Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj schválil rozpočet na rok 2019. Začne stavba obchvatu Velkého Beranova nebo domova pro seniory v Jihlavě

 
čtvrtek, 13. prosince 2018, 17:29

Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém posledním zasedání schválilo podobu krajského rozpočtu na rok 2019. Prioritami ve financování z prostředků kraje budou opět silnice a doprava, zdravotnictví, předcházení suchu a náprava stavu po kůrovcové kalamitě. Podle informací náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky Martina Kukly nepočítá Kraj Vysočina s čerpáním žádného dlouhodobého úvěru.

Naopak o 330 miliónů korun je plánováno posílení Fondu strategických rezerv mimo jiné určeného na významné investice. Kraj bude v roce 2019 hospodařit s vyrovnanými zdroji a výdaji ve výši 11,6 miliardy korun. Jde o zatím nejvyšší rozpočtovanou částku v historii Kraje Vysočina.

Oproti roku 2018 rozpočtuje Kraj Vysočina zdroje zhruba o jednu miliardu korun vyšší, což je nárůst zhruba o osm procent. Na straně výdajů je, stejně jako v minulých letech, největší kapitolou rozpočtu kapitola Školství, mládeže a sportu, kam by mělo příští rok plynout přes 5,67 miliardy korun oproti minule rozpočtovaným 4,9 miliardám korun.

Zásadní stavební investice Kraje Vysočina očekávané v roce 2019:
Pedagogicko psychologická poradna a Speciální pedagogické centrum – komunitní centrum Jihlava (spolufinancováno z fondů EU) rekonstrukce budovy
Krajská knihovna Vysočiny – nová budova krajské knihovny v Havlíčkově Brodě
Muzeum Vysočina Pelhřimov – hrad Kámen výstavba vstupního objektu a rekonstrukce kaple
Nemocnice Jihlava – rekonstrukce stravovacího provozu, rekonstrukce energocentra, projektová příprava pavilon rehabilitační, následné a geriatrické péče
Nemocnice Třebíč – přístavba a rekonstrukce operačních sálů, rekonstrukce TS 1 a náhradního zdroje
Nemocnice Nové Město na Moravě – rekonstrukce vstupního pavilonu, zateplení obvodových plášťů čtyř budov
Nemocnice Pelhřimov – stavební úpravy budovy č.p. 710, rozšíření urgentního příjmu
Domov pro seniory Ždírec – pracoviště Jihlava/Areál Nemocnice Jihlava – výstavba nové budovy
Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou – výstavba tělocvičny
Střední škola průmyslová a automobilní Jihlava – svářecí škola Ústav sociální péče Věž - nové objekty bydlení pro klienty

Nárůst zhruba o 15 procent se odrazí především v navýšení platů pracovníků základních a středních škol a školských zařízení. Druhý největší objem peněz se týká dopravy, kde by měly výdaje meziročně stoupnout o 5 procent, téměř na dvě miliardy korun. Kromě údržby a investic do silniční sítě ve výši přesahující miliardu korun je financována i základní dopravní obslužnost, na kterou je ve schváleném rozpočtu vyčleněno více než 700 milionů korun.

 „Pokud jde o největší dopravní projekty, na které navíc žádá Kraj Vysočina evropskou dotaci, dojde na zahájení stavby obchvatu Velkého Beranova, Nového Veselí, Jihlavy a dále bude modernizován tah mezi Hrotovicemi a Dukovany, dojde i na úsek silnice II/602 u Olešné nebo na silnici II/406 Dvorce – Telč,“ vyjmenovává náměstek Martin Kukla.

Rekonstrukce ve školách 

Na kapitole Nemovitý majetek je pak na rok 2019 rozpočtováno 770 milionů korun. Z této kapitoly bude kraj pokračovat ve zhodnocování školského majetku, jen namátkou lze jmenovat rekonstrukci Domova mládeže, Hotelové školy a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí, stavební úpravy tělocvičny Gymnázia a Střední odborné školy Telč nebo rekonstrukci dílen na Křemešnické ulici v Pelhřimově.

„Zásadní výdaje očekáváme v případě oprav kaple u hradu Kámen a pokračovat bude i úprava expozic na hradě Roštejn. V příštím roce také plánujeme zahájit stavbu domova pro seniory v areálu Nemocnice Jihlava. Práce skončí v roce 2020. Nemocnici Havlíčkův Brod čeká generální rekonstrukce výtahů, pro pelhřimovskou nemocnici začneme projektovat nový pavilon dětského, gynekologicko-porodnického a neurologického oddělení, v Novém Městě na Moravě bude mít nemocnice nový účelnější vjezd,“ doplňuje Martin Kukla.

Významně byla navýšena kapitola krajských informatiků. V objemu 62 milionů korun, což představuje 152 % loňských výdajů, se promítne plánované vybudování portálu územního plánování a finanční prostředky na zvýšení úrovně IT vybavení organizací zřizovaných Krajem Vysočina.

Bez dlouhodobého úvěru 

„Zásadní změnou v rozpočtu Kraje Vysočina je nová dotační politika. Veškeré rozvojové peníze bude Kraj Vysočina rozdělovat prostřednictvím osvědčeného Fondu Vysočiny. Jeho objem tak z původních 67 milinů korun narostl na 293 milionů korun. Jde o systémový krok, který má sjednotit podobu žádostí a především zjednodušit logistiku celého procesu rozdělování krajských dotací. Soustředíme se na jednotné a včasné předávání informací o dotačních titulech a budeme cílit peníze tam, kde je obce nejvíce  potřebují,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.

Jak bylo už během příprav rozpočtu na rok 2019 avizováno, Kraj Vysočina nepočítá s žádným dalším čerpáním dlouhodobého úvěru. „Z jediného dlouhodobého úvěru otevřeného před lety u Evropské investiční banky zbývá splatit necelých 450 milionů korun, v roce 2019 půjde na splátky 40,4 miliónu korun,“ upřesňuje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

LYŽOVÁNÍ NA VYSOČINĚ: Šacberk dnes startuje sezonu. Jako úplně první...

sobota, 8. prosince 2018, 08:31

Sjezdovka Šacberk u Jihlavy dnes zahajuje novou lyžařskou sezonu. Bude asi první v kraji. Sjezdovku pokrývá kolem půl metru...

Dávejte pozor na silný vítr, varují meteorologové. V noci zasáhne...

pátek, 7. prosince 2018, 15:58

Na silný vítr si musíme dát pozor v sobotu 8. prosince. Nízký stupeň nebezpečí platí podle meteorologů a hasičů také pro...

Dobrá zpráva: Největší města Vysočiny na příští rok neplánují zvýšit...

pondělí, 3. prosince 2018, 19:15

Největší města Vysočiny v příštím roce poplatek za odpad nezvýší. Základní roční sazba na jednoho obyvatele se bude nadále...

Policie v kraji dnes kontrolovala myslivce na honech. Nikdo...

sobota, 1. prosince 2018, 17:27

Policie dnes na Vysočině zkontrolovala 31 účastníků honů. Pochybení u myslivců v Měšíně na Jihlavsku ani v Jihlavě nenašla....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Tři pětiny Čechů jsou pro, aby manželství bylo i pro homosexuály

Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy. Proti se naopak staví třetina Čechů a Češek. Postoje se podle vzdělání příliš neliší. Podpora klesá s rostoucím věkem. Odpůrci nad podporovateli převládají jen mezi muži nad 45 let. Průměrný výsledek trojice průzkumů na tiskové konferenci k pokračování kampaně Jsme fér! představil sociolog Daniel Prokop.

Žena bude mít po více jak padesáti letech šanci zjistit, kdo je její otec. Rozhodl o tom Ústavní soud

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat její žalobu na určení otcovství. Původně řízení zastavil s vysvětlením, že justice už spor jednou řešila v 60. letech, a existuje proto takzvaná překážka věci rozsouzené. Žena ale poukazovala například na to, že v 60. letech justice neprovedla krevní test a že nyní by bylo možné využít spolehlivý test DNA.

Facebook zavřel manipulativní účty skrytě napojené na Rusko

Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.