Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hasiči v kraji vloni vyjížděli skoro k 10 tisícům událostí. Přibylo požárů i dopravních nehod

 
středa, 6. února 2019, 20:21

Hasičský záchranný sbor na Vysočině má na svém kontě za loňský rok skoro 10 tisíc výjezdů. Oproti roku 2017 museli zasahovat u většího počtu požárů, celkem jich bylo 967. Podle ředitele krajských hasičů Jiřího Němce je tento nárůst kvůli všudypřítomnému suchu a chybějící vodě.

Pro srovnání – v roce 2017 vysočinští hasiči vyjížděli k 719 požárům, přičemž nejvíce práce měli hasiči 7. ledna 2018, kdy hořela skládka v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. „Byl to vůbec nejdelší požár v historii našeho sboru, zásah trval 11 dní,“ zmínil ředitel Jiří Němec.

PSALI JSME: Požár skládky u Nové Cerekve hasiči již zlikvidovali. Hořelo přesně dvanáct dní 

Nárůst je patrný také u počtu dopravních nehod. V roce 2018 jich bylo 1408, v roce 2017 1390. „Důvodem nárůstu v tomto případě je hlavně kolaps na dálnici v prosinci 2018. Od 12. do 13. prosince stála dálnice 26 hodin,“ vysvětlil Jiří Němec.

Během zásahů hasičů z Vysočiny v loňském roce zemřelo 120 lidí. „Tyto osoby zemřely během samotného zásahu. Do statistiky nejsou započítaná úmrtí třeba v sanitce nebo později v nemocnici, to je třeba dodat,“ říká ředitel Němec.  

Požár auta po nárazu do stromu 

Celkem čtyři lidé v roce 2018 podle něj při požáru uhořeli. Ve všech případech to bylo během dopravní nehody. „Za nejtragičtější můžeme označit nehodu ze srpna 2018, která se stala v Chotěboři. Dva lidé uhořeli v autě po nárazu do stromu,“ doplnil ředitel krajských hasičů.

Vysočina má k 1. lednu 2019 celkem 903 jednotek požární ochrany. Uniformu obléká dohromady 617 profesionálních hasičů. „Vysočinský sbor má aktuálně 35 civilních zaměstnanců,“ jmenuje dále Němec.  

Hasičský záchranný sbor čítá na Vysočině 21 stanic. Většina z nich je v budovách, které hasiči vlastní. Jen šest jich je v městských objektech. Čtyři města je hasičům poskytla za symbolické korunové nájemné. Velké Meziříčí a Humpolec je pronajímají za vyšší částky. „V případě Humpolce je to 200 tisíc korun ročně,“ řekl Němec.

PSALI JSME: Tragický víkend na silnicích Vysočiny: Dva mladí muži po nárazu do stromu uhořeli v autě 

Pro profesionální hasiče jsou samozřejmě důležití také jejich dobrovolní kolegové. Deset z nich musí být schopno vyrazit k události do pěti minut od vyhlášení poplachu, dalších 112 má být připraveno do deseti minut.

Nová stanice pro brodské hasiče

Na úplně novou stanici se mohou těšit hasiči v Havlíčkově Brodě. Vyjde na 280 milionů, sloužit by měla nejpozději v roce 2020. Současná stanice, která sídlí v Žižkově ulici, nevyhovuje umístěním ani velikostí. Nová budova vyroste na Humpolecké ulici a v současné době se hledá dodavatel stavby.

Za rok 2018 mají hasiči na Vysočině na kontě 99 tisíc tísňových volání a dále pak  763 evakuovaných osob. Oproti roku 2017 je to nárůst o 225%, důvodem je srpnový požár v Jihlavanu.
Během zásahu se v roce 2018 na Vysočině zranilo 20 hasičů, z toho jich bylo osm dobrovolných.

O novou základnu má v budoucnu zájem také sbor v Jihlavě, který sídlí v budově staré 60 let. „Jedním z hlavních důvodů je to, že v Jihlavě na Sokolovské ulici není kapacita pro speciální techniku. Velkou výhodou je to, že máme vlastní pozemky na Kosovské ulici,“ doplnil Němec.

Zmíněná speciální technika – třeba mobilní elektrocentrála nebo kontejner na dimetrické měření pro případ havárie – je v současnosti umístěna třeba na stanicích v Kamenici nad Lipou nebo ve Žďáru nad Sázavou.

Na novou základnu v Jihlavě, jež by mohla sídlit na zmíněných pozemcích v Kosovské ulici, zatím ale není zpracovaná ani studie.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Potravinová banka na Vysočině v loňském roce rozdala skoro sto tun...

úterý, 5. února 2019, 17:10

Potravinová banka Vysočina, která sídlí v Ledči nad Sázavou, distribuovala v roce 2018 mezi potřebné a partnery více než 95 tun...

Na Vysočině roste zájem o lyžařské školy a půjčovny. Učí se i lidé v...

pondělí, 4. února 2019, 16:16

Na Vysočině se zvyšuje zájem o lyžařské školy. Nabízejí individuální i kolektivní výuku sjezdového lyžování. Hodinová lekce stojí...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Víkendovou návštěvnost sjezdovek pokazila obleva

pondělí, 4. února 2019, 11:14

Víkendovou návštěvnost sjezdovek na Vysočině pokazila obleva. V neděli kvůli dešti přišli jen skalní lyžaři, sobotní návštěvnost...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Epidemie začala. Jeden člověk kvůli závažnému...

pondělí, 4. února 2019, 09:14

Na Vysočině začala podle hygieniků epidemie infekčních onemocnění dýchacích cest. V kraji je 1619 nemocných na 100 tisíc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.