Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při nehodách na Vysočině v loňském roce zemřelo pětatřicet lidí. Je to víc než předloni

 
čtvrtek, 3. ledna 2019, 15:29

Při dopravních nehodách zemřelo loni na Vysočině 35 lidí, o šest víc než v roce 2017. Přibylo lehce zraněných, bylo jich 1507, meziročně o 120 víc. Lidí, kteří se zranili těžce, bylo 114, o 24 méně než v roce 2017. O sedm procent se zvýšila škoda způsobená nehodami, byla takřka 281 milionů korun. Havárií bylo loni 4441. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

„Vývoj dopravní nehodovosti v našem kraji zaznamenal v meziročním srovnání nárůst o 24 dopravních nehod, což vyjadřuje jednoprocentní nárůst,“ uvedla Dana Čírtková. Hlavní příčiny dopravních nehod jsou podle ní dlouhodobě neměnné.  U 1809 nehod byl příčinou nesprávný způsob jízdy, v 860 případech řidiči bourali kvůli nepřiměřené rychlosti a ve 300 případech kvůli nedání přednosti v jízdě. Za 32 loňských nehod mohla podle policie technická závada. U 200 nehod byl řidič, který před jízdou pil alkohol, čtyři další řidiči byli pod vlivem drog.

Nejčastějšími viníky nehod jsou řidiči osobních aut, loni zavinili 1693 nehod, 566 nehod způsobili řidiči nákladních vozidel a 22 havárií řidiči autobusů. Devadesátka nehod jde na vrub motocyklistům a ještě o dvě víc zavinili cyklisté. „V 557 případech řidič od nehody ujel. Jedná se většinou o dopravní nehody na parkovištích u obchodních, sportovních či kulturních center nebo na parkovištích v centrech měst či na sídlištích,“ uvedla Čírtková. 

Při jedné z nejtragičtějších dopravních nehod v kraji letos zemřeli u Chotěboře na Havlíčkobrodsku dva lidé. Nehoda, při které jejich auto narazilo do stromu a začalo hořet, se stala 5. srpna. Velkým počtem zraněných skončily dvě dopravní nehody 29. října. Dopoledne se na Jihlavsku střetl kamion s autobusem, ve kterém se zranilo deset lidí, tři z nich těžce. Dalších osm zraněných způsobil odpolední čelní střet dvou osobních aut na Žďársku.

Největší hromadná nehoda se stala loni 16. ledna na dálnici D1. Konečné číslo účastníků série nehod se vyšplhalo přes pět desítek aut. Lehce se zranilo deset lidí, provoz ve směru na Prahu byl obnoven až po 19 hodinách.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Kraj nabízí pět sjezdovek. Běžkaři mohou do...

pátek, 28. prosince 2018, 08:39

Na Vysočině je otevřeno pět sjezdovek, a to na Harusově a Fajtově kopci na Žďársku, na Šacberku a v Lukách u Jihlavy a na...

Vysočina bude příští rok hostit vrcholné sportovní akce i havíře....

středa, 26. prosince 2018, 15:54

Vysočinu čeká v příštím roce softballové mistrovství světa i světový pohár horských kol, který bude v květnu hostit Vysočina...

Za novoroční ohňostroje dají města na Vysočině desetitisíce. Nejvíc...

sobota, 22. prosince 2018, 13:05

Za ohňostroje oslavující příchod roku 2019 dají radnice na Vysočině desetitisíce korun. Oslovená města ohňostroje plánují až na...

První děti narozené v novém roce opět dostanou hračku, šperk nebo...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 09:48

První děti narozené v novém roce dostanou ve městech na Vysočině většinou hračku, pamětní předmět, knihu nebo finanční dar....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?