Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Houbařská sezona je na Vysočině lepší než v loňském roce. Lesů ale ubývá

 
čtvrtek, 19. září 2019, 16:52

Letošní houbařská sezona je na Vysočině podle Jiřího Burela z jihlavského mykologického klubu podstatně lepší než v minulých dvou letech, kdy bylo větší sucho. Teď končí letní houby a začínají růst podzimní druhy. Najít se dají i hřiby a holubinky, objevovat se začínají čirůvky. V některých lesích je hub více, jinde méně. Důležitá je i kondice lesa, řekl Burel. V uschlých smrčinách, které jsou vidět na mnoha místech v kraji, houby nerostou.

Kůrovcová kalamita, jež ničí lesy na Vysočině, má dopad i na houbaření. „Třeba na Třebíčsku je hub mnohem méně," uvedl Jiří Burel. Lépe jsou na tom lesy, které se táhnou od Pelhřimova přes Havlíčkobrodsko ke Žďárským vrchům, kde bylo i víc vláhy. „Taky se tam kácí, přesto houby v těch lepších partiích vytrvaly," uvedl mykolog. Houbám se podle Burela obecně nejméně daří ve smrkových monokulturách. Víc druhů hub se dá najít ve smíšených porostech a v lesích se stromy různého stáří.

„Každopádně je teď hub víc než loni v této době. Teď začala nová vlna, předpokládáme, že bude vrcholit někdy zhruba za týden," řekl Burel. Pomoci by mohla chladnější rána s mlhami. Dodal, že v lesích se dají najít třeba hřiby smrkové a hnědé nebo lišky. „Hodně je holubinek, začínají ryzce," řekl mykolog. Dodal, že se začínají objevovat i čirůvky a pavučince.

Výstava s poradnou pro veřejnost 

„Na přelomu září a října je obecně největší druhová pestrost, končí letní houby a začínají podzimní," uvedl Burel. Touto dobou také mykologický klub pravidelně pořádá výstavu s poradnou pro veřejnost. Letošní desátý ročník bude jihlavské Muzeum Vysočiny hostit od 27. do 28. září. Burel předpokládá, že vystaveno by mohlo být mezi 300 až 400 druhy hub.

Houbaři se mohou poučit i jinde na Vysočině. V Jemnici na Třebíčsku bude výstava hub tento víkend v zasedací místnosti městského úřadu, v havlíčkobrodském muzeu od 1. do 3. října.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky houby, les, příroda,

 


 

Kam dál?

Kraj Vysočina už dal na snížení počtu divokých prasat tři miliony...

čtvrtek, 19. září 2019, 08:41

Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. Myslivcům platí za spodní čelisti ulovených...

SŽDC: Levnější varianta vedení vysokorychlostní trasy přes Vysočinu...

středa, 18. září 2019, 19:12

Ze zvažovaných variant vedení vysokorychlostní trati (VRT) mezi Prahou a Brnem vychází podle Správy železniční dopravní cesty...

Vysoké Studnice už jsou bez smrkových lesů. Kvůli kůrovci tratí i...

pondělí, 16. září 2019, 12:27

Obec Vysoké Studnice na Jihlavsku už kvůli kůrovcové kalamitě přišla o smrkové lesy. Tvořily většinu rozlohy z celkových skoro 50...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.