Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj Vysočina podpoří sociální služby více než osmi set miliony korun

 
středa, 30. ledna 2019, 12:47

Krajští zastupitelé schválili rozdělení státního příspěvku ve výši téměř 802 milionů korun pro všechny registrované poskytovatele sociálních služeb na rok 2019 a dále poskytnutí téměř 50 milionů korun krajského příspěvku, respektive prostředků k zajištění vícezdrojového financování sociálních služeb organizací nezřizovaných krajem.

Už během února bude 60 % částky přeposláno na účty sociálních organizací a organizací zajištujících služby tohoto charakteru. Zbytek prostředků bude odeslán organizacím v druhé části roku, a to okamžitě poté, co budou odeslány ministerstvem práce a sociálních věcí a připsány na účet kraje.

Mezi 23 organizací zřizovaných Krajem Vysočina poskytujících sociální služby včetně nemocnic bylo rozděleno téměř 370 milionů korun. Mezi desítky ostatních poskytovatelů sociálních služeb včetně charit, obecních zařízení, soukromých nemocnic nebo sociálních center se rozdělí zhruba 430 milionů korun státního příspěvku a téměř 50 milionů krajské dotace.

Zatímco v roce 2017 přispěl stát na poskytování sociálních služeb v Kraji Vysočina částkou 576,3 milionu korun a kraj přidal dalších 120 milionů z krajské kasy, v letošním roce už na sociální služby posílá stát 802 milionů korun a kraj uvolní dalších 138,5 milionů korun. Důvodem takového nárůstu je zejména vysoký nárůst mezd v ČR, které byly hlavně v sociální oblasti mimořádně nízké, a s tím související zvyšování nákladů. Poskytovatelé sociálních služeb navíc velice hojně využívají evropské fondy a čerpají prostředky na dlouhodobé zkvalitňování služeb. 

Krajská sociální zařízení jsou spolufinancována z rozpočtu zřizovatele – Kraje Vysočina, ze státních prostředků, plateb zdravotních pojišťoven a úhrad klientů bez zapojení obecních rozpočtů. Ostatní zařízení jsou kromě vlastních zřizovatelů – obcí nebo nestátních neziskových organizací, státu, obecních rozpočtů, pojišťoven, klientů, donátorů a plátců také dotována krajem z jeho vlastních prostředků.

„Snažíme se pomoci mimo jiné například u pobytových služeb pro seniory, kde zařízením nezřizovaným krajem přispíváme z prostředků státu a kraje v průměru částkou 125 tisíc korun na lůžko a rok. Pomáháme ostatním zřizovatelům s takzvaným vícezdrojovým financováním,“ popsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Pavel Franěk.

Tisková zpráva | Foto Charita Pardubice
 


 

Kam dál?

Úřadům na Vysočině chybí lidé s technickým a právním vzděláním....

úterý, 29. ledna 2019, 15:57

Městským úřadům na Vysočině chybějí úředníci. Podle informací na webech jednotlivých úřadů je nyní v kraji asi 40 volných pozic....

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Do zimních středisek přijely stovky lyžařů....

pondělí, 28. ledna 2019, 15:50

Do zimních středisek na Vysočině přijely o víkendu stovky lyžařů. Na svazích je mezi 50 až 70 centimetry sněhu. V areálu Fajtův...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Jsme na prahu epidemie. Nejvíc nemocných je mezi...

pondělí, 28. ledna 2019, 10:20

Vysočina je na prahu chřipkové epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními nemocemi se za poslední týden zvýšil o 18...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.