Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Opravy silnic po zimě vyjdou Vysočinu na desítky milionů korun. Pro silničáře byl nejhorší leden

 
čtvrtek, 4. dubna 2019, 08:50

Opravy silnic po zimě budou na Vysočině stát desítky milionů. Ředitel krajských silničářů Jan Míka náklady na základě aktuálního stavu odhadl na zhruba 70 milionů korun. Výtluky by měly být opraveny do prázdnin, řekl novinářům Míka. Podle něj ale další stále přibývají kvůli nočním mrazíkům a velkému množství dřeva, které musí lesníci v kraji odvážet z lesů kvůli kůrovcové kalamitě.

Opravy vozovek podle ředitele prováděli silničáři už v zimě, pořád se ale objevují nové výtluky, přispívá k tomu i kolísání teplot. Přes den, když svítí slunce, může mít povrch vozovek teplotu třeba 25 stupňů Celsia, zatímco ráno je minus jeden stupeň, uvedl. Další škody způsobují těžké vozy, které odváží vytěžené dřevo. „Očekáváme daleko větší zhoršování kvality povrchu silnic než v minulých letech," podotkl Jan Míka.

PSALI JSME: Cestování po Vysočině řidičům ztěžují výtluky. Které úseky patří mezi vůbec nejhorší? 

Zimní údržba krajských vozovek druhé a třetí třídy v uplynulé zimě stála přes 200 milionů korun, přičemž účetnictví za březen ještě není uzavřeno. Podle údajů Krajské správy a údržby silnic Vysočiny byla údržba nejdražší od zimy z přelomu let 2012 a 2013, kdy náklady na zajišťování sjízdnosti krajských silnic převýšily 213 milionů korun.

V uplynulé zimě byl pro silničáře nejnáročnější leden, kdy měli nejvyšší výkony za posledních pět let. Například 3. ledna jejich technika najezdila 21 tisíc kilometrů a všechny silnice v kraji tak projela v průměru čtyřikrát a silničáři v tento den spotřebovali 500 tun soli. Minulou zimu na krajské silnice Vysočiny padlo 12 300 tun soli a 58 500 tun drti a písku. Krajská správa a údržba se stará o sjízdnost 4700 kilometrů vozovek. Zimní údržbu zajišťuje i na státních tazích první třídy.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Stavebním firmám z Vysočiny loni stoupla výroba skoro o dvanáct...

úterý, 2. dubna 2019, 10:20

Stavebním firmám na Vysočině loni stoupla základní výroba o 11,6 procenta na 6,6 miliardy korun. Platy v meziročním porovnání...

Aplikace hlídá, které stromy napadl kůrovec. Jejími autory jsou...

pondělí, 1. dubna 2019, 15:45

Patrně nejdiskutovanější aplikací letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové bude „Evidence...

Radniční zpravodaje stojí města na Vysočině desítky tisíc korun

sobota, 30. března 2019, 16:57

Města na Vysočině spoléhají při informování obyvatel na tištěné radniční zpravodaje, i když většina z nich informuje veřejnost i...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.