Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

KOUPÁNÍ NA VYSOČINĚ: Hygienici rozšířili zákaz koupání na čtyři rybníky. Vedro kazí vodu

 
pátek, 10. srpna 2018, 08:26

V rybnících na Vysočině se ve vedrech kazí voda. Zákaz koupání, který doposud platil pro Sykovec na Žďársku, hygienici kvůli velkému výskytu sinic rozšířili na další tři přírodní koupaliště. Jde o Ředkovec na Havlíčkobrodsku, Černý na Jihlavsku a přehradu Sedlice na Pelhřimovsku. Další tři nádrže v kraji mají nevhodnou vodu ke koupání, uvedla krajská hygienická stanice na svém webu.

Koupání by si měli lidé o oslabenou imunitou nebo rodiče s dětmi rozmyslet v Břevnické nádrži a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, a také v rybníku Domanínský u Bystřice nad Pernštejnem. O něco nižší stupeň znečištění zaznamenali hygienici ve vodě přehrad Trnávka, Dalešice a Pilská. I tam by se ale měli rekreanti po koupání raději osprchovat.

U rybníka Sykovec je koupání zakázané už od 7. června. V jeho vodě zůstává zvýšené množství sinic, z nichž se mohou uvolňovat toxiny, i chlorofylu.  Při březích tam plavou uhynulé ryby, uvedla hygienická stanice. U rybníka Černý platil zákaz už v červenci, pak se jeho voda na čas mírně zlepšila. V případě Sedlice a Ředkovce označili hygienici vodu za nebezpečnou pro koupání v letošní sezoně poprvé.

Z celkových 19 sledovaných přírodních koupališť si udrželo čistou vodu sedm. Voda v nich je prohřátá i na více než 25 stupňů Celsia. Tradičně pěkné koupání nabízejí rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý v lesích poblíž Telče, bez znečištění je i voda třešťského koupaliště Malvíny. O něco chladnější, ale rovněž čistou vodu má zatopený lom u Horní Cerekve.

Na Třebíčsku má čistou vodu rouchovanské koupaliště Stejskal a na Žďársku rybník Velké Dářko a koupaliště ve westernovém městečku Šiklův mlýn. Jen mírně znečištěnou vodu mají koupaliště v Novém Městě na Moravě a rybník Medlov na Žďársku.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook: Přírodní koupaliště Malvíny Třešť
 


 

Kam dál?

Co říkáte na aktuální všudypřítomné sucho? Hlasujte a dejte vědět,...

čtvrtek, 9. srpna 2018, 15:54

Na webových stránkách Kraje Vysočina v aplikaci Váš názor může každý z nás až do konce letošního roku vyjádřit, co si myslí o...

Na Vysočině čekají na déšť chovatelé dobytka i pěstitelé dýní nebo...

středa, 8. srpna 2018, 08:26

Na Vysočině by se díky dešťům ještě mohly o něco zlepšit výnosy plodin určených na krmení dobytka. Zemědělské podniky na Vysočině...

STATISTIKA: Do konce července zemřelo na Vysočině při nehodách...

úterý, 7. srpna 2018, 16:18

Za prvních sedm měsíců letošního roku se na Vysočině stalo 2398 dopravních nehod, zemřelo při nich 19 lidí. Loňský počet nehod za...

V první vlně kotlíkových dotací se vyměnilo 2204 kotlů. Úspěšní...

pondělí, 6. srpna 2018, 16:46

Již téměř před třemi lety, konkrétně v prosinci roku 2015, byla v Kraji Vysočina spuštěna první vlna kotlíkových dotací. Částka,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít stavět v roce 2025, nádraží se letos opravují za miliardu korun. Taková témata projednával ministr dopravy Vladimír Kremlík s vedením Správy železniční dopravní cesty a generálním ředitelem Jiřím Svobodou.

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů pomalu končí. Pozvolna se bude oteplovat, nejvyšší denní teploty se mají příští týden pohybovat kolem dvaceti stupňů. I poslední květnový týden a v první polovině června by se teploty měly pohybovat kolem hodnot obvyklých pro toto období roku. Příští týden má ještě hodně pršet, někde i vydatně. V dalších týdnech bude srážek míň.

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).