležitosti vyjádření nepožadoval. Uvedl, že se předchozí obecní zastupitelstvo těsnou většinou přiklonilo k tomu, aby obec přešla do okresu Jihlava. Zástupce ministerstva podle starosty ale navrhl, aby kvůli tomu Věžnice upravila svůj název, protože dvě stejnojmenné obce by prý mohly komplikovat třeba zásahy záchranářů. Podle Drahoše připadalo v úvahu například označení Věžnice II, nebo kdysi zmiňované označení Trojí Věžnice. „Obec ale nebyla ochotna změnit název," uvedl.

Věžnice leží na hranici Jihlavska a Havlíčkobrodska, město Polná je vzdálené asi tři kilometry. Starosta uvedl, že na polenské radnici už ale lidé vyřídí jen některé záležitosti, jinak jezdí do Jihlavy. „Do Brodu je přímé autobusové spojení, na Jihlavu musíme v Polné přestupovat," řekl Drahoš. Podotkl, že některé záležitosti, například výměnu řidičského průkazu, už lidé mohou vyřídit na kterémkoli úřadě. Jihlava je od Věžnice vzdálená okolo 20 kilometrů, nejkratší trasa do Havlíčkova Brodu měří 15 kilometrů.

Napsal(a) ČTK | Foto Obec Věžnice
 


 

Kam dál?

Obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí skončí...

pondělí, 22. října 2018, 08:32

Dvouletá obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí za více než 720 milionů korun skončí příští měsíc. V úseku...

Na trať mezi Ledčí a Vlastějovicemi se v noci kvůli bouřce sesunul...

pondělí, 3. září 2018, 09:02

Na železniční trať mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi se po nedělní bouřce v noci na dnešek sesunul svah. Jednokolejná trať...

Nová třípodlažní budova krajské knihovny se lidem na Vysočině otevře...

úterý, 21. srpna 2018, 17:22

Krajská knihovna Vysočiny bude mít podstatně lepší zázemí od léta 2020. Stavbu nové třípodlažní budovy zástupci kraje v pondělí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.