Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při oslavách 17. listopadu sázejí města na Vysočině i na výstavy. Zapojí se také děti

 
pondělí, 19. srpna 2019, 08:50

Přednášky, výstavy, průvody nebo videomapping připravují města na Vysočině na oslavu 30 let od sametové revoluce. Do příprav zapojily samosprávy i školáky. Krajská Jihlava chce výročí připomenout týden trvajícím happeningem. Jeho podstatou bude Zeď svobody symbolizující pád železné opony. Pod zastřešujícím názvem Svobodná třicítka jsou naplánované i další akce. Humpolec nebo Třebíč se v organizování oslav spojily se společností Post Bellum, řekli organizátoři akcí.

Společnost Post Bellum stála v roce 2008 spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů u zrodu iniciativy Paměť národa, která je sbírkou vzpomínek pamětníků - nahrávek, textů i snímků.

„Se společností Post Bellum spolupracujeme na výstavě, která bude mít vernisáž 20. října," řekl starosta Humpolce Karel Kratochvíl (ODS). Výstava podle něho bude mapovat centrální pražské události roku 1989 i osobnosti spjaté přímo s Humpolcem. „Je to třeba Vojmír Kubíček, který tady zakládal Občanské fórum, a nemůžeme opomenout ani Ivana Jirouse, humpoleckého rodáka, který sem bezprostředně po tom, co byl propuštěn po 17. listopadu, přijel a přednesl jakousi zdravici, kterou zde zanechal i v písemné podobě," řekl starosta. Součástí připomínky sametové revoluce bude koncert skupiny Yo Yo Band nebo přednáška Andora Šándora.

V Třebíči se zapojí i děti 

Třebíč už na jaře zapojila do oslav děti. Jejich prostorová díla na téma sametové revoluce vystavuje v Předzámčí. Další výstava začne v říjnu a budou ji tvořit fotografie z databáze Paměti národa. Autorem černobílých snímků je Lukáš Žentel. „Fotil lidi, kteří prošli koncentračními tábory, piloty RAF, lidi, kteří přešli železnou oponu i estébáky a komunisty. V podstatě fotil ty, kteří se dostali do nějakého konfliktu s dějinami 20. století," řekla Jaromíra Hanáčková, ředitelka třebíčského městského kulturního střediska, které výstavu připravuje. Fotografie budou instalované ve foyer divadla Pasáž.

Každoroční součástí připomínky pádu komunismu je v Třebíči lampionový průvod Světlo pro 17. listopad. Zástup světel se obvykle vine ulicemi města na Karlovo náměstí ze třech míst, kde děti odpoledne lampiony vyrábějí. „Letos chceme oslovit víc škol, aby těch průvodů šlo hvězdicovitě ze všech stran Třebíče víc. Představovala bych si, že by v nich nebyly jen lampiony, ale i transparenty připomínající výročí," řekla Hanáčková. Večer, jehož součástí budou koncerty, zakončí videomapping na téma 17. listopadu, ve kterém nebudou chybět záběry z Třebíče.

Telč na Jihlavsku si výročí připomene 23. září přednáškou historika Michala Stehlíka nazvanou Realita a mýty „Sametová revoluce" 1989 - 2019. Veřejná setkání na 17. listopad v centrech svých měst plánují mimo jiné i Moravské Budějovice na Třebíčsku nebo Žďár nad Sázavou, kde se chystá také výstava o samizdatu. Začne už 1. října. Žďárští středoškoláci se do oslav zapojí anketou. Ptát se budou prarodičů, co jim 17. listopad přinesl. Výsledky budou prezentovat veřejně.

Napsal(a) ČTK | Foto R. Kodera

Štítky historie, oslavy, 1989,

 


 

Kam dál?

Veřejná doprava Vysočiny: Centrální dispečink ohlídá návaznost spojů

pátek, 16. srpna 2019, 19:59

Dalším krokem k zavedení nového systému organizace veřejné dopravy pod názvem Veřejná doprava Vysočiny je zavedení centrálního...

Přemýšlíte o kotlíkové dotaci? Pak si pospěšte v rozhodování,...

středa, 14. srpna 2019, 11:20

Na podporu výměny starých kotlů v Kraji Vysočina byla pro 3. kolo kotlíkových dotací poskytnuta částka téměř 240 milionů korun....

Slanina, pivo či džem s levandulí. Dalších osm výrobků nese označení...

úterý, 13. srpna 2019, 13:23

Slanina, čerstvý sýr, smetanový zákys, žitný chléb, citronový řez, pivo z Chotěboře, meruňkový džem s levandulí a pražená solená...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident Miloš Zeman tento týden uvedl, že by premiérovi abolici udělil v případě, že by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení Babišova trestního stíhání kvůli farmě Čapí hnízdo. Babiš pokládá nastolování úvah o abolici za nesmyslné v situaci, kdy pražské městské státní zastupitelství pravomocně rozhodlo o zastavení jeho stíhání.

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.