Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hasiči v kraji vloni vyjížděli skoro k 10 tisícům událostí. Přibylo požárů i dopravních nehod

 
středa, 6. února 2019, 20:21

Hasičský záchranný sbor na Vysočině má na svém kontě za loňský rok skoro 10 tisíc výjezdů. Oproti roku 2017 museli zasahovat u většího počtu požárů, celkem jich bylo 967. Podle ředitele krajských hasičů Jiřího Němce je tento nárůst kvůli všudypřítomnému suchu a chybějící vodě.

Pro srovnání – v roce 2017 vysočinští hasiči vyjížděli k 719 požárům, přičemž nejvíce práce měli hasiči 7. ledna 2018, kdy hořela skládka v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. „Byl to vůbec nejdelší požár v historii našeho sboru, zásah trval 11 dní,“ zmínil ředitel Jiří Němec.

PSALI JSME: Požár skládky u Nové Cerekve hasiči již zlikvidovali. Hořelo přesně dvanáct dní 

Nárůst je patrný také u počtu dopravních nehod. V roce 2018 jich bylo 1408, v roce 2017 1390. „Důvodem nárůstu v tomto případě je hlavně kolaps na dálnici v prosinci 2018. Od 12. do 13. prosince stála dálnice 26 hodin,“ vysvětlil Jiří Němec.

Během zásahů hasičů z Vysočiny v loňském roce zemřelo 120 lidí. „Tyto osoby zemřely během samotného zásahu. Do statistiky nejsou započítaná úmrtí třeba v sanitce nebo později v nemocnici, to je třeba dodat,“ říká ředitel Němec.  

Požár auta po nárazu do stromu 

Celkem čtyři lidé v roce 2018 podle něj při požáru uhořeli. Ve všech případech to bylo během dopravní nehody. „Za nejtragičtější můžeme označit nehodu ze srpna 2018, která se stala v Chotěboři. Dva lidé uhořeli v autě po nárazu do stromu,“ doplnil ředitel krajských hasičů.

Vysočina má k 1. lednu 2019 celkem 903 jednotek požární ochrany. Uniformu obléká dohromady 617 profesionálních hasičů. „Vysočinský sbor má aktuálně 35 civilních zaměstnanců,“ jmenuje dále Němec.  

Hasičský záchranný sbor čítá na Vysočině 21 stanic. Většina z nich je v budovách, které hasiči vlastní. Jen šest jich je v městských objektech. Čtyři města je hasičům poskytla za symbolické korunové nájemné. Velké Meziříčí a Humpolec je pronajímají za vyšší částky. „V případě Humpolce je to 200 tisíc korun ročně,“ řekl Němec.

PSALI JSME: Tragický víkend na silnicích Vysočiny: Dva mladí muži po nárazu do stromu uhořeli v autě 

Pro profesionální hasiče jsou samozřejmě důležití také jejich dobrovolní kolegové. Deset z nich musí být schopno vyrazit k události do pěti minut od vyhlášení poplachu, dalších 112 má být připraveno do deseti minut.

Nová stanice pro brodské hasiče

Na úplně novou stanici se mohou těšit hasiči v Havlíčkově Brodě. Vyjde na 280 milionů, sloužit by měla nejpozději v roce 2020. Současná stanice, která sídlí v Žižkově ulici, nevyhovuje umístěním ani velikostí. Nová budova vyroste na Humpolecké ulici a v současné době se hledá dodavatel stavby.

Za rok 2018 mají hasiči na Vysočině na kontě 99 tisíc tísňových volání a dále pak  763 evakuovaných osob. Oproti roku 2017 je to nárůst o 225%, důvodem je srpnový požár v Jihlavanu.
Během zásahu se v roce 2018 na Vysočině zranilo 20 hasičů, z toho jich bylo osm dobrovolných.

O novou základnu má v budoucnu zájem také sbor v Jihlavě, který sídlí v budově staré 60 let. „Jedním z hlavních důvodů je to, že v Jihlavě na Sokolovské ulici není kapacita pro speciální techniku. Velkou výhodou je to, že máme vlastní pozemky na Kosovské ulici,“ doplnil Němec.

Zmíněná speciální technika – třeba mobilní elektrocentrála nebo kontejner na dimetrické měření pro případ havárie – je v současnosti umístěna třeba na stanicích v Kamenici nad Lipou nebo ve Žďáru nad Sázavou.

Na novou základnu v Jihlavě, jež by mohla sídlit na zmíněných pozemcích v Kosovské ulici, zatím ale není zpracovaná ani studie.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Potravinová banka na Vysočině v loňském roce rozdala skoro sto tun...

úterý, 5. února 2019, 17:10

Potravinová banka Vysočina, která sídlí v Ledči nad Sázavou, distribuovala v roce 2018 mezi potřebné a partnery více než 95 tun...

Na Vysočině roste zájem o lyžařské školy a půjčovny. Učí se i lidé v...

pondělí, 4. února 2019, 16:16

Na Vysočině se zvyšuje zájem o lyžařské školy. Nabízejí individuální i kolektivní výuku sjezdového lyžování. Hodinová lekce stojí...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Víkendovou návštěvnost sjezdovek pokazila obleva

pondělí, 4. února 2019, 11:14

Víkendovou návštěvnost sjezdovek na Vysočině pokazila obleva. V neděli kvůli dešti přišli jen skalní lyžaři, sobotní návštěvnost...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.