Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policisté na Vysočině si posvítí na chodce. Budou kontrolovat třeba reflexní prvky

 
úterý, 9. dubna 2019, 09:50

Na chodce a cyklisty se zaměří dopravně bezpečnostní akce s názvem „Vidíme se". Její jarní část bude probíhat také na Vysočině od středy 10. do pátku 12. dubna, a to napříč celým krajem. Od začátku letošního roku do konce března totiž policisté na Vysočině řešili celkem třiatřicet dopravních nehod s účastí chodců.

„Při těchto nehodách byla jedna osoba usmrcena, jedna utrpěla těžké zranění a třicet chodců bylo zraněno lehce. V devíti případech pak dopravní nehodu zavinil sám chodec. Za stejné období letošního roku policisté šetřili také sedm dopravních nehod s účastí cyklistů, při kterých všech sedm cyklistů utrpělo zranění. V pěti případech však dopravní nehodu zavinil samotný cyklista,“ shrnul David Linhart, mluvčí policistů.

Již zmíněný projekt „Vidíme se“ je celorepublikový, zapojí se do něj hlavně dopravní policisté. A zaměří se právě na kontrolu a bezpečnost chodců.

S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 230 metrů, takže řidič má možnost na danou situaci adekvátně zareagovat.

Pravidla pohybu chodců v silničním provozu upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Je zapotřebí si uvědomit, že již 20. února 2016 vstoupila v účinnost novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která přinesla novou povinnost pro chodce. Jde o povinnost použití reflexního prvku při nedostatečné viditelnosti, která výrazně přispívá ke snížení rizik střetů osob s vozidly na místech, která nejsou dostatečně osvětlena a zároveň na nich chybí chodník. Použitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu,“ pokračuje Linhart.

Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se bude za snížené viditelnosti pohybovat po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Novelizované ustanovení zní: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze chodci uložit na místě v příkazním řízení pokutu až do výše 2 tisíce korun.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Víkendoví hříšníci na silnicích: Policisté na Vysočině odhalili hned...

pondělí, 8. dubna 2019, 14:51

Alkohol za volant zkrátka nepatří. To si však zřejmě nemyslí čtveřice opilých řidičů, kterou během uplynulého víkendu odhalili...

Na Vysočině dávají lidé v zimě bioodpad do nádob i sběrného dvora....

pondělí, 8. dubna 2019, 12:17

Na Vysočině mohou lidé v zimě dávat bioodpad do kontejnerů i na sběrné dvory, někde zajistily radnice pro domácnosti kompostéry....

Na Vysočině se v loňském roce kvůli kůrovci zdvojnásobila těžba dřeva

sobota, 6. dubna 2019, 10:10

V některých částech Vysočiny se už loni těžba dřeva kvůli kůrovci v meziročním porovnání i víc než zdvojnásobila. Pořád je vidět...

Hasiči na Vysočině mají za sebou 141 výjezdů. Střecha se uvolnila i...

pátek, 5. dubna 2019, 10:09

Velmi náročné hodiny mají za sebou hasiči na Vysočině. Během včerejšího dne vyjížděli dohromady ke 141 událostem. Dlouhodobý...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.