Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obec Věžnice zůstane na Havlíčkobrodsku. Svůj název ale měnit nemusí

 
pondělí, 4. února 2019, 13:58

Obec Věžnice by podle návrhu ministerstva vnitra měla zůstat na Havlíčkobrodsku, ačkoliv její obyvatelé teď využívají úřady v okrese Jihlava. Na Jihlavsku už ale jedna vesnice s názvem Věžnice je. Druhá v případě převedení do stejného okresu měla svůj název upravit, aby nedocházelo k záměnám, což nechtěla.

Starosta Věžnice na Havlíčkobrodsku David Drahoš (bezpartijní) řekl, že když zůstane stejný okres, občané sice budou jezdit na jiné úřady, ale nebudou muset měnit doklady.

Ministerstvo vnitra chce sjednotit územní členění České republiky. Kvůli dvěma souběžně existujícím zákonům totiž některé obce patří do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle návrhu zákona, který má v pondělí projednat vláda, se má okres, či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím. Z Vysočiny se jedná jen o vesnici Věžnice se zhruba 400 obyvateli, která sice patří do okresu Havlíčkův Brod, ale její obcí s rozšířenou působností je sousední Polná na Jihlavsku. Nově by Věžnice měla spadat pod Havlíčkův Brod.

Komplikace třeba pro záchranáře 

„Já osobně s tím nemám žádný problém," řekl starosta David Drahoš. Vedení obecního úřadu převzal po komunálních volbách loni na podzim, a od té doby podle něj po obci nikdo k záležitosti vyjádření nepožadoval. Uvedl, že se předchozí obecní zastupitelstvo těsnou většinou přiklonilo k tomu, aby obec přešla do okresu Jihlava. Zástupce ministerstva podle starosty ale navrhl, aby kvůli tomu Věžnice upravila svůj název, protože dvě stejnojmenné obce by prý mohly komplikovat třeba zásahy záchranářů. Podle Drahoše připadalo v úvahu například označení Věžnice II, nebo kdysi zmiňované označení Trojí Věžnice. „Obec ale nebyla ochotna změnit název," uvedl.

Věžnice leží na hranici Jihlavska a Havlíčkobrodska, město Polná je vzdálené asi tři kilometry. Starosta uvedl, že na polenské radnici už ale lidé vyřídí jen některé záležitosti, jinak jezdí do Jihlavy. „Do Brodu je přímé autobusové spojení, na Jihlavu musíme v Polné přestupovat," řekl Drahoš. Podotkl, že některé záležitosti, například výměnu řidičského průkazu, už lidé mohou vyřídit na kterémkoli úřadě. Jihlava je od Věžnice vzdálená okolo 20 kilometrů, nejkratší trasa do Havlíčkova Brodu měří 15 kilometrů.

Napsal(a) ČTK | Foto Obec Věžnice
 


 

Kam dál?

Obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí skončí...

pondělí, 22. října 2018, 08:32

Dvouletá obnova železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Okrouhlicí za více než 720 milionů korun skončí příští měsíc. V úseku...

Na trať mezi Ledčí a Vlastějovicemi se v noci kvůli bouřce sesunul...

pondělí, 3. září 2018, 09:02

Na železniční trať mezi Ledčí nad Sázavou a Vlastějovicemi se po nedělní bouřce v noci na dnešek sesunul svah. Jednokolejná trať...

Nová třípodlažní budova krajské knihovny se lidem na Vysočině otevře...

úterý, 21. srpna 2018, 17:22

Krajská knihovna Vysočiny bude mít podstatně lepší zázemí od léta 2020. Stavbu nové třípodlažní budovy zástupci kraje v pondělí...

Havlíčkobrodská nemocnice má nový přístroj za šestnáct milionů....

úterý, 21. srpna 2018, 15:09

Havlíčkobrodská nemocnice zřizovaná Krajem Vysočina má nový angiografický přístroj za více než 16 milionů korun. Nahradil devět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.