Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potravinová banka na Vysočině v loňském roce rozdala skoro sto tun jídla

 
úterý, 5. února 2019, 17:10

Potravinová banka Vysočina, která sídlí v Ledči nad Sázavou, distribuovala v roce 2018 mezi potřebné a partnery více než 95 tun potravin v hodnotě 5,7 milionu korun. Fungování tohoto spolku od roku 2014 podporuje i Kraj Vysočina.

„Včetně letošního roku odešel z krajského rozpočtu na účet potravinové banky celkem jeden milion korun. Částka pomohla především s úhradou mezd zaměstnanců nebo pokrytím provozních nákladů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk s tím, že letos kraj pomůže spolku částkou 200 tisíc korun.

Potravinová banka rozdělila v roce 2014 přibližně 26 tun potravin za 1,4 milionu korun, v roce 2017 to bylo už 42,5 tuny. V roce 2018 se objem rozdělené pomoci zdvojnásobil. „Smysl fungování potravinové banky je především v předcházení plýtváním potravinami a jejich smysluplné rozdělování například mezi neziskové organizace, přes které se potraviny dostanou k potřebným osobám. Potravinová banka Vysočina v současné době pomáhá zásobovat 25 smluvních odběratelů. Mezi ně patří nejen charity, ale i domovy s konkrétním zaměřením na pomoc třeba seniorům, matkám v nouzi a dalším,“ popisuje Pavel Franěk.  Počet podpořených jednotlivců dosáhl v loňském roce čísla 6,5 tisíce osob (často opakovaně).

Od roku 2014 rozdělila Potravinová banka v Ledči nad Sázavou podle informací jejího předsedy Miroslava Krajcigra téměř 221 tun potravin za více než 12,5 milionu korun. Jde obvykle o potraviny, které by končily nevyužité nebo potraviny, které už nelze prodávat, avšak jsou zdravotně nezávadné.

Od roku 2018 totiž musí obchody nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny právě na charitu. Mezi klíčové partnery banky proto patří velké obchodní řetězce, ale i veřejnost, která v rámci Národní potravinové sbírky bance daruje ročně zadarmo především trvanlivé potraviny. Kromě Kraje Vysočina jsou donátory spolku také města a obce z regionu, které v minulém roce podpořily chod banky částkou téměř 100 tisíc korun.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na Vysočině roste zájem o lyžařské školy a půjčovny. Učí se i lidé v...

pondělí, 4. února 2019, 16:16

Na Vysočině se zvyšuje zájem o lyžařské školy. Nabízejí individuální i kolektivní výuku sjezdového lyžování. Hodinová lekce stojí...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Víkendovou návštěvnost sjezdovek pokazila obleva

pondělí, 4. února 2019, 11:14

Víkendovou návštěvnost sjezdovek na Vysočině pokazila obleva. V neděli kvůli dešti přišli jen skalní lyžaři, sobotní návštěvnost...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Epidemie začala. Jeden člověk kvůli závažnému...

pondělí, 4. února 2019, 09:14

Na Vysočině začala podle hygieniků epidemie infekčních onemocnění dýchacích cest. V kraji je 1619 nemocných na 100 tisíc...

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: V provozu je aktuálně třináct sjezdovek. Užijí...

pátek, 1. února 2019, 09:52

Lyžařská sezona na Vysočině je v plném proudu. Podle údajů provozovatelů funguje v kraji nejméně 13 sjezdovek. Na některých leží...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Desítky kilogramů polského masa se salmonelou snědli ve školách i nemocnici

Státní veterinární správa dnes uveřejnila místa, kam se dostalo nebezpečné polské maso s obsahem salmonely. Některé maso se podařilo zajistit a bude zlikvidováno, jinde ho ale už zpracovali. Dostalo se tak na talíře dětí v základních školách i pacientů v nemocnici. Podle polského ministra ale Česko celý problém zveličuje.

Za nenávistné komentáře k fotce prvňáků padlo třetí obvinění

Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií prvňáků z teplické základní školy, policisté v úterý obvinili zhruba čtyřicetiletého muže z Moravy. Vyplývá to z informací na webu policie Ústeckého kraje a vyjádření teplického policejního mluvčího Daniela Vítka. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti, muž je třetím obviněným v této kauze. Na jeho obvinění dnes upozornil server Novinky.cz.