Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysočina chce testovat služby pro stárnoucí populaci. Další kraje by se mohly inspirovat

 
úterý, 3. září 2019, 08:58

Kraj Vysočina ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou připravuje pilotní projekt, který má zjistit optimální poskytování zdravotních a zároveň sociálních služeb. Výsledkem má být důstojnější a efektivnější péče o stárnoucí populaci. Novinářům to řekli představitelé kraje, ministerstev a dalších organizací, které se do projektu zapojí. Systém nastavený na Vysočině by mohly v budoucnu používat další kraje.

Zdravotní péče spadá pod ministerstvo zdravotnictví a hradí se ze zdravotního pojištění. Sociální služby má na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí, jsou hrazené ze sociálního pojištění. Důležité bude jasně definovat, kam jednotlivé úseky péče spadají, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

„Společně s ministerstvem zdravotnictví připravujeme takzvaný změnový zákon, který by měl řešit právě propojení zdravotní a sociální péče, a budeme rádi čerpat z těch reálných zkušeností," řekla k chystanému projektu náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stöcklová.

Konkrétní podoba bude známá již brzy 

Projekt má definovat, jak sociální a zdravotní služby poskytovat optimálně. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) je to komplikovaná záležitost, a je proto vhodné, že se bude nejprve zkoušet na menším území jednoho kraje. „Konkrétní podobu pilotního projektu budeme moci představit v poměrně krátké době," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Na projektu bude spolupracovat také Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Musí zmapovat, jak lidé služby využívají, a také předpovědět, co je možné v nadcházejících pěti až deseti letech v systému zlepšit. „Je to naše poslední šance, kdy se můžeme připravit na něco, čemu já říkám tsunami stárnoucí populace. V této zemi dojde k významnému navýšení počtu seniorů a s vysokou pravděpodobností i chronicky nemocných," řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Sociální a zároveň zdravotní služby podle něj nyní v České republice využívá asi 70 procent umírajících, což je asi 75 tisíc lidí. Díky zlepšující se zdravotní péči přibývá i těch, kteří mohou žít navzdory chronickému onemocnění. „V roce 2030 budeme mít asi 1,3 milionu diabetiků, z toho 400 tisíc těžkých," řekl Dušek. Služby na pomezí sociální a zdravotní oblasti tak budou důležité pro stále větší okruh lidí

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na Vysočině zemřelo o prázdninách při nehodách 14 lidí. Je to o pět...

pondělí, 2. září 2019, 08:52

Na Vysočině zemřelo při dopravních nehodách od začátku letošního července do 30. srpna 14 lidí, o pět víc než ve stejné době...

Léto na Vysočině svědčilo zoo i kempům. Venkovní koupaliště už zažila...

neděle, 1. září 2019, 14:53

S průběhem letošní letní sezony jsou na Vysočině jsou celkem spokojení provozovatelé kempů i jihlavské zoo. Méně lidí než v...

KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Nejhorší vodu má i nadále Kachlička. Dva rybníky...

pátek, 30. srpna 2019, 14:49

Na Vysočině platí nadále zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Ze zbývajících pěti přírodních koupališť na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.