Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj Vysočina podpoří sociální služby více než osmi set miliony korun

 
středa, 30. ledna 2019, 12:47

Krajští zastupitelé schválili rozdělení státního příspěvku ve výši téměř 802 milionů korun pro všechny registrované poskytovatele sociálních služeb na rok 2019 a dále poskytnutí téměř 50 milionů korun krajského příspěvku, respektive prostředků k zajištění vícezdrojového financování sociálních služeb organizací nezřizovaných krajem.

Už během února bude 60 % částky přeposláno na účty sociálních organizací a organizací zajištujících služby tohoto charakteru. Zbytek prostředků bude odeslán organizacím v druhé části roku, a to okamžitě poté, co budou odeslány ministerstvem práce a sociálních věcí a připsány na účet kraje.

Mezi 23 organizací zřizovaných Krajem Vysočina poskytujících sociální služby včetně nemocnic bylo rozděleno téměř 370 milionů korun. Mezi desítky ostatních poskytovatelů sociálních služeb včetně charit, obecních zařízení, soukromých nemocnic nebo sociálních center se rozdělí zhruba 430 milionů korun státního příspěvku a téměř 50 milionů krajské dotace.

Zatímco v roce 2017 přispěl stát na poskytování sociálních služeb v Kraji Vysočina částkou 576,3 milionu korun a kraj přidal dalších 120 milionů z krajské kasy, v letošním roce už na sociální služby posílá stát 802 milionů korun a kraj uvolní dalších 138,5 milionů korun. Důvodem takového nárůstu je zejména vysoký nárůst mezd v ČR, které byly hlavně v sociální oblasti mimořádně nízké, a s tím související zvyšování nákladů. Poskytovatelé sociálních služeb navíc velice hojně využívají evropské fondy a čerpají prostředky na dlouhodobé zkvalitňování služeb. 

Krajská sociální zařízení jsou spolufinancována z rozpočtu zřizovatele – Kraje Vysočina, ze státních prostředků, plateb zdravotních pojišťoven a úhrad klientů bez zapojení obecních rozpočtů. Ostatní zařízení jsou kromě vlastních zřizovatelů – obcí nebo nestátních neziskových organizací, státu, obecních rozpočtů, pojišťoven, klientů, donátorů a plátců také dotována krajem z jeho vlastních prostředků.

„Snažíme se pomoci mimo jiné například u pobytových služeb pro seniory, kde zařízením nezřizovaným krajem přispíváme z prostředků státu a kraje v průměru částkou 125 tisíc korun na lůžko a rok. Pomáháme ostatním zřizovatelům s takzvaným vícezdrojovým financováním,“ popsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Pavel Franěk.

Tisková zpráva | Foto Charita Pardubice
 


 

Kam dál?

Úřadům na Vysočině chybí lidé s technickým a právním vzděláním....

úterý, 29. ledna 2019, 15:57

Městským úřadům na Vysočině chybějí úředníci. Podle informací na webech jednotlivých úřadů je nyní v kraji asi 40 volných pozic....

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Do zimních středisek přijely stovky lyžařů....

pondělí, 28. ledna 2019, 15:50

Do zimních středisek na Vysočině přijely o víkendu stovky lyžařů. Na svazích je mezi 50 až 70 centimetry sněhu. V areálu Fajtův...

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Jsme na prahu epidemie. Nejvíc nemocných je mezi...

pondělí, 28. ledna 2019, 10:20

Vysočina je na prahu chřipkové epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními nemocemi se za poslední týden zvýšil o 18...

Blíží se sčítání zvěře na Vysočině. Díky sněhu budou statistiky...

pátek, 25. ledna 2019, 18:58

Kolik se v přírodě Vysočiny pohybuje srnčí zvěře, prasat divokých nebo například zajíců, ukáže připravované sčítání zvěře. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.