Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Některá města na Vysočině uvítají nový rok ohňostrojem, nejvíce za něj zaplatí krajská Jihlava

 
neděle, 27. prosince 2015, 11:41

Některá větší, ale i menší města na Vysočině si konec starého roku a příchod nového roku připomenou slavnostním ohňostrojem. Některá města se však bez hlučné zábavy tohoto druhu obejdou a pro tento rok vsadí na klidné setkání lidí u stánků s teplými nápoji, navíc ušetří desetitisíce korun.

Začátek nového roku má tradičně spojený s ohňostrojem krajská Jihlava. 1. ledna od 17 hodin budou zástupci vedení města nalévat lidem svařené víno, o půl hodiny později začne komponovaný ohňostroj. Jihlavská radnice na něj vynaloží podobně jako loni přibližně 75 tisíc korun.

Již několik let slaví příchod nového roku ohňostrojem s hudbou a novoročním přípitkem lidé v Telči. Náklady na tuto akci se vyšplhají přibližně na 50 tisíc korun. „Jsou to určité náklady, ale na náměstí se sejdou lidé nejen z města, ale i řady okolních obcí. Sejdou se, občerství se, vzájemně si popovídají,“ sdělila Věra Peichlová z městského odboru kultury. Na náměstí Zachariáše z Hradce v přibližně pětitisícovém městě se podle ní díky ohňostroji sejde kolem 3 tisíc lidí.

Ve Žďáru nad Sázavou bude novoročnímu ohňostroji na náměstí Republiky předcházet vystoupení pěveckého sboru. Město na něj vydá stejně jako loni kolem 60 tisíc korun.

V dalším okresním městě Vysočiny - v Pelhřimově ohňostroj nepořádají. Lidé se na Silvestra sejdou na Masarykově náměstí u stánku U Stromečku. „Přijdou lidé z Pelhřimova i širokého okolí, poslechnou si sérii koncertů, povídají si a popíjejí k tomu něco dobrého. Nejedná se ale o žádnou organizovanou akci,“ upřesnila mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová. Město proto podle Knapové nemá s oslavami konce roku žádné náklady.

Havlíčkův Brod kvůli vysokým nákladům novoroční ohňostroje také nepořádá.  „Raději peníze investujeme například do oprav chodníků, což je pro město prospěšnější,“ vysvětlil starosta Jan Tecl (ODS). Město podle něj také slyší na prosby majitelů zvířat a zejména psů, jejichž miláčkové by kvůli petardám trpěli.

Novoroční ohňostroj uvidí lidé na Karlově náměstí v Třebíči, začátek bude v podvečer. Lidé ho uvidí poté, co je pozdraví starosta města. Radnice za ohňostroj zaplatí stejně jako loni kolem 60 tisíc korun. „Budeme šťastní, když přelom roku ve městě nedopadne jako loni, kdy jsme tu měli vraždu,“ podotkla mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Vizitka autora

 

Lenka Dvořáková

redaktorka portálu Jihlavská Drbna

kontakt: redakce@jihlavskadrbna.cz

Jihlavská Drbna je v pořadí šestým z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Lenka Dvořáková | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Dobrá zpráva z Dukovan: Po čtvrt roce odstávky se opět rozjede třetí...

středa, 23. prosince 2015, 12:52

V Jaderné elektrárně Dukovany by měla během příštího týdne skončit více než tříměsíční odstávka třetího bloku. Kvůli neplánované...

Sváteční pozvánky: Přijďte rozjímat na štědrovečerní mši nebo třeba...

středa, 23. prosince 2015, 08:24

Již zítra se všichni sejdeme u štědrovečerně prostřeného stolu se svou rodinou a blízkými přáteli a budeme si užívat těch...

Na Vysočině od ledna podraží hlavně voda, cena tepla někde klesne

pondělí, 21. prosince 2015, 15:23

Obyvatelé čtyř z pěti největších měst Vysočiny si příští rok připlatí za dodávky pitné vody, její cena se nezmění pouze na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.