Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obec Věžnice zůstane na Havlíčkobrodsku. Svůj název ale měnit nemusí

 
pondělí, 4. února 2019, 13:58

Obec Věžnice by podle návrhu ministerstva vnitra měla zůstat na Havlíčkobrodsku, ačkoliv její obyvatelé teď využívají úřady v okrese Jihlava. Na Jihlavsku už ale jedna vesnice s názvem Věžnice je. Druhá v případě převedení do stejného okresu měla svůj název upravit, aby nedocházelo k záměnám, což nechtěla.

Starosta Věžnice na Havlíčkobrodsku David Drahoš (bezpartijní) řekl, že když zůstane stejný okres, občané sice budou jezdit na jiné úřady, ale nebudou muset měnit doklady.

Ministerstvo vnitra chce sjednotit územní členění České republiky. Kvůli dvěma souběžně existujícím zákonům totiž některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle návrhu zákona, který má v pondělí projednat vláda, se má okres, či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím. Z Vysočiny se jedná jen o vesnici Věžnice se zhruba 400 obyvateli, která sice patří do okresu Havlíčkův Brod, ale její obcí s rozšířenou působností je sousední Polná na Jihlavsku. Nově by Věžnice měla spadat pod Havlíčkův Brod.

Komplikace třeba pro záchranáře 

„Já osobně s tím nemám žádný problém," řekl starosta David Drahoš. Vedení obecního úřadu převzal po komunálních volbách loni na podzim, a od té doby podle něj po obci nikdo k záležitosti vyjádření nepožadoval. Uvedl, že se předchozí obecní zastupitelstvo těsnou většinou přiklonilo k tomu, aby obec přešla do okresu Jihlava. Zástupce ministerstva podle starosty ale navrhl, aby kvůli tomu Věžnice upravila svůj název, protože dvě stejnojmenné obce by prý mohly komplikovat třeba zásahy záchranářů. Podle Drahoše připadalo v úvahu například označení Věžnice II, nebo kdysi zmiňované označení Trojí Věžnice. „Obec ale nebyla ochotna změnit název," uvedl.

Věžnice leží na hranici Jihlavska a Havlíčkobrodska, město Polná je vzdálené asi tři kilometry. Starosta uvedl, že na polenské radnici už ale lidé vyřídí jen některé záležitosti, jinak jezdí do Jihlavy. „Do Brodu je přímé autobusové spojení, na Jihlavu musíme v Polné přestupovat," řekl Drahoš. Podotkl, že některé záležitosti, například výměnu řidičského průkazu, už lidé mohou vyřídit na kterémkoli úřadě. Jihlava je od Věžnice vzdálená okolo 20 kilometrů, nejkratší trasa do Havlíčkova Brodu měří 15 kilometrů.

Napsal(a) ČTK | Foto Obec Věžnice
 


 

Kam dál?

Obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí skončí...

pondělí, 22. října 2018, 08:32

Dvouletá obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí za více než 720 milionů korun skončí příští měsíc. V úseku...

Na trať mezi Ledčí a Vlastějovicemi se v noci kvůli bouřce sesunul...

pondělí, 3. září 2018, 09:02

Na železniční trať mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi se po nedělní bouřce v noci na dnešek sesunul svah. Jednokolejná trať...

Nová třípodlažní budova krajské knihovny se lidem na Vysočině otevře...

úterý, 21. srpna 2018, 17:22

Krajská knihovna Vysočiny bude mít podstatně lepší zázemí od léta 2020. Stavbu nové třípodlažní budovy zástupci kraje v pondělí...

Havlíčkobrodská nemocnice má nový přístroj za šestnáct milionů....

úterý, 21. srpna 2018, 15:09

Havlíčkobrodská nemocnice zřizovaná Krajem Vysočina má nový angiografický přístroj za více než 16 milionů korun. Nahradil devět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.