Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Noční bouřka na Vysočině: Na některých místech vznikly statisícové škody

 
pátek, 14. června 2019, 12:34

Odčerpáváním vody, odstraňováním bahna a popadaných stromů se museli dnes v noci zabývat hasiči na Vysočině po nočních bouřkách. Měli asi 30 výjezdů, nejvíc v Polné na Jihlavsku, kde voda způsobila statisícové škody, a v Humpolci na Pelhřimovsku, kde se voda dostala do přízemních bytů. Bouřky omezily i železniční dopravu na Žďársku.

V Polné měli hasiči přes deset výjezdů. Voda podle starosty Jindřicha Skočdopole (nestraník) poničila místní komunikace i kanalizaci. Škodila i u rodinných domů. Následky nočních dešťů uklízí přes 20 zaměstnanců technických služeb. „Vzalo to asfalty, kanály, spadlo několik stromů, bylo zatopeno několik domů, i když ne drasticky. Na to, že byla bouřka někdy v noci, tak ještě teď se někde valí voda po silnicích," řekl dnes dopoledne starosta Jindřich Skočdopole.

Škody obec dokumentuje a bude je uplatňovat u pojišťovny. Pro postižené domácnosti zajišťuje přes hasiče možnost zapůjčení vysoušečů. „Škody budou určitě statisícové, ne-li větší, někde na silnici vůbec asfalt nezůstal, v jedné části se dostal lidem do zahrady a rozbil plot okolo ní," řekl starosta. Nejvážnější podle něho byla situace v ulici Pod Kalvárií.

PSALI JSME: Odčerpávání vody a bahna, popadané stromy. Hasiči se v noci kvůli bouřce nezastavili

V Humpolci na Pelhřimovsku napršelo podle informací na webu Povodí Vltavy zhruba hodinu po půlnoci přes 25 litrů na čtvereční metr. Podle Jiřího Fialy, tajemníka městského úřadu se voda dostala do několika sklepů a do přízemních bytů v nejníže položeném sídlišti Na Rybníčku.

Poničila i chodníky a v nedávno otevřeném parku Stromovka vyplavila čerstvě vysazené rostliny. „To jsou ale jen drobnosti, oproti tomu, co musí řešil ti, kteří mají vyplavené byty," řekl Jiří Fiala. Technické služby města už jim přistavily kontejnery na poničené vybavení bytů. Pracují také na čištění komunikací.

Kvůli poruše na zabezpečovacím zařízení způsobené bouřkou byla ráno v provozu mezi obcí Pohled a Žďárem nad Sázavou jen jedna ze dvou traťových kolejí. Vlaky nabíraly zpoždění. Provoz se podařilo dopoledne obnovit.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Krajští záchranáři mají osm nových sanitek. Mohou jet rychlostí až...

pátek, 14. června 2019, 10:52

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v těchto dnech zařazuje do ostrého provozu dalších osm nových sanitních vozidel typu...

Odčerpávání vody a bahna, popadané stromy. Hasiči se v noci kvůli...

pátek, 14. června 2019, 09:13

Hasiči na Vysočině měli kvůli nočním bouřkám plné ruce práce. Museli odčerpávat vodu, odstraňovat bahno a také vyjížděli k...

KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Horší vodu má jen rybník Kachlička na...

čtvrtek, 13. června 2019, 16:27

Na Vysočině má před začátkem léta zhoršenou kvalitu vody rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku, už se v ní objevily i sinice....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.