Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vysočina bude příští rok hostit vrcholné sportovní akce i havíře. Přijede třeba Tomáš Klus

 
středa, 26. prosince 2018, 15:54

Vysočinu čeká v příštím roce softballové mistrovství světa i světový pohár horských kol, který bude v květnu hostit Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě. V kulturním kalendáři jsou hudební i filmové festivaly nebo pelhřimovský festival rekordů. Jihlava si mimořádným červnovým setkáním připomene svou hornickou minulost i obnovenou tradici havířského průvodu. Bude hostit 23. setkání hornických měst.

Na hlavní turistickou sezonu se chystá i rekonstruovaný hrad Roštejn. Pokud budou práce postupovat podle plánu, budou moci lidé v červenci poprvé navštívit nový historický okruh Lovecké sídlo v proměnách dějin.

Havlíčkův Brod a Praha budou 13. až 23. června 2019 hostit Mistrovství světa v softballu mužů. Bude to poprvé, kdy bude světový šampionát na evropském kontinentu. Na mistrovství světa se kvalifikuje šestnáct týmů, Češi na nich podle České softballové asociace hrají pravidelně od roku 1992.

Světový pohár horských kol bude v Novém Městě na Moravě od 24. do 26. května. Podle informací na webu pořadatelů bude páteční i sobotní program zdarma. Po několikaleté odmlce se pojedou i cross-country závody juniorských kategorií, ve kterých Českou republiku reprezentují Magdalena Mišoňová nebo Tomáš Dudek. V neděli program vyvrcholí závody elitní kategorie žen a mužů v olympijské disciplíně cross-country.

Obnovená tradice havířského průvodu v Jihlavě oslaví příští rok 20. výročí. Zároveň bude město hostit 23. ročník setkání hornických měst. Organizátoři počítají, že do města přijedou stovky horníků nejen z České republiky. Jihlavské havíření 2019 bude od 21. do 23. června.

PSALI JSME: Do Jihlavy se příští rok sjedou hornická města a obce. Přípravy na setkání začnou v zimě 

Léto bude na Vysočině tradičně ve znamení hudebních festivalů rockové, popové i klasické hudby. Posedmé se bude v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou konat od 25. do 27. července Sázavafest, který je ale součástí letní hudební scény takřka 20 let, jen měnil místo konání. Třebíčský festival Zámostí s tradicí od roku 1997 se bude příští rok konat 7.a 8. června. Chybět nebude ani takzvané Zámostí v modrém, které je druhou neplacenou scénou festivalu a odehrává se v ulicí židovské čtvrti zapsané na seznam UNESCO.

Pojednadvacáté se bude příští rok konat Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Bude od 3. do 17. srpna. Program pořadatelé prozatím nezveřejnili. Hvězdami letošního ročníku, který navštívilo asi 7500 lidí, byli operní pěvci Aleš Briscein, Tomáš Juhás a Philipp Kapeller nebo zpěvák Tomáš Klus vystupující společně s Moravskou filharmonií Olomouc.

Podzimní program znovu nabídne havlíčkobrodský knižní veletrh naplánovaný na 11. a 12. října a Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož 23. ročník se uskuteční od 24.do 29. října 2019.

Velká rekonstrukce v pohádkové Telči 

Na Vysočině se připravuje několik rozsáhlých oprav památek. Zásadní rekonstrukce čeká zámek v Telči, kde Národní památkový ústav s podporou evropských dotací investuje přes 200 milionů korun. Hlavní turistickou sezonu ale práce neovlivní, začnou zřejmě na podzim. Opravy v hodnotě asi 100 milionů korun čeká také chrám svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou, který je dějištěm některých z koncertů festivalu Petra Dvorského. Pořadatelé festivalu už dříve uvedli, že by vystoupení mohli přesunout například do třebíčské baziliky svatého Prokopa.

Opravy hradu Roštejn na Jihlavsku začaly už v roce 2017. Po jejich dokončení se má hrad vrátit do podoby, kterou měl před požárem z roku 1915. Letos byla zpřístupněná jedna z nových tras a kaple svatého Eustacha. Za kompletní opravu hradu zaplatí kraj, který ho vlastní, asi 73 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto www.havirskypruvod.cz
 


 

Kam dál?

Za novoroční ohňostroje dají města na Vysočině desetitisíce. Nejvíc...

sobota, 22. prosince 2018, 13:05

Za ohňostroje oslavující příchod roku 2019 dají radnice na Vysočině desetitisíce korun. Oslovená města ohňostroje plánují až na...

První děti narozené v novém roce opět dostanou hračku, šperk nebo...

čtvrtek, 20. prosince 2018, 09:48

První děti narozené v novém roce dostanou ve městech na Vysočině většinou hračku, pamětní předmět, knihu nebo finanční dar....

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Sezona odstartovala hned v několika střediscích...

pondělí, 17. prosince 2018, 10:37

Na Vysočině začala lyžařská sezona v několika střediscích. Zatímco před víkendem mohli lidé na sjezdovku pouze na Šacberk, nyní...

Kraj schválil rozpočet na rok 2019. Začne stavba obchvatu Velkého...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 17:29

Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém posledním zasedání schválilo podobu krajského rozpočtu na rok 2019. Prioritami ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.