Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stavebním firmám v kraji klesla ve čtvrtletí výroba o 2,3 procenta. Vliv mohl mít úpadek PSJ

 
úterý, 9. července 2019, 08:52

Stavebním podnikům sídlícím na Vysočině klesla v letošním prvním čtvrtletí základní výroba o 2,3 procenta na 940 milionů korun. V osmi krajích přitom v meziročním porovnání výroba těchto firem vzrostla, v Česku zaznamenali statistici její průměrné zvýšení o 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů jihlavské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziroční porovnání výsledků firem na Vysočině mohl poznamenat úpadek stavební společnosti PSJ.

Statistici sledují základní stavební výrobu firem s 50 a více zaměstnanci. V Česku jejich výroba za celý rok 2018 stoupla v průměru o 14,7 procenta, zatímco firmy z Vysočiny vykázaly ve stejné době nárůst o 11,6 procenta. Společnost PSJ ještě v první polovině minulého roku fungovala, pak sama na sebe podala návrh na insolvenci. Loni v září zaměstnávala zhruba 260 lidí.

PSALI JSME: Společnost PSJ podala návrh na insolvenci, nesehnala strategického finančního partnera

Firmy na Vysočině měly letos od ledna do konce března meziročně skoro o desetinu nižší výrobu v pozemním stavitelství. Zakázky v inženýrském stavitelství, týkající se například i komunikací, jim proti prvnímu loňskému čtvrtletí stouply o třetinu. Větší část podniků se ale zaměřuje na pozemní stavitelství.

Ve stavebních firmách Vysočiny pracovalo v letošních prvních třech měsících 3800 lidí. Jejich hrubá měsíční mzda se v průměru meziročně zvýšila o 7,4 procenta na 32 659 korun. V ČR se ve stejném období platy zaměstnanců těchto firem zvýšily průměrně o 5,6 procenta na 35 281 korun. Lépe než na Vysočině platily své pracovníky stavební podniky v pěti krajích. Nejvyšší mzdy dávaly firmy sídlící v Praze, v průměru 40 914 korun hrubého měsíčně.

 


 

Kam dál?

KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Pořád platí zákaz pro rybník Kachlička. Má...

pátek, 5. července 2019, 17:55

Na Vysočině dál platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, zákaz hygienici vydali koncem června. Podle kontroly...

Policisté odhalili nepřipoutané řidiče, tři neměli dálniční známku....

úterý, 2. července 2019, 10:26

Poslední červnový víkend probíhala v Kraji Vysočina dopravně bezpečnostní akce zaměřená na kontrolu všech účastníků silničního...

Aktualizováno 1. července 2019, 22:09

FOTO, VIDEO: Kvůli bouřce a větru na Vysočině padají stromy. Hasiči...

pondělí, 1. července 2019, 19:44

Dnešní horké počasí vyvrcholilo prudkými bouřkami, které doprovázel silný vítr. Na mnoha místech také kroupy. Problémy byly i na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.