Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potravinová banka na Vysočině v loňském roce rozdala skoro sto tun jídla

 
úterý, 5. února 2019, 17:10

Potravinová banka Vysočina, která sídlí v Ledči nad Sázavou, distribuovala v roce 2018 mezi potřebné a partnery více než 95 tun potravin v hodnotě 5,7 milionu korun. Fungování tohoto spolku od roku 2014 podporuje i Kraj Vysočina.

„Včetně letošního roku odešel z krajského rozpočtu na účet potravinové banky celkem jeden milion korun. Částka pomohla především s úhradou mezd zaměstnanců nebo pokrytím provozních nákladů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk s tím, že letos kraj pomůže spolku částkou 200 tisíc korun.

Potravinová banka rozdělila v roce 2014 přibližně 26 tun potravin za 1,4 milionu korun, v roce 2017 to bylo už 42,5 tuny. V roce 2018 se objem rozdělené pomoci zdvojnásobil. „Smysl fungování potravinové banky je především v předcházení plýtváním potravinami a jejich smysluplné rozdělování například mezi neziskové organizace, přes které se potraviny dostanou k potřebným osobám. Potravinová banka Vysočina v současné době pomáhá zásobovat 25 smluvních odběratelů. Mezi ně patří nejen charity, ale i domovy s konkrétním zaměřením na pomoc třeba seniorům, matkám v nouzi a dalším,“ popisuje Pavel Franěk.  Počet podpořených jednotlivců dosáhl v loňském roce čísla 6,5 tisíce osob (často opakovaně).

Od roku 2014 rozdělila Potravinová banka v Ledči nad Sázavou podle informací jejího předsedy Miroslava Krajcigra téměř 221 tun potravin za více než 12,5 milionu korun. Jde obvykle o potraviny, které by končily nevyužité nebo potraviny, které už nelze prodávat, avšak jsou zdravotně nezávadné.

Od roku 2018 totiž musí obchody nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny právě na charitu. Mezi klíčové partnery banky proto patří velké obchodní řetězce, ale i veřejnost, která v rámci Národní potravinové sbírky bance daruje ročně zadarmo především trvanlivé potraviny. Kromě Kraje Vysočina jsou donátory spolku také města a obce z regionu, které v minulém roce podpořily chod banky částkou téměř 100 tisíc korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na Vysočině roste zájem o lyžařské školy a půjčovny. Učí se i lidé v...

pondělí, 4. února 2019, 16:16

Na Vysočině se zvyšuje zájem o lyžařské školy. Nabízejí individuální i kolektivní výuku sjezdového lyžování. Hodinová lekce stojí...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Víkendovou návštěvnost sjezdovek pokazila obleva

pondělí, 4. února 2019, 11:14

Víkendovou návštěvnost sjezdovek na Vysočině pokazila obleva. V neděli kvůli dešti přišli jen skalní lyžaři, sobotní návštěvnost...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Epidemie začala. Jeden člověk kvůli závažnému...

pondělí, 4. února 2019, 09:14

Na Vysočině začala podle hygieniků epidemie infekčních onemocnění dýchacích cest. V kraji je 1619 nemocných na 100 tisíc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.