Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potravinová banka na Vysočině v loňském roce rozdala skoro sto tun jídla

 
úterý, 5. února 2019, 17:10

Potravinová banka Vysočina, která sídlí v Ledči nad Sázavou, distribuovala v roce 2018 mezi potřebné a partnery více než 95 tun potravin v hodnotě 5,7 milionu korun. Fungování tohoto spolku od roku 2014 podporuje i Kraj Vysočina.

„Včetně letošního roku odešel z krajského rozpočtu na účet potravinové banky celkem jeden milion korun. Částka pomohla především s úhradou mezd zaměstnanců nebo pokrytím provozních nákladů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk s tím, že letos kraj pomůže spolku částkou 200 tisíc korun.

Potravinová banka rozdělila v roce 2014 přibližně 26 tun potravin za 1,4 milionu korun, v roce 2017 to bylo už 42,5 tuny. V roce 2018 se objem rozdělené pomoci zdvojnásobil. „Smysl fungování potravinové banky je především v předcházení plýtváním potravinami a jejich smysluplné rozdělování například mezi neziskové organizace, přes které se potraviny dostanou k potřebným osobám. Potravinová banka Vysočina v současné době pomáhá zásobovat 25 smluvních odběratelů. Mezi ně patří nejen charity, ale i domovy s konkrétním zaměřením na pomoc třeba seniorům, matkám v nouzi a dalším,“ popisuje Pavel Franěk.  Počet podpořených jednotlivců dosáhl v loňském roce čísla 6,5 tisíce osob (často opakovaně).

Od roku 2014 rozdělila Potravinová banka v Ledči nad Sázavou podle informací jejího předsedy Miroslava Krajcigra téměř 221 tun potravin za více než 12,5 milionu korun. Jde obvykle o potraviny, které by končily nevyužité nebo potraviny, které už nelze prodávat, avšak jsou zdravotně nezávadné.

Od roku 2018 totiž musí obchody nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny právě na charitu. Mezi klíčové partnery banky proto patří velké obchodní řetězce, ale i veřejnost, která v rámci Národní potravinové sbírky bance daruje ročně zadarmo především trvanlivé potraviny. Kromě Kraje Vysočina jsou donátory spolku také města a obce z regionu, které v minulém roce podpořily chod banky částkou téměř 100 tisíc korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na Vysočině roste zájem o lyžařské školy a půjčovny. Učí se i lidé v...

pondělí, 4. února 2019, 16:16

Na Vysočině se zvyšuje zájem o lyžařské školy. Nabízejí individuální i kolektivní výuku sjezdového lyžování. Hodinová lekce stojí...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Víkendovou návštěvnost sjezdovek pokazila obleva

pondělí, 4. února 2019, 11:14

Víkendovou návštěvnost sjezdovek na Vysočině pokazila obleva. V neděli kvůli dešti přišli jen skalní lyžaři, sobotní návštěvnost...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Epidemie začala. Jeden člověk kvůli závažnému...

pondělí, 4. února 2019, 09:14

Na Vysočině začala podle hygieniků epidemie infekčních onemocnění dýchacích cest. V kraji je 1619 nemocných na 100 tisíc...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: V provozu je aktuálně třináct sjezdovek. Užijí...

pátek, 1. února 2019, 09:52

Lyžařská sezona na Vysočině je v plném proudu. Podle údajů provozovatelů funguje v kraji nejméně 13 sjezdovek. Na některých leží...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Díky sbírce vydala Iva Volková knihu. Pomůže pejskům v útulcích po celé republice

Díky sbírce na internetovém portálu Hit Hit mohla Iva Volková, majitelka dočasného domova pro týrané pejsky Rafael o.p.s, vydat knihu Příběhy statečných. Peníze z prodeje pomůžou registrovaným útulkům v České republice hradit například nákladné operace.

Do České republiky se dostalo na deset tisíc pstruhů z Itálie se zakázanou látkou

Veterináři zjistili, že deset a půl tisíce pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit vzorky přesáhly sedmkrát. Se zbytky této látky se veterináři v posledních letech setkávají spíše sporadicky, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.