Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Vysočině chystají investice do vodovodů i malé vesnice

 
úterý, 10. září 2019, 12:50

Na Vysočině potřebují zlepšit zásobování pitnou vodou i malé vesnice. Někde nestačí staré studny, v jiných přibyly domy nebo se rozrostly firmy. Stavby za miliony korun mimo jiné připravují Boršov na Jihlavsku nebo Sejřek a Unčín na Žďársku. Patří mezi 18 sídel, jimž kraj letos přispěl na přípravu potřebných projektů zaměřených na pitnou vodu.

Unčín se skoro 200 obyvateli dostal od kraje na projekt posílení vodovodu 130 tisíc korun. Obec letos plánuje udělat nový vrt, zjara by ho chtěla propojit k vodojemu, což bude podle odhadu dlouholeté starostky Vlasty Grohové stát tři až čtyři miliony. Vloni podle ní pitná voda Unčínu citelně chyběla, za její dovážení obec zaplatila kolem 250 tisíc korun. „Naváželi jsme vodu prakticky od května až do Vánoc," řekla Vlasta Grohová. Letošek je lepší. „Nechci to zakřiknout, zatím jsme nenaváželi," uvedla.

Víc vody Unčín potřebuje i proto, že tam přibude šest nových domů. Dřív tuto obec trápily povodně, protipovodňové úpravy koryta Svratky tam povodí dokončilo v roce 2013. „Jednou je vody moc, tam, kde ji nechceme, podruhé je málo tam, kde bychom ji potřebovali," podotkla starostka. V rozpočtu schváleném pro letošek podle údajů na webu počítá Unčín s příjmy 3,2 milionu korun.

Sejřek chce postavit vodovod napojený na přivaděč pitné vody z přehrady Vír, stavba se bude týkat i části Bor. „U nás veřejný vodovod nikdy nebyl. Takže jde o to zabezpečit lidem monitorovaný zdroj pitné vody," řekl starosta Zbyněk Holeček. Domy jsou závislé na studních, vloni někde museli vodu dovážet. Některé rodiny podle starosty bojují s nedostatkem vody dlouho.

V Sejřku záleží na dotaci 

Na projektovou dokumentaci dostal Sejřek od kraje 260 tisíc korun. Na stavbu s odhadovanou cenou kolem 25 milionů korun se chystá požádat o stavební povolení. „V horizontu roku, maximálně dvou, bychom chtěli začít kopat," řekl Zbyněk Holeček. Důležité bude to, jestli Sejřek se 170 obyvateli dostane dotaci i na stavbu. „My jsme malá obec. Pokud nebudeme mít dotaci, tak v podstatě to není reálné udělat," uvedl starosta.

Sejřek má v rozpočtu pro tento rok podle zveřejněných informací příjmy okolo 2,8 milionu korun, přibližně stejně velký Boršov na Jihlavsku počítá ve schváleném rozpočtu s příjmy 2,4 milionu korun. Boršov má v plánu zdvojnásobit kapacitu vodojemu a připojit k němu už připravený vrt. „Nám se nesnížila vydatnost zdrojů, nám se zvýšil počet odběratelů," uvedl starosta Zdeněk Kos. Chystaná investice je v řádu milionů korun.

V programu Čistá voda kraj letos nabídl sedm milionů korun. Kromě projektů týkajících se pitné vody mohly obce a jejich svazky žádat o příspěvek na projekty k odvádění a čištění odpadní vody, ochrany před povodněmi nebo suchem.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky stavby, voda, správa, vodovod,

 


 

Kam dál?

Školní obědy zdarma může mít na Vysočině až 1114 dětí. Kraj dostane...

úterý, 3. září 2019, 18:33

Obědy zdarma by v letošním školním roce mohlo na Vysočině dostat až 1114 dětí ve věku od tří do 15 let. Kraj získal od...

Kůrovcová kalamita na Vysočině z ptačí perspektivy. Užitečné lety...

úterý, 3. září 2019, 13:26

Likvidace kůrovcem napadených stromů je všudypřítomnou kulisou života na Vysočině. Na přelomu srna a září byla opět naplánována a...

Vysočina chce testovat služby pro stárnoucí populaci. Další kraje by...

úterý, 3. září 2019, 08:58

Kraj Vysočina ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou připravuje pilotní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.